PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Nowelizacja Prawa Budowlanego może zagrozić inwestycjom telekomunikacyjnym

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/nowelizacja-prawa-budowlanego-moze-zagrozic-inwestycjom-telekomunikacyjnym-5572.html
QR Code
Nowelizacja Prawa Budowlanego może zagrozić inwestycjom telekomunikacyjnym

Uchwalona przez Sejm 12 lutego 2009 r. ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw wprowadza szereg zmian, polegających w szczególności na zastąpieniu decyzji o pozwoleniu na budowę instytucją rejestracji budowy. Okazuje się jednak, że zmiany procedur mogą niekorzystnie wpłynąć na procesy inwestycyjne operatorów.

Wprowadzenie rejestracji budowy wpłynie na skrócenie czasu realizacji tych inwestycji, dla których na podstawie obowiązujących przepisów wymagane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, zaś w uchwalonej ustawie objęte zostały procedurą zgłoszenia.

Zdaniem UKE część z wprowadzonych uchwaloną ustawą zmian będzie miała niekorzystny wpływ na procesy inwestycyjne w zakresie rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Zmiany te skutkować będą w szczególności wydłużeniem procesów inwestycyjnych w sytuacji, gdy budowa lub roboty budowlane dotyczą przedsięwzięć wymagających uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dla przedsięwzięć takich będzie bowiem wymagana decyzja o rejestracji budowy, której uzyskanie w praktyce może okazać się czasochłonne. Uchwalona ustawa nie przewiduje bowiem sankcji dla organu administracji za niewydanie w terminie decyzji o rejestracji budowy – w odróżnieniu od obowiązujących przepisów przewidujących kary za niewydanie w terminie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Kwestia ta jest tym bardziej istotna, że w obowiązującym stanie prawnym instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń będących przedsięwzięciami mogącymi znacząco oddziaływać na środowisko wymaga zgłoszenia, zaś na gruncie uchwalonej ustawy instalowanie takich urządzeń, dla których konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, będzie wymagało uzyskania decyzji o rejestracji budowy.

Należy podkreślić, że ustawa Prawo budowlane jest objęta „Stanowiskiem Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności w sprawie barier procesu inwestycyjnego w telekomunikacji”, opracowanym przy udziale Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i przyjętym przez ten Komitet. W trakcie toczących się prac nad nowelizacją ustawy Prawo budowlane w Sejmie RP Prezes UKE zwracał uwagę Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności na niekorzystne dla rozwoju telekomunikacji regulacje zawarte w procedowanym projekcie. W związku z tym, Przewodniczący Komitetu – Pan Premier Grzegorz Schetyna wystosował do Marszałka Sejmu RP - Pana Bronisława Komorowskiego pismo, w którym zwracał uwagę na potrzebę analizy procedowanego projektu ustawy pod kątem usuwania barier w procesach inwestycyjnych. Jednakże niekorzystne z punktu widzenia rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej regulacje znalazły się w uchwalonej ustawie.

Uchwalona ustawa została przekazana do Senatu RP 16 lutego 2009 r.

Źródło: UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

Miszaha 25.02.2009 @ 10:27
Mnie tylko ciekawi kto lobbował, ten pomysł... kto za tym stoi, to jakis absurd...
jacob 25.02.2009 @ 13:18
Super :( Potem żale , że operatorzy nie powiększają sieci i zasięgu, awantury o problemy techniczne. Ale bez nowych stacji przy stałym wzrośćie liczby komórek, lepiej nie będzie
rolnik 6.05.2009 @ 23:43
a ja tam szambo buduję,
na nowych zasadach

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 15 i 14 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości