PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Oferta dostępu do pętli lokalnej

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/oferta-dostepu-do-petli-lokalnej-5140.html
QR Code
Oferta dostępu do pętli lokalnej

Oferta określająca ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień, w zakresie dostępu pełnego i współdzielonego. W dalszej części materiału zamieszczamy także negatywne stanowisko TP w sprawie nowych stawek.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej decyzją z dnia 28 listopada 2008 r., zmienił i zatwierdził projekt "Oferty ramowej Telekomunikacji Polskiej określający ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień, w zakresie dostępu pełnego i współdzielonego" (oferta LLU - Local Loop Unbundling).

Telekomunikacja Polska S.A. była zobowiązana do przedstawienia projektu oferty LLU na mocy decyzji Prezesa UKE z dnia 26 czerwca 2007 r. wyznaczającej Telekomunikację Polską S.A. jako przedsiębiorcę zajmującego pozycję znaczącą na krajowym rynku świadczenia usługi dostępu do lokalnej pętli i podpętli abonenckiej (łącznie z dostępem współdzielonym) realizowanego za pomocą pary przewodów metalowych w celu świadczenia usług szerokopasmowych i głosowych, a także w związku z art. 42 ustawy Prawo telekomunikacyjne, zobowiązującym Telekomunikację Polską S.A. do przygotowania i przedstawienia oferty ramowej o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie uwolnienia lokalnej pętli i podpętli abonenckiej.

Oferta LLU przewiduje uwolnienie lokalnych pętli abonenckich i lokalnych podpętli abonenckich, określanych zbiorczo w tekście oferty łaczami abonenckimi, w sposób zapewniający dostęp pełny lub współdzielony. Telekomunikacja Polska S.A. uwalnia na rzecz Operatora Korzystającego łącza abonenckie aktywne i łącza abonenckie nieaktywne (przy czym przyłącze abonenckie zapewnia Operator Korzystający) - z zachowaniem parametrów technicznych, które zapewnią świadczenie dowolnej regulowanej usługi.

W ramach uwalniania łączy TP zapewni nieodpłatnie, na bieżąco aktualizowane Informacje Ogólne określone w ofercie LLU oraz będzie świadczyć usługi obejmujące:

  • uwolnienie łączy abonenckich aktywnych i łączy abonenckich nieaktywnych w sposób zapewniający dostęp pełny i współdzielony;
  • kolokację na rzecz Operatora Korzystającego na warunkach opisanych w Umowie o Dostępie, Umowie Kolokacji, Szczegółowej Umowie Kolokacji lub umowach zawieranych na potrzeby innych usług regulowanych;
  • podłączenie Urządzeń Operatora Korzystającego koniecznych do przyłączenia łączy pętli abonenckich do sieci Operatora Korzystającego;
  • inne usługi związane z uruchomieniem i utrzymaniem łączy abonenckich i kolokacji.
  • umożliwienie wprowadzenia kabla korespondencyjnego Operatora Korzystającego przeznaczonego do realizacji dostępu, do studni „zero” w przypadku zamówienia Operatora Korzystającego na realizację kabla korespondencyjnego do lokalizacji wyniesionej;
  • realizację Kabla Korespondencyjnego do lokalizacji wyniesionej z zastrzeżeniem, że TP nie podejmuje się realizacji kabli, których długość przekracza 500 mb.

Dokonując zmiany oferty LLU Prezes UKE kierował się potrzebą zapewnienia skutecznej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym i ochrony użytkowników końcowych. Podczas prac nad ofertą pod uwagę zostały wzięte sugestie i postulaty napływające z rynku telekomunikacyjnego oraz własne analizy poczynione w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego. Zdaniem Prezesa UKE zaproponowane zmiany będą stymulować zainteresowanie Operatorów dostępem do lokalnej pętli abonenckiej, co w konsekwencji będzie przyczynkiem do zwiększenie ilości dostawców usług telekomunikacyjnych oferujących swoje usługi na terenie całego kraju użytkownikom końcowym.

Kluczową zmianą w ofercie LLU jest ustalenie nowego cennika opłat. Prezes UKE dostrzegł konieczność interwencji w zakresie opłaty cyklicznej za uwolnienie lokalnej pętli abonenckiej, która to opłata jest głównym czynnikiem przesądzającym o decyzji inwestycyjnej operatora alternatywnego. Ustalił ją w wysokości 22 zł za dostęp pełny do pętli. Kolejną znaczącą zmianą jest obniżenie kosztów związanych z abonamentową opłatą za usługę Kolokacji.

Nowością w stosunku do dotychczas funkcjonującej oferty jest proces przejścia abonentów pomiędzy operatorami przy minimalnym zaangażowaniu abonentów w zakresie czasu i czynności formalnych towarzyszących zmianie dostawcy usług telekomunikacyjnych. Proces ten charakteryzuje się minimalizacją lub całkowitą eliminacją przerwy w dostarczaniu usługi.

Z uwagi na napływające od środowiska telekomunikacyjnego uwagi dotyczące znacznych opóźnień zarówno w kwestii formalnych działań TP oraz w realizacji przez nią zamówień dotyczących między innymi Kolokacji, Prezes UKE dokonał ponownej weryfikacji terminów potrzebnych na wspomniane czynności i wielu przypadkach skrócił je lub doprecyzował celem wyeliminowania istniejących niejasności.

Należy także zaznaczyć, że Prezes UKE będzie stale monitorował rynek usług świadczonych w oparciu o usługę LLU oraz proces migracji z usług BSA i WLR do dostępu LLU. Na bieżąco będą też dokonywane analizy sytuacji na rynku dostępu do lokalnej pętli abonenckiej, aby zapewnić – w razie konieczności - odpowiednie działania regulacyjne, związane z zapewnieniem równoprawnej konkurencji i niedyskryminujących warunków funkcjonowania operatorów.

Maciej Witucki, prezes zarządu TP powiedział:

O intencjach Urzędu do znalezienia korzystnego dla rynku kompromisu świadczy dzisiejsza decyzja o koszcie tzw. uwolnionej pętli lokalnej (LLU). Podobnie jak pozostałe stawki, narzucone przez UKE, ta ogłoszona dziś całkowicie ignoruje rzeczywiste koszty TP . Brak przestrzegania zasad ekonomii przy ustalaniu stawek jest wyraźnie opisany w raporcie nt podziału TP jako blokujący poprawny rozwój rynku. W zeszłym tygodniu prowadzone były rozmowy w sprawie ceny LLU. TP poczyniła znaczące ustępstwa proponując model dojścia do stawek wynikających z audytu. Dziś dostaliśmy decyzję, przygotowywaną zapewne jeszcze w trakcie naszych "negocjacji", ustalającą kolejną arbitralną i całkowicie nieuzasadnioną stawkę. To bardzo zły prognostyk dla coraz pilnej potrzebnej normalizacji rynku i koncentracji wysiłku na inwestycjach i rozwoju.
reklama

Ostatnie opinie internautów

krzychu.pl 3.12.2008 @ 17:29
UKE słusznie postepuje obniżając tę cenę do 22 zł ponieważ do tej pory cena była zupełnie oderwana od rzeczywistości.
Inną kwestią jest to, że robi to dla dobra użytkowników sieci bo w efekcie tego odbiorca końcowy będzie mógł zapłacić mniejszy rachunek i będzie większa konkurencja dla TP.

I to właśnie tej spółce nie odpowiada bo dobro klientów a interesy monopolisty się wzajemnie niestety wykluczają.
Jacek 3.12.2008 @ 18:34
krzychu weź pod uwagę, że TP nie opłaca się wynajmować pętli za te pieniądze. Firma musi dopłacić do interesu. Jaki w tym sens? W tak sposób można zabić interes prawie każdego. Nałożyć na niego obowiązki, które spowodują, że będzie miał dodatkowe koszty.
wania 16.12.2009 @ 14:54
Pamietajcie też o tym że TP nigdy nie chciała zmian które wprowadził UKE. TP zawsze opoźniała wszelkie uwolnienia laczy jak rowniez wszelkie przelaczenia aby inni operatorzy mogli swiadczyc uslugi TP powinna dostawac za kazde spoznienie tego typu milionowe kary nauczyliby sie konkurencji. TP to zlodzieje i zawsze dzialaja na swoja korzysc i nie korzysc innych firm jak np NETIA. Podpisalem umowe z netia na usluge LLU i nie stety dwa miesiace minely a ja nadal nie mam internetu nikt nic nie wie a TP ma sie dobrze pomijajc ze netia nic w tym kierunku nie robi ze popedzic TP

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 6 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości