PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Niezadowalające wyniki testów satelitarnego dostępu do Internetu

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/niezadowalajace-wyniki-testow-satelitarnego-dostepu-do-internetu-8593.html
QR Code
Niezadowalające wyniki testów satelitarnego dostępu do Internetu

Maciej Celmer, 18 lutego 2011, 17:25
Tagi: badania, internet satelitarny, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

UKE opublikował wyniki badań wskaźników dostępności i jakości usług najczęściej używanych aplikacji internetowych realizowanych drogą satelitarną w niekorzystnych, zimowych warunkach atmosferycznych. Wyniki są mało zadowalające.

W dniach 8 grudnia 2010 r. do 15 lutego 2011 r. UKE przeprowadził testy techniczne zestawu satelitarnego (antena + modem w wersji konsumenckiej), który według deklaracji dostawcy, jest przeznaczony dla jednego gospodarstwa domowego. Oznacza to, że pasmo na transponderze satelity dla takiego użytkownika było współdzielone w równym stopniu z innymi użytkownikami tej kategorii.

Celem testów było sprawdzenie wskaźników dostępności i jakości usług najczęściej używanych aplikacji internetowych realizowanych drogą satelitarną w niekorzystnych, zimowych warunkach atmosferycznych.

Zakres badań dotyczył:

  • badania całego strumienia danych od i do użytkownika (Utilization, Volume, Bit Rate),
  • badania dostępności (Responses Succsessful, Response Time) wybranych serwerów i portali (strony www),
  • badania parametrów jakości (KPIs) wybranych serwerów i portali.
  • badania dostępności i jakości usługi głosowej VoIP (skuteczności i wskaźników jakości (MOS, Delay, Jitter, Packet Loss).

Na podstawie uzyskanych wyników pomiarów stwierdzono, że z grupy wskaźników dostępności i jakości usług najczęściej używanych aplikacji internetowych najistotniejszy okazał się zbyt długi czas odpowiedzi (Slow Responses) portali i serwerów.

W okresie badań nie stwierdzono wpływu zimowej aury (śnieg, mróz) na dostępność usług i aplikacji internetowych.

Wyniki badań dostępne tutaj.

Źródło: UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

tetrao 19.02.2011 @ 13:09
Sądzę, że inwestowanie w rozwój internetu satelitarnego to obecnie chybiony pomysł. Ciągle możemy obserwować przecież zwiększenie zasięgu internetu mobilnego np. w technologii CDMA. Należałoby się raczej skupić na poprawieniu sieci zasięgu aby taki internet mógł docierać do większej liczby mieszkańców.
Osobom, które jednak zmuszone będą do korzystania z internetu poprzez satelitę powinno się zaoferować możliwość odliczenia VAT, dzięki czemu mniej obciążony byłby portfel tych osób.
Salvadore 19.02.2011 @ 16:54
Satelitarny net może być dobrą inwestycją w przypadku gdy inne sieci miały by zawieść. Z resztą KE miała jakiś powód, żeby o to prosić. Im więcej alternatywnych łączy tym lepiej.
Mateusz 19.02.2011 @ 17:05
Niech działają. Mam nadzieję, że poprawią technologię i wyniki w końcu zadowolą konsumenta. To szansa, żeby mieszkańcy zlokalizowani w białych plamach mieli w końcu normalną łączność ze światem. Jak na razie słabo idzie rozwój sieci przez operatorów. Ostatnio wetowali jakieś miejsca, bo się nie opłaca.
Zigi 19.02.2011 @ 17:10
Opom się nie opłaca poszerzać zasięgu wzdłuż szlaków komunikacyjnych, a to istotna rzecz. Gdy nastąpi poważny wypadek, nie będzie się można z nikim skontaktować. Brawo! Opłaca się natomiast harmonogram obniżenia stawek na zakańczanie połączeń na którym wciąż zyskują/
@Frasier 21.02.2011 @ 07:58
Z całym szacunkiem dla UKE, ale to marnowanie czasu. Internet satelitarny ma sens tam gdzie nie ma infrastruktury - na jakiś kompletnych odludziach typu Kamczatka, czy inna Sahara. W Europie zagęsczenie infrastruktury jest bardzo dobre. Fakt, prędkości nie zawsze są satysfakcjonujące, ale odpada chociażby kwestia kosmicznych (hehe) opóźnień.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 9 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości