PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > (Nie)Bezpieczeństwo zakupów w Internecie

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/nie-bezpieczenstwo-zakupow-w-internecie-8850.html
QR Code
(Nie)Bezpieczeństwo zakupów w Internecie

Maciej Celmer, 23 marca 2011, 14:08
Tagi: bezpieczeństwo, raport

Tylko 21% polskich e-sklepów korzysta z szyfrowania danych, a zaledwie 14% chroni automatycznie prywatne informacje. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu "Bezpieczeństwo zakupów w polskich sklepach internetowych" autorstwa serwisów Domeny.pl oraz CertyfikatySSL.pl.

Polski rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie, zwiększając stale swoją wartość. Według analiz jego wartość szacowana jest na 17,6 mld złotych, a w bieżącym roku Internauci dokonają zakupów za niemal 7,5 mld złotych. To o 1 mld więcej niż w roku ubiegłym. Klientem e-sklepów jest już co trzeci Polak. Prezentowany raport odpowiada na pytanie: Jak wygląda bezpieczeństwo e-zakupów?

Badania w ramach raportu przeprowadzone zostały na przełomie stycznia i lutego 2011 roku na próbie 1428 sklepów internetowych, obecnych na polskim rynku co najmniej rok.

Przeprowadzona analiza wykazała, że jedynie 14% sklepów internetowych automatycznie wprowadza szyfrowanie informacji w najważniejszych punktach przesyłania danych. Zalicza się do nich strony: rejestracji, logowania i składania zamówienia. Kolejne 7% posiada zainstalowany certyfikat SSL, który nie chroni danych na co najmniej jednej z nich. Stwierdzono jednocześnie, że ok. 79% przebadanych e-sklepów nie zastosowało żadnych środków bezpieczeństwa.

Z pełnym raportem można zapoznać się tutaj.

Źródło: Domeny.pl

reklama

Ostatnie opinie internautów

dawid9222 23.03.2011 @ 14:38
Kupując w internecie, zawsze istnieje ryzyko.
To ryzyko jest mniejsze, gdy sklep jest znany i popularny.
W przypadku sklepów tradycyjnych, zawsze istnieje możliwość osobistego wyjaśnienia sprawy, porozmawiania.
Sądziłem jednak, że szyfrowanie danych jest standardem, a tu taka niespodzianka.
Jak dotąd nigdy nie miałem problemów z e-sklepami.
Zawsze, gdy tylko to możliwe wybieram wysyłkę za pobraniem.
Miał ktoś może jakieś niesnaski z internetowym sklepami?
A póki co, bezproblemowych transakcji internetowych - czego Wam i sobie życzę ;-)
Bo zakupy w internecie to naprawdę praktyczna i tańsza forma zakupów.
M&M 23.03.2011 @ 14:58
@dawid9222 - w internecie kupuję od ośmiu lat i bywało różnie. Zazwyczaj tanio, szybko i sprawnie, ale miałem kilka złych przygód i to zarówno na Allegro jak i w zwyczajnych sklepach. Czasem czas realziacji znacznie się przedłużał, czasem zamówienia nie były kompletne itd. Nie dostałem nigdy np. wadliwego towaru. Kilka nauczek spowodowało, ze jak teraz korzystam z np. porównywarki cen, to poza patrzeniem na najtansze produkty patrzę też na opinie o sklepie, oraz jak sam sklep jest zrobiony.
Właśnie, jak sklep jest zrobiony. Niektóre nie wzbudzają zaufania, kilka razy widziałem sklepy ze wklejonym złośliwym kodem - nie był to wyprofilowany atak, ot masowy spam wykorzystujący luki w starych wersjach systemów zarządzania treścią...
"zaledwie 14% chroni automatycznie prywatne informacje" to mnei martwi, znaczy to, że bezpieczeństwo naszych danych jest ignorowane. Nie widziałem jednak próby na jakiej było robione to badanie. Jeżeli uwzględniono każdy amatorski "sklep", czy raczej krzak
M&M 23.03.2011 @ 15:04
cd:
to wynik mnie nie dziwi. Niektóre "sklepy" nie mają nawet informacji o firmie w dziale kontaktu...
Kiedy kupujemy, to radziłbym wpłacać pieniądze za pośrednictwem serwisów płatniczych, najlepiej ze strony naszego banku. Unikałbym podawania numeru karty płatniczej, nigdy na samej stronie sklepu. Serwisy pośredniczące są bezpieczne, trzeba się tylko upewnić, czyaby na pewno na nim jesteśmy (certyfikat).
Warto też sobie założyć oddzielny adres e-mail tylko dla potrzeb zakupów, czy też ogólniej rejestracji w internecie. Wtedy nawet jeżeli ktoś wykradnie nasz adres z bazy, nie jest to nasz główny adres i spam nam nie przeszkadza.
Zawsze sprawdzać opinie na serwisach typu opineo.pl, ale nie wierzyć im bezgranicznie - roi sie od opinii pisanych na zlecenie.
Nie kierować się TYLKO najniższą ceną. Naprawdę, oszczędność kilku % nie jest warta zakupów w sklepie robionym na kolanie. Amatorszczyzna wykonania to większa szansa na oszusta, choć są też uczciwe sklepy.
Po prostu uważać :-)
blizniaki06 23.03.2011 @ 22:47
Szeroko pojęta informatyka z całą pewnością jest moją piętą achillesową. Zdaję sobie sobie sprawę z nierówności sił swoich kontra potencjalni hakerzy w wirtualnej przestrzeni. Mam w sobie sporo pokory i ostrożności gdy chodzi o zakupy e-commerce. Jasne, że także w realu paść mogę ofiarą oszusta czy złodzieja, ale czuję, iż moja wiedza w zakresie obrony praw konsumenckich jest tam pełniejsza. Dokonując zakupów w cyberprzestrzeni bezpieczeństwo moich danych nie zależy jedynie ode mnie, ale także od wiedzy, umiejętności i zabezpieczeń stosowanych przez e-sprzedawcę. A jak pokazują aktualne wyniki badań - wszystko to jest ciągle jeszcze w powijakach i daleka droga (do bezpiecznego celu) zarówno przed sprzedawcami, jak i konsumentami. Wydaje mi się, że niezłym pomysłem byłaby konieczność przejścia odpowiednich szkoleń w tym zakresie przed założeniem takiego sklepu. Wszak odpowiedzialność to ważna sprawa, najważniejsza -a lekkomyślne i minimalizujące koszty podejście e-sprzedawców naraża CDN
blizniaki06 23.03.2011 @ 22:59
CD
kupujących na spore straty (przede wszystkim finansowe, choć nie tylko).
Warto mieć na uwadze, że z internetu powinno "korzystać się z głową". Proponuję więcej akcji ostrzegających "pospolitych zjadaczy chleba" przed zagrożeniami ze strony cyberprzestępców, a zwłaszca z praktyczną wiedzą, jak się przed tym ustrzec. Wiadomo, że za bezpieczeństwo naszych danych powinien odpowiadać właściciel e-sklepu, ale prawda jest taka, że nie mamy pewności, jakim jest on człowiekiem. Brońmy się więc (w podstawowym choć stopniu) sami... Kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Polegajmy na własnej intuicji, i gdy coś nas zaniepokoi, choćby oferta była megainteresująca - lepiej rozejrzyjmy się gdzieś indziej... Zasięgajmy opinii o sklepie, sprawdzajmy jego rzetelność; sprawdźmy też dane adresowe, telefon, by w razie jakichkolwiek wątpliwości móc skorzystać z kontaktu. Lepiej polegać na znanych, sprawdzonych, zaufanych sprzedawcach. Zachowujmy prowadzoną z nimi korespondencję. CDN
blizniaki06 23.03.2011 @ 23:08
CD
Nie kupujmy korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej, tam łatwiej o utratę poufnych danych. Zwracajmy uwagę, czy połączenie jest bezpieczne, na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu; literki "https". Można też wybrać opcję płatności przy odbiorze. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, tylko na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod kogoś innego. Jest wiele sposobów na zwiększenie swego bezpieczeństwa w sieci. Bądźmy zatem ostrożni, pamiętając, że "okazja czyni złodzieja"...
A kiedy, mimo wszystko, nie uda nam się uniknąć nieprzyjemności (czego nikomu nie życzę) - nie wahajmy się zawiadomić odpowiednich organów ścigania. Choćbyśmy nawet ponieśli niewielkie straty, nie ułatwiajmy oszustom tego procederu, niech nie czują się bezkarni. No i pamiętajmy, że gdy ogarnia nas poczucie bezradności - zawsze skorzystać możemy z wiedzy, fachowości CDN
blizniaki06 23.03.2011 @ 23:10
i porady Rzecznika Praw Konsumenta. AmenT ;)
frasier 24.03.2011 @ 06:59
dobrze, ze zakupy w biedronce sa bezpieczne :-)
zdrowy rozsadek, to najlepsz bron. Ostroznosc tez nie zawadzi, np. Jezeli sklep nie wymaga rejestracji, jest opcjonalna - po co sie rejestrowac? Nie nalezy tez placic z gory bezposrednim przelewem (sklep powinien miec posrednika) na konto, ktore znalezlismy na stronie. Skad mamy wiedziec, czy ktos go np. Ne podmienilm a jak taka strona nie ma jeszcze certyfikatow to widac jak podchodzi do bezpieczenstwa. Podsumowujac, trzeba zakladac ze druga strona chce nas oszukac i kierowac sie ograniczony, zaufaniem.
Trudno tez uwierzyc, ze wyniki sa takie same dla najwiekszych i nnajbardziej znanych sklepow.../ bez pl zn

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 4 i 10 wynosi:




Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16