PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Najistotniejsze funkcjonalności komórek - badanie

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/najistotniejsze-funkcjonalnosci-komorek-badanie-8581.html
QR Code
Najistotniejsze funkcjonalności komórek - badanie

Maciej Celmer, 17 lutego 2011, 14:06 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 17 lutego 2011 o 14:06)
Tagi: badania, raport, telefon komórkowy

Przy okazji badania dotyczącego roli Internetu w procesie zakupu usług telekomunikacyjnych przeprowadzonego dla IAB przez PBI , respondentów zapytano o najważniejsze funkcjonalności jakie powinien posiadać telefon komórkowy. Jakie funkcje decydują o kupowanych przez konsumentów urządzeniach?

Respondenci zapytani o najważniejsze funkcjonalności nowego telefonu komórkowego, który chcieliby kupić, na pierwszym miejscu wymieniają aparat fotograficzny (46% wskazań). Poszukują także modeli telefonów z dostępem do internetu przez wifi (32%), odtwarzaczem plików muzycznych [mp3] (32%) oraz funkcją bluetooth (31%).

Dla jednej czwartej badanych nowy telefon powinien być wyposażony w system nawigacji GPS. Co piąty ankietowany jest zainteresowany kupnem aparatu wyposażonego w ekran dotykowy (23%) oraz szybki dostęp do internetu w standardzie 3G (21%). Pozostałe funkcjonalności nowych telefonów komórkowych uzyskały nie więcej niż 16% wskazań.

Wykres wskazuje, że najbardziej pożądane funkcje telefonów komórkowych to:

  • aparat fotograficzny
  • dostęp do internetu przez WiFi
  • odtwarzanie muzyki w formacie mp3
  • bluetooth
  • nawigacja GPS

Respondentami były osoby, które:

  • korzystają w celach prywatnych z telefonu komórkowego oraz współ/decydowały o wyborze oferty/operatora telefonu,
  • nie posiadają telefonu komórkowego ale planują jego zakup,
  • współ/decydowały o zakupie oferty na telefon stacjonarny,
  • współ/decydowały o zakupie oferty na telewizję kablową,
  • współ/decydowały o zakupie oferty na telewizję satelitarną.

Z pewnością można założyć, że użytkownicy poszukują funkcjonalnych urządzeń, które będą miały dostęp do podstawowych w dzisiejszych czasach funkcji. Najważniejszym atrybutem jest dobry aparat fotograficzny wbudowany w telefon oraz WiFi. Multimedialna strona urządzenia to przede wszystkim dobry odtwarzacz muzyczny i możliwość dzielenia się plikami poprzez bluetooth. Również nawigacja stała się bardzo powszechną funkcją.

Wywiady zrealizowano metodą CAWI (web survey). Respondentów rekrutowano spośród panelu badawczego GfK Polonia, jednego z największych access paneli w Polsce.

Zapraszam również do zapoznania się z materiałem dotyczącym badań przeprowadzonych w USA i UK, które wskazują, że "Wolimy proste i funkcjonalne telefony"

Źródło: IAB Polska

reklama

Ostatnie opinie internautów

fhhf 17.02.2011 @ 15:15
no i sprawdza się, że potencjalny klient chce noramlnego telefonu z nieco rozszerzoną funkcjonalnością.
hifi 17.02.2011 @ 20:21
W sumie to w zupełności rozumiem podejście ludzi. Od kiedy pojawiły się aparaty w telefonach, producenci się prześcigają w tych urządzeniach.
opie 17.02.2011 @ 20:30
No bo poza tymi pierwszymi pięcioma funkcjami to wszystko jest, no i 3g potrzebne. Reszta to kosmetyka, slidery i nie, dotykowce i nie. Każdy kupi telefon jaki będzie chciał. Jedni wolą alfanumeryczne inni dotykowe.
Adam 17.02.2011 @ 20:31
Wyniki badań były łatwe do przewidzenia dla zdrowo myślącego człowieka. Tylko onaniści sprzętowi mogą mieć problemy z ich zaakceptowaniem.
Suchy 18.02.2011 @ 10:10
Tak jak zaobserwowałem po znajomych to większość już nie zwraca uwagi na to co ten telefon ma w sobie wbudowane. Najważniejsze by móc dzwonić, pisać smsy i posiadał funkcje mp3. Natomiast 2 krokiem jest jego wygląd wiec wydaje mi się ze operatorzy powinni zwracać większą uwagę na różnorodności wyboru kształtów kolorów oraz fizyczności telefonów niż na aparaty,wifi czy GPRS na pewno to się przydaje ale większy % ludzi mimo wszystko sięga chętniej po proste i zabawne telefony które podpasują do ich charakteru.
MobileMAN 18.02.2011 @ 12:53
Nie wiem jak Wam ale mi tu brakuje fukcji pisania SMSów :)
Przecież nie od dziś wiadomo że ludzie chcą 2 rzeczy w telefonie (żeby dzwonił i pisał).
TheOroTrace 18.02.2011 @ 13:43
No nie popadajmy w paranoję;] hehe, przecież te dwie funkcje są podstawą w telefonach. Co do designu, jak wspomniał Suchy, to trzeba przyznać, że dziwne iż nie znalazł się on w rankingu wyżej. Prawda jest taka, że przez cały czas ludzie chcą szpanować wyglądem a nie funkcjonalnością. Wyobraźcie sobie strasznie brzydki telefon, który daje 100% najnowszych możliwości. Wpisy będą jednoznaczne: bezydal
@Frasier 21.02.2011 @ 08:27
Aparat fotograficzny? Serio? Ja myślałem, że dobry zasięg, niski SAR itd. choć tym kieruje się świadomy klient, no i staromodny, któy używa telefonu do dzwonienia.

Choć to się zmienia - sam staram się patrzeć na rozmiar ekranu, posiadanie klienta e-mail itd. Wi-fi też, ale tylko w smartfonach. Do internetu wystarczą choćby 2 cale i Opera Mini, ale ludzie są różni.

@Adam - pomijając słownictwo, nietrafiłeś zupełnie. To włąśnie magia pustych megapiskeli w telefonach przemawia do ludzi. CZyli to chyba oni są tymi sprzetowymi, co?

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 3 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości