PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > NASK partnerem projektu WOMBAT

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/nask-partnerem-projektu-wombat-3919.html
QR Code
NASK partnerem projektu WOMBAT

Michał Gruszka, 11 kwietnia 2008, 18:31
Tagi: NASK

Od stycznia tego roku NASK jest jednym z partnerów europejskiego projektu WOMBAT (Worldwide Observatory of Malicious Behaviors and Attack Threats - www.wombat-project.eu), zaplanowanego do realizacji na lata 2008 – 2010 w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Z ramienia NASK głównym uczestnikiem projektu jest działający w jego strukturach zespół CERT Polska, przy wsparciu Działu Naukowego NASK.

Realizacja projektu rozpoczęła się na początku stycznia i potrwa do końca 2010 r. Obok NASK w projekcie biorą udział specjaliści ds. bezpieczeństwa z firm takich jak France Telecom R&D czy Hispasec Sistemas oraz instytucji badawczych: Institut Eurecom, FORTH, Politecnico di Milano, Technical University Vienna i Vrije Universiteit Amsterdam, a także inne podmioty zajmujące się badaniem i wdrażaniem rozwiązań bezpieczeństwa informatycznego.

W obliczu masowych zagrożeń pojawiających się w Internecie, brakuje odpowiednio zaawansowanych narzędzi, które pozwoliłyby na lepszą identyfikację i zrozumienie, w kontekście ogólnoświatowym, zjawisk naruszania bezpieczeństwa w Internecie, w szczególności tych skierowanych w sferę ekonomiczną Internetu oraz w jego użytkowników.

Głównym celem projektu WOMBAT jest stworzenie nowych metod analizy powyższych zjawisk, a także identyfikacji źródeł i przyczyn ich występowania. Konieczność zapewnienia poufności i ochrony informacji uniemożliwiała do tej pory wykorzystanie do takich badań szczegółowych danych o zagrożeniach, będących w posiadaniu różnych podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem. Brak dostępnych publicznie źródeł informacji powodował, że dotychczasowe, głównie indywidualne badania miały w tym zakresie bardzo ograniczone możliwości.

Przełamanie tej bariery i osiągnięcie celów projektu WOMBAT stanie się możliwe dzięki współpracy wielu podmiotów zaangażowanych w działania monitorujące i zwiększające bezpieczeństwo Internetu, będących w posiadaniu odpowiednich danych oraz systemów monitorujących. Dodatkowo, w ramach projektu powstanie odpowiedni system sensorów do pozyskiwania informacji o nowych atakach i zagrożeniach (łącznie z ich kodem) w sieci Internet. Ponadto, istotnym etapem będzie stworzenie globalnej bazy informacji o zaobserwowanych zjawiskach i zagrożeniach. Powstanie takiej bazy będzie możliwe dzięki wykorzystaniu wielu różnych źródeł danych, których dostarczą partnerzy i współtwórcy projektu WOMBAT. Wykorzystane zostaną m.in. informacje zarejestrowane przez globalny rozproszony system honeypotów Leurre.com obsługiwany przez instytut Eurecom, dane z największej na świecie kolekcji złośliwego oprogramowania, zgromadzonej przez firmę Hispasec w ramach projektu Virustotal oraz dane, które udostępni zespół CERT Polska, pochodzące z systemu wczesnego ostrzegania ARAKIS (www.arakis.pl) oraz z systemu klienckiego honeypota HoneySpider Network.

Badania projektowe będą w szczególności koncentrować się wokół wypracowania nowych zaawansowanych metod i narzędzi przeprowadzania częściowo zautomatyzowanej analizy danych zgromadzonych w bazie. Opracowane techniki umożliwią wygenerowanie odpowiednich metadanych oraz przeprowadzenie usystematyzowanej charakterystyki zaobserwowanych zagrożeń. Dzięki różnorodności danych pozyskanych w ramach projektu możliwa będzie ich efektywna analiza, przeprowadzana z różnych perspektyw. Nastepnie uzyskane metadane pozwolą na rozwój technik typu threat intelligence, mających na celu ustalenie wspólnych źródeł i genezy powstania określonych grup ataków (ang. root causes), a także ustalenie wspólnych cech danych grup zagrożeń. To z kolei umożliwi znajdowanie związków pomiędzy nowymi zagrożeniami a wcześniej zaobserwowanymi, pozwalając na szybszą identyfikację odnowionych źródeł oraz przewidywanie nowych.

Nowa rozproszona platforma stworzona w ramach projektu wraz z aktualizowanym na bieżąco źródłem informacji może w przyszłości stanowić ogólnoświatowy system wczesnego ostrzegania o atakach i zagrożeniach (np. o pojawieniu się nowej wersji ataku lub złośliwego oprogramowania).

Wyniki projektu WOMBAT będą mogły być wykorzystywane w przyszłości przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i naukowców, a także przez dostawców usług internetowych, zespoły reagowania typu CERT, sprzedawców usług i narzędzi bezpieczeństwa, instytucje bankowe, itp. Narzędzie ma być pomocne na etapie wspomagania kluczowych decyzji i inwestycji dotyczących rozwiązań bezpieczeństwa oraz ukierunkowania ich na najbardziej priorytetowe działania, co pozwoli dynamiczniej reagować na zjawiska naruszające bezpieczeństwo Internetu.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 3 i 6 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości