PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Muzyczny iPad i iPhone - AKAI SynthStation

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/muzyczny-ipad-i-iphone-akai-synthstation-8363.html
QR Code
Muzyczny iPad i iPhone - AKAI SynthStation

Maciej Celmer, 15 stycznia 2011, 12:00
Tagi: brak

Branża muzyczna również korzysta na mobilnych urządzeniach. W ofertach producentów sprzętu muzycznego pojawia się coraz więcej kompaktowych urządzeń przystosowanych do pracy z komputerem oraz mobilnymi produktami firmy Apple. Co jeszcze oferuje iPhone i iPad, oprócz standardowych funkcji telefonu i tabletu?

Aplikacji na iPhona i iPada jest cała masa. Wśród nich, dużo miejsca zajmują aplikacje przeznaczone do generowania i tworzenia muzyki. Niektóre są bardziej, a inne mniej zaawansowane. Tworzą je naprawdę znani na rynku producenci narzędzi muzycznych. O aplikacjach pisałem tutaj.

Na rynku pojawiła się jednak nowa fala urządzeń sprzętowych współpracujących z mobilnymi produktami firmy Apple. Są to keyboardy firmy AKAI, która szczególnie znana jest ze swojego samplera z sekwencerem o nazwie MPC (urządzenie jest bardzo popularne wśród producentów muzycznych zajmujących uznane miejsce w świecie Hip Hopu).

Pierwszym wynalazkiem AKAI współpracującym z iPhonem, był SynthStation. Mini klawiatura sterująca MIDI, zaopatrzona w dock do wspomnianego urządzenia. Dzięki niej można tworzyć muzykę za pomocą programu przygotowanego przez AKAI i dedykowanego do iPhona i iPoda. Efekty są świetne, gdyż dedykowany program SynthStation dostępny w AppStore jest zaopatrzony w syntezatory analogowe o ogromnych możliwościach. Urządzenie działa oczywiście także bez telefonu, jako klawiatura sterująca USB.

SynthStation to świetne rozwiązanie dla mobilnych twórców muzyki, które pozwala w biegu zrealizować dany pomysł, lub zabić nudę kreatywnym podejściem do dźwięku. Cena SynthStation 25 to około 400 złotych, oczywiście bez iPhonea i programu.


Po wsparciu małych urządzeń AKAI postanowiło zająć się większym bratem iPhonea i zbudowało urządzenie zaopatrzone w stację dokującą dla iPada. SynthStation49 posiada już pełnowymiarowe klawisze, 9 padów perkusyjnych MPC i klawisze transportu oraz ustawień. Czyni to z tego urządzenia potężne narzędzie, które może bez problemu pracować jako MIDI z dowolnym programem muzycznego studia.

Oczywiście i do tego urządzenia powstała dedykowana aplikacja, która umożliwia pełną współpracę iPada z klawiaturą, czyniąc z niego niemal kompletne narzędzie muzyczne. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana, jednak jego wygląd i parametry wskazują na to, że przyjdzie nam za nie zapłacić nawet ok 1300 zł.

Rozwiązania te pokazują, jak długą drogę przeszły instrumenty muzyczne i cała koncepcja tworzenia muzyki. Wielkie studia nagraniowe wypełnione sprzętem analogowym zaczynają zastępować domowe komputery i urządzenia takie, jak pokazane powyżej. Oczywiście nie można się łudzić, że zwykły komputer ze sterownikami midi/usb, czy samo AKAI SynthStation dadzą nam pełną kontrolę nad brzmieniem i jakością produkcji. Są to raczej ułatwienia kompozycyjne, dzięki którym, proces produkcji utworu jest znacznie szybszy i o wiele tańszy.

Źródło: AKAI, wł

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 14 i 8 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości