PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Nokia Siemens Networks na rzecz efektywnego wykorzystania energii

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/nokia-siemens-networks-na-rzecz-efektywnego-wykorzystania-energii-6924.html
QR Code
Nokia Siemens Networks na rzecz efektywnego wykorzystania energii

Mariusz Burski, 12 stycznia 2010, 16:52
Tagi: BTS, nodeB, Nokia Siemens Networks

Dostawcy oferujący technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) mogą odegrać istotną rolę w zwiększeniu wydajności energetycznej innych sektorów, budynków oraz sposobów pracy, np. umożliwiając organizację wirtualnych konferencji, które mogłyby ostatecznie zastąpić stacjonarne spotkania.

Niewątpliwie również branża ICT musi uporządkować swoje wewnętrzne sprawy. Jako, że wykorzystanie przenośnych urządzeń i komputerów osobistych jest u szczytu popularności, a obsłużenie ogromnych ilości informacji wymaga budowy energochłonnych centrów przetwarzania danych, poziom emisji C02 przemysłu ICT do roku 2020 wzrośnie dwukrotnie. O ile korzyści z zapewnienia łączności i mocy obliczeniowych miliardom ludzi przewyższają wszelkie minusy, należy, szczególnie w krajach rozwijających się, takich jak Indie czy Chiny, przyjrzeć się bliżej tym obszarom systemu ICT, które pozwalają na zmniejszenie ilości pochłanianej energii.

Zapotrzebowanie sieci operatorów telefonii komórkowej oraz stacjonarnej w energię ma tu szczególne znaczenie, jak twierdzi Rohit Kumar, prezes działu Energy Solutions firmy Nokia Siemens Networks. "Zazwyczaj prawie 80% kosztów zużycia energii pochłania infrastruktura dostawcy usług, do 30% są to koszty operacyjne, przy czym na rynkach wschodzących ceny są wyższe", wyjaśnia Kumar, dodając, iż "istnieje duża szansa na zredukowanie zużycia energii, której towarzyszy presja związana z kosztami oraz odpowiedzialnością społeczną".

Dotyczy to zarówno istniejących, jak i dopiero powstających sieci, których coraz więcej pojawia się w odległych regionach, gdzie sieci elektryczne są zawodne lub nie istnieją wcale. "Dostawcy usług komunikacyjnych wykorzystujący generatory prądu z sinikiem diesla do zasilania oddalonych stacji bazowych będą płacić więcej z uwagi na rosnące ceny paliw kopalnych, przyczyniając się jednocześnie do negatywnego wpływu na środowisko", ostrzega Kumar.

Jak informuje organizacja Juniper Research, jeśli dostawcy usług komunikacyjnych nie zmniejszą wykorzystania nieodnawialnych zasobów energetycznych i nie podniosą wydajności sieci, koszty energii elektrycznej stacji bazowych w sieciach komórkowych mogą w ciągu kolejnych 5 lat wzrosnąć aż o 55%. Jeśli operatorzy w Afryce oraz Azji nie zwrócą się w kierunku odnawialnych źródeł energii, jak ostrzega Juniper, ich marże będą spadać wraz z rozwojem działalności w tak szybkim tempie, że za kilka lat działanie ich sieci może stać się ekonomicznie nieopłacalne.

Jak stwierdził Rajeev Suri, Dyrektor Generalny Nokia Siemens Networks podczas ostatniej Sesji Rady Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w Genewie, wyzwanie polega na zapewnieniu światu taniej i łatwej w utrzymaniu łączności. "Zapewnienie taniej łączności miliardom ludzi, którzy dziś są jej pozbawieni, przy jednoczesnej minimalizacji wpływu na środowisko, to dwa zasadnicze wyzwania, przed którymi dziś stajemy", twierdzi Suri.

Niektóre rynki wschodzące – w szczególności Indie i Chiny – doprowadzają każdego miesiąca sieci telekomunikacyjne do milionów nowych klientów. Oba kraje znajdują się w centrum uwagi również w kontekście szybko rosnących emisji dwutlenku węgla, jednak, jak zauważa Kumar, nie tylko państwa rynków wschodzących narzekają na problemy energetyczne. W krajach zachodu istnieją tzw. obszary "złych sieci elektrycznych", czego przykładem są Włochy, a więc sieci które charakteryzują się dużą zawodnością dostaw lub brakiem nieprzerwanej dostępności. Stąd funkcjonowanie wielu sieci komunikacyjnych pod względem zużywanej energii jest dalekie od optymalnego. Sieci bezprzewodowe zdają się przyciągać największą uwagę, jednak należy też zauważyć, iż stałe sieci szerokopasmowe cechują się również dużymi i złożonymi potrzebami energetycznymi.

"Rynek przedstawia bardzo fragmentaryczny obraz jeśli chodzi o wydajność energetyczną . W pewnych miejscach widzimy jedynie systemy częściowo zrealizowane oraz "punktowe", stąd niewielu dostawców może dokładnie określić gdzie i dlaczego system pochłania najwięcej energii", zauważa Kumar. "Stając przed wyzwaniem poszukiwania oszczędności w kosztach operacyjnych oraz zwiększenia zasięgu rynkowego, staramy się wypracować takie rozwiązanie energetyczne, które zoptymalizuje ten istotny obszar, zarówno jeśli chodzi o sieci już powstałe, jak i te, które są dopiero w budowie. Dzięki temu dostawcy usług komunikacyjnych staną się również bardziej odpowiedzialni za środowisko."

Uwzględniając fakt, iż stacje bazowe odpowiadają za około 80% emisji C02 w sieciach komórkowych - głównie za sprawą wykorzystania generatorów z silnikiem diesla – nie jest dziwne , iż systemy, które wykorzystują odnawialne źródła energii do zasilania miejsc pozbawionych sieci energetycznych lub posiadających słabe sieci energetyczne są dzisiaj o wiele bardziej powszechne, niż kilka lat temu. Jest to długi proces, przy czym zminimalizowanie zużycia konwencjonalnego paliwa w generatorach z silnikami diesla ma ogromne znaczenie.

O znaczeniu tych wyzwań świadczy fakt, iż program "Green Power for Mobile" stowarzyszenia GSM Association przyjął za cel wspieranie sektora telekomunikacji komórkowej w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Główny nacisk kładzie się na wsparcie wykorzystania źródeł takich jak promienie słoneczne, wiatr lub ekologiczne biopaliwa, by do roku 2012 zasilić 118 000 istniejących oraz dopiero powstających stacji bazowych, które położone są w krajach rozwijających się, poza obszarami sieci elektrycznych. Realizacja tego celu pozwoliłaby zaoszczędzić do 2,5 miliarda litrów oleju napędowego rocznie oraz zredukować roczną emisję dwutlenku węgla maksymalnie o 6,8 miliona ton. "Chcemy sprawić, by do roku 2011 źródła energii odnawialnej były najczęściej wybieranymi źródłami energii przy wysyłaniu stacji bazowych do regionów odległych oraz wiejskich", twierdzi Kumar.

Rozwiązania dla stacji bazowych obejmują wykorzystanie energii słonecznej i energii wiatru, a więc energii coraz wydajniejszej technologii pozwalającej stacjom bazowym na niskie zużycie energii, oraz wykorzystanie banków baterii i ogniw paliwowych. W miejscach, gdzie sieć elektryczna jest dostępna, wprowadzić można szereg środków zmniejszających zużycie energii, takich jak lepsze systemy chłodzenia, likwidacja klimatyzacji oraz wymienników ciepła.

Jednak, jak twierdzi Kumar, mimo iż rozwiązania te mogą być wysoce skuteczne i bardziej ekologiczne, osiągnięcie oszczędności może skończyć się fiaskiem bez starannego planowania oraz provisioningu sieci jako całości; szczególnie przy uwzględnieniu takich czynników jak topologia i zastosowanej technologii mobilnej, a ponadto centralnego monitorowania i serwisowania sieci. "Mitem jest, iż dostawcy usług komunikacyjnych są w stanie optymalizować koszty utrzymania systemu traktując wszystkie elementy sieci indywidualnie bez uwzględnienia pełnego obrazu wydatków na pokrycie OPEX całej sieci", twierdzi Kumar.

Właśnie dlatego Nokia Siemens Networks podkreśla znaczenie usług doradczych zorientowanych na energetyczne zoptymalizowanie sieci. NSN wdrożyła program "Green Energy Control", pozwalający dostawcom usług komunikacyjnych zarządzać wszystkimi źródłami energii – począwszy od energii słonecznej, poprzez stan baterii, aż po temperaturę osłon. Program ten umożliwia określenie całodobowych ustawień energetycznych oraz odgrywa dużą rolę w utrzymaniu sieci, pozwalając na rzadsze i lepiej ukierunkowane serwisowanie w komórkach stacji bazowych.

Dostawcy usług komunikacyjnych zyskują również dzięki strategii planowania energetycznego oraz zarządzania energią. "Przy sprzyjających warunkach klimatycznych, autonomizacja większej liczby komórek umożliwia eliminację połączeń z siecią elektryczną" - wyjaśnia Kumar.

"Można w ten sposób zmniejszyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, a ryzyko kradzieży paliwa jest mniejsze. Całkowite koszty posiadania urządzeń są niższe, co więcej dostawcy usług komunikacyjnych mogą często skorzystać z subsydiów państwowych przeznaczonych na inwestycje w alternatywne źródła energii. W niektórych przypadkach instalacja może generować energię, która trafi do sieci elektrycznej, tworząc w ten sposób nowy strumień dochodów". Ulepszenia wydajności energetycznej nie muszą być kosztowne. Dzięki modernizacji poprzez wprowadzenie nowych elementów do istniejącej komórki, w zależności od jej konfiguracji, można obniżyć zużycie energii maksymalnie o 10%.

Jedną z firm podkreślających znaczenie redukcji zużycia energii dla nowych inwestycji jest T-Mobile Austria, która wdraża 2 500 stacji bazowych Flexi firmy Nokia Siemens Networks, szacując, iż w ten sposób zmniejszy swój ślad węglowy aż o 2 500 ton C02 rocznie. Jest to możliwe dzięki temu, że stacje te nie wykorzystują klimatyzacji i wymagają zużycia mniejszej ilości energii podczas transportu oraz instalacji.

Wartości potencjalnych inwestycji w modernizację energetyczną sieci telekomunikacyjnych całego świata sięgają kwot rzędu miliardów euro, a okres zwrotu z inwestycji szacowany jest na lata, a nie, jak do tej pory, na dekady. Obok społecznej odpowiedzialności sieci telekomunikacyjnych, ważnym aspektem z punktu widzenia klientów może stać się energetyczna ocena ratingowa dostawcy usług. Inne obszary telekomunikacyjnego świata również będą miały znaczenie. Jako przykład warto wymienić choćby bardziej "ekologiczne" telefony komórkowe. W ich przypadku konsumenci będą mieli niewątpliwie coraz więcej do powiedzenia.

Podsumowując, przemysł telekomunikacyjny ma w ręku klucz do zjednoczenia ludzi i przedsiębiorstw w dążeniu do spełnienia standardów XXI wieku – a teraz także i narzędzia, dzięki którym może odegrać własną rolę w obszarze wyzwań energetycznych.
Zgodnie ze swoimi poglądami w kwestii zrównoważonego rozwoju, Nokia Siemens Networks dołączyła do funduszu WWF - globalnej organizacji działającej na rzecz ochrony przyrody – by przekonać decydentów biorących udział w kopenhaskim szczycie klimatycznym ONZ do osiągnięcia sprawiedliwego, ambitnego i wiążącego porozumienia na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych.


Źródło: Nokia Siemens Networks

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 7 i 7 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości