PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Odpowiedź UKE na zarzuty KE

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/odpowiedz-uke-na-zarzuty-ke-286.html
QR Code
Odpowiedź UKE na zarzuty KE

UKE podała oficjalny komunikat w którym wyraża zdumienie i sprzeciw wobec ingerencji w działalność niezależnego urzędu regulacyjnego.

W związku z doniesieniami podanymi przez agencję prasową Reuters, powołującą się na urzędnika Komisji Europejskiej z departamentu do spraw telekomów, jakoby Komisja ostrzegała o możliwości podjęcia kroków prawnych przeciwko Prezesowi UKE w przypadku nałożenia kary finansowej na Telekomunikację Polską S.A., Prezes UKE wyraża zdumienie i sprzeciw wobec ingerencji w działalność niezależnego urzędu regulacyjnego.

Sprawa dotyczy wprowadzenia od 15 lutego br. przez TP zawyżonej opłaty za usługę utrzymania łącza dla klientów neostrady tp, którzy zrezygnowali z abonamentu telefonicznego (opłata w wysokości 36,60 zł brutto). Prezes UKE zamierza za to ukarać TP karą w maksymalnej wysokości 3 % przychodów operatora uzyskanych w ubiegłym roku.

Prezes UKE z niedowierzaniem przyjmuje, że podana informacja może przedstawiać oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej. Jeśli jednak jest to prawdą, Prezes UKE traktuje te doniesienia jako niedopuszczalny nacisk ze strony anonimowych urzędników Komisji Europejskiej na niezależnego regulatora krajowego i suwerenny organ administracji państwa członkowskiego UE, zanim jeszcze doszło do wydania przedmiotowej decyzji. Ponadto Komisja Europejska opierając się na niesprawdzonych i błędnych założeniach co do intencji i podstaw działania Prezesa UKE, przypuszcza, iż planowana kara finansowa wynika z obowiązków nałożonych na TP w ramach rynku szerokopasmowego.

Kara nie dotyczy jednak regulacji usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu, ale składnika ceny usługi telefonicznej. Prezes UKE absolutnie nie zrezygnuje z regulacji opłaty za utrzymanie łącza, ponieważ jest to istotny element stałych kosztów korzystania z usługi telefonicznej ponoszonych przez abonentów. Nie zamierza też wycofywać się z zamiaru ukarania TP karą adekwatną do stopnia naruszenia prawa przez tego operatora.

O możliwości nałożenia kar na TP pisaliśmy w KE ostrzega przed nakładaniem kar na TP.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 12 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości