PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Najczęściej atakujące zagrożenia marca według laboratoriów ESET

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/najczesciej-atakujace-zagrozenia-marca-wedlug-laboratoriow-eset-5763.html
QR Code
Najczęściej atakujące zagrożenia marca według laboratoriów ESET

Łukasz Roguski, 3 kwietnia 2009, 13:42 (ostatnio zmodyfikowano w piątek, 3 kwietnia 2009 o 13:41)
Tagi: Conficker , ESET, Internet, Wirusy

Firma ESET, producent ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus, opublikowała listę zagrożeń, które najczęściej infekowały komputery użytkowników w marcu bieżącego roku. Pierwsze miejsce w rankingu zajął popularny w ostatnim czasie robak internetowy Conficker. Mimo, że Conficker nie przeprowadził 1 kwietnia żadnego spektakularnego ataku, nie przeszkodziło to robakowi w zainfekowaniu największej liczby komputerów spośród wszystkich zagrożeń atakujących w marcu.

Niemal 9 procent wszystkich wykrytych w marcu infekcji stanowiły te spowodowane przez robaka Conficker. Jego ostatnia wersja Conficker.X infekuje komputery zarówno za pośrednictwem sieci, wykorzystując przy tym luki w systemie Windows, jak i za pośrednictwem przenośnych dysków USB. Po zagnieżdżeniu się w systemie robak próbuje pobrać z sieci kolejne złośliwe aplikacje typu adware. Conficker dezaktywuję zaporę systemu Windows, uruchamia serwer HTTP na różnych portach i umożliwia atakującemu przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem.

Conficker był najczęściej atakującym zagrożeniem ubiegłego miesiąca i zdołał zainfekować miliony komputerów, z których większość prawdopodobnie nadal posiada ukrytego w systemie robaka. Mimo, że 1 kwietnia robak nie został użyty do żadnej spektakularnej akcji miliony komputerów na całym świecie nadal pozostaje pod jego wpływem. Twórcy wirusa mogą zatem w dowolnym momencie skorzystać z możliwości jakie daje im kontrolowanie ogromnej liczby komputerów. Stworzona przez Confickera sieć komputerów-zombie prędzej czy później zostanie prawdopodobnie wykorzystana przez twórców robaka do masowego rozsyłania spamu.

Wśród pozostałych zagrożeń atakujących w marcu bieżącego roku najczęściej, firma ESET wymienia rodzinę złośliwych aplikacji ukrywających się w plikach autostartu różnego typu nośników infekujących m.in. za pośrednictwem pamięci przenośnych USB oraz rodzina koni trojańskich Win32/PSW.OnLineGames, wykradający loginy oraz hasła graczy sieciowych MMORPG. W pierwszej dziesiątce zagrożeń, które atakowały w marcu najczęściej znalazł się również złośliwy program WMA/TrojanDownloader.GetCodec.Gen, który po przedostaniu się na komputer swojej ofiary modyfikuje wszystkie pliki audio tak, aby próba ich otwarcia kończyła się wyświetleniem komunikatu o braku niezbędnego do odtworzenia danego utworu kodeka. Zgoda na pobranie kodeka skutkuje zainfekowaniem komputera koniem trojańskim.

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net społeczności ponad 10 milionów użytkowników programów ESET, którzy przesyłają próbki podejrzanie zachowujących się aplikacji do laboratoriów ESET. Tam poddawane są one analizie, na podstawie której tworzone są niezbędne sygnatury nowych wirusów oraz raporty o zagrożeniach obecnych w sieci. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 10.000 różnych zagrożeń.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie http://www.eset.pl

reklama

Ostatnie opinie internautów

rrrrrr 4.04.2009 @ 14:30
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 13 i 11 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości