PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Nokia Siemens Networks: Liquid Net usprawni korzystanie z sieci

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/nokia-siemens-networks-liquid-net-usprawni-korzystanie-z-sieci-9835.html
QR Code
Nokia Siemens Networks: Liquid Net usprawni korzystanie z sieci

Maciej Celmer, 7 grudnia 2011, 13:39
Tagi: Internet, Liquid Net, Nokia Siemens Networks

W 2020 roku statystyczny Polak odbierze i wyśle za pomocą swojego telefonu komórkowego, smartfona czy tabletu ponad 52 razy więcej danych niż obecnie, a liczba abonentów sieci szerokopasmowych wyniesie 35 mln – wynika z danych zaprezentowanych przez firmę Nokia Siemens Networks. Oznacza to, że w perspektywie najbliższych 10 lat polska infrastruktura telekomunikacyjna może stać się niewydolna. Rozwiązaniem ma być zaprezentowane przez firmę rozwiązanie Liquid Net, które pozwoli na elastyczne wykorzystywanie zasobów operatorów telekomunikacyjnych.

W 2020 roku statystyczny Polak będzie pobierał w skali miesiąca aż 6422 megabajtów, czyli ponad 52 razy więcej w stosunku do 122 megabajtów w 2010 roku.

Obecnie z mobilnych sieci szerokopasmowych korzysta 8,8 mln abonentów w całym kraju. Ich ilość w perspektywie 10 lat ma wzrosnąć do 35 mln. Za pomocą smartfonów w Polsce będziemy wysyłać 232 petabajty danych miesięcznie (w porównaniu do 0,12 petabajta w 2010 roku) oraz 346 petabajtów wykorzystując laptopy (1PB = 1024*1024 GB)

Nowe urządzenia i mobilny sposób korzystania z Internetu sprawiają, że zapotrzebowanie na dostęp do sieci staje coraz bardziej nieprzewidywalne i podlega fluktuacjom w różnych miejscach i w różnym czasie. Może się ono nagle pojawić po udostępnieniu nowego oprogramowania dla urządzeń, popularnych aplikacji (np. gry internetowej) czy usług. Podobne są efekty dużych wydarzeń, jak koncerty czy mecze piłkarskie.

Rozwiązaniem sytuacji - według specjalistów Nokia Siemens Networks - ma być technologia Liquid Net, która uwolni nieużywaną pojemność sieci telekomunikacyjnej i w razie potrzeby przydzieli ją natychmiast we właściwe miejsce. Ponadto Liquid Net umożliwi kierowanie ruchu najbardziej drożnymi kanałami, uwzględniając najniższe koszty między sieciami różnych operatorów. Co ważne rozwiązanie zapewni bieżącą obserwację stanu działania sieci oraz używanych usług.

Rozwiązanie Liquid Net składa się z trzech elementów: Liquid Core, Liquid Radio i Liquid Transport. Liquid Core pozwala na jednoczesną pracę poszczególnych elementów sieci szkieletowej na jednej platformie sprzętowej i dynamicznie optymalizuje przepustowość sieci. Liquid Transport usprawnia przepływ danych, natomiast Liquid Radio zwiększa pojemość i elastyczność radiowej sieci dostępowej. Technologie te można wdrożyć razem bądź osobno.

Piotr Gettlich, kierownik ds. telekomunikacyjnych rozwiązań sieciowych w Nokia Siemens Networks powiedział:

Dzięki Liquid Net operatorzy mogą skonfigurować sieć tak, aby sama dostosowywała pojemność i zasięg do aktualnego zapotrzebowania. Rozwiązanie uwalnia ponad 80% niewykorzystanej przepustowości sieci szerokopasmowej, przez co jest w stanie wydatnie zwiększyć jej elastyczność i efektywność. Dzięki temu operatorzy będą w stanie w dalszym ciągu dostarczać usługi na najwyższym poziomie nawet w momencie gwałtownego wzrostu ilości transferowanych danych

Źródło: Nokia Siemens Networks

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 5 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości