PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Nowa generacja bezprzewodowej komunikacji cyfrowej

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/nowa-generacja-bezprzewodowej-komunikacji-cyfrowej-8768.html
QR Code
Nowa generacja bezprzewodowej komunikacji cyfrowej

Maciej Celmer, 14 marca 2011, 13:19
Tagi: brak

Aastra, producent systemów komunikacyjnych dla przedsiębiorstw, zaprezentował nową generację technologii SIP-DECT. Wersja 2.1 wprowadza nowe funkcje do systemów mobilnych, m.in. lokalizację, ulepszony system przekazywania wiadomości tekstowych i alarmowania (np. w przypadku szpitali). Nowością jest też technologia, która za pośrednictwem DECT XQ redukuje wpływ warunków otoczenia, np. w przypadku pomieszczeń echonośnych, takich jak hale magazynowe.

Frederic Boone, dyrektor na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią w firmie Aastra Technologies powiedział:

Dzięki tym usprawnieniom nasza technologia nadaje się nie tylko dla ochrony zdrowia, logistyki i służb bezpieczeństwa, ale także dla handlu detalicznego i produkcji. Rozbudowa sieci DECT jest z natury ograniczona do 1024 stacji bazowych i 2048 elementów mobilnych. My poszerzyliśmy tę granicę. Teraz instalacje SIP-DECT mogą składać się z 2048 stacji bazowych i 4500 elementów mobilnych. Dzięki otwartemu standardowi SIP, rozwiązanie DECT może być zintegrowane także z platformami innych producentów.


W przypadku otoczenia silnie echonośnego (np. hale o metalowej obudowie lub magazyny wyposażone w wysokie regały) przesyłanie fal radiowych jest utrudnione. Może to powodować zakłócenia w odbiorze, a w najgorszym razie nawet zerwanie połączenia.


Boone powiedział:
W przypadku DECT XQ pomiędzy stacją bazową a telefonem IP-DECT używane jest pasmo o podwójnej szerokości w celu polepszenia jakości dźwięku, dzięki czemu nawet w trudnych warunkach rozmowa przebiega bez zakłóceń

Kolejna nowość to przekazywanie wiadomości tekstowych oraz alarmowanie. Telefony DECT firmy Aastra mogą teraz odbierać różne typy wiadomości. Mogą to być wiadomości tekstowe z innych telefonów DECT o długości do 1000 znaków, e-maile, faksy lub wiadomości z czytnika RSS. Funkcja przekazywania wiadomości tekstowych jest przydatna szczególnie w przypadku szpitali, hoteli, branży logistycznej, ale także w handlu detalicznym. Przestaje być konieczne przekazywanie informacji przez głośniki – na przykład w domach handlowych. Co więcej, za pośrednictwem nowego interfejsu XML można także dołączać aplikacje innych producentów, np. serwery alarmowe.

Dzięki funkcji lokalizacji, firmy z branży ochrony zdrowia lub posiadające wielkopowierzchniowe tereny, warsztaty lub linie produkcyjne zyskują dodatkową korzyść. Przykładowo, jeżeli osoba w wyniku wypadku nie może się poruszyć, telefon DECT emituje sygnał alarmowy „Man-Down”. Za pośrednictwem serwera lokalizacyjnego, do którego załadowano plan budynku, można teraz określić, gdzie znajduje się ta osoba. Pozwala to szybko i sprawnie zorganizować dla niej pomoc. Aby określić dokładne miejsce pobytu, z centrali (albo innego telefonu DECT, który posiada ratownik) do telefonu poszkodowanej osoby zostaje wysłane polecenie nadania alarmu dźwiękowego.

Rozwiązanie SIP-DECT zostało w całości opracowane przez firmę Aastra i składa się z:

  • Stacji bazowych Aastra, tzw. Radio Fixed Parts (RFP). Są one podłączone do sieci IP i dostępne w wersjach do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Za pomocą RFP można jednocześnie tworzyć zarówno sieci DECT jak i punkty dostępowe sieci WLAN. Użytkownikowi potrzebny jest więc tylko jeden rodzaj RFP dla obu rodzajów sieci.
  • OpenMobility Manager (OMM), oprogramowania zarządzającego wszystkimi elementami mobilnymi oraz działaniem sieci DECT (roaming, płynne przełączanie pomiędzy stacjami bazowymi);
  • Elementów sieci DECT firmy Aastra: rodziny Aastra 600d;

Dzięki XML można przyłączać aplikacje innych producentów, przykładowo służące do alarmowania, przekazywania wiadomości tekstowych i lokalizacji.

System SIP-DECT może być stosowany w większości środowisk IP bazujących na otwartych standardach, włącznie z IP-Centrex.

Źródło: Aastra

reklama

Ostatnie opinie internautów

M&M 14.03.2011 @ 21:00
Funkcje lokalizacji wyglądają naprawdę obiecująco i można sobie wyobrazić wiele dla nich zastosowań. Przypomina mi to plany umieszczenia w naszych pojazdach specjalnych czujników, które w opearciu o sieć GSM automatycznie wysłałyby informację do służb ratowniczych o typie kolizji, którą odnieśliśmy. Gdyby np. doszło do dachowania, podano by prędkość itd. To nie jest takie sc-fi jak się musi wydawać. Wprowadzenie blokuje raczej nie koszt opracowania, co unifikacja. Trudno sobie wyobrazić, żeby implementacja takeigo systemu odbyła się bez przygód i czy w ogóle miałaby miejsce w pewnych krajach. Dość przypomnieć problemy w Polsce z prostym 112...
Jezeli ktoś chciałby sobie przyswoić podstawy DECT, czyli Digital Enhanced Cordless Telephony to na Wiki (nawet polskiej) jest to względnie przystępnie opisane: http://pl.wikipedia.org/wiki/DECT

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 15 i 9 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości