PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Operator uratuje Ci życie po wypadku samochodowym

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/operator-uratuje-ci-zycie-po-wypadku-samochodowym-6449.html
QR Code
Operator uratuje Ci życie po wypadku samochodowym

Piotr Baranowski, 11 września 2009, 10:53 (ostatnio zmodyfikowano w piątek, 11 września 2009 o 10:54)
Tagi: bezpieczeństwo, eCall, GSM Association, Komisja Europejska (KE)

Jak poinformowała Komisja Europejska stowarzyszenie branży telefonii komórkowej GSM Association podpisało z Unią Europejską protokół ustaleń w sprawie "eCall" - systemu automatycznego powiadamiania o wypadkach montowanego w samochodach.

System "eCall" automatycznie nawiązuje połączenie ze wspólnym europejskim numerem alarmowym 112 , gdy samochód ulegnie poważnemu wypadkowi i przesyła informacje o położeniu samochodu do najbliższej jednostki służb ratowniczych, nawet jeśli pasażerowie nie wiedzą, gdzie się znajdują bądź nie potrafią określić swojego położenia.

Uruchomienie systemu "eCall" wymaga ścisłej współpracy między władzami, producentami samochodów i operatorami sieci komórkowych, a w przypadku pełnego wdrożenia system ten może ratować życie 2,5 tys. osób w UE rocznie oraz ograniczyć zakres obrażeń o 10 do 15 proc.

GSM Association obecne w 219 krajach zrzesza blisko 800 operatorów telefonii komórkowej i ponad 200 firm na całym świecie. W tej grupie znajdują się producenci telefonów, firmy opracowujące oprogramowanie, dostawcy urządzeń, firmy internetowe oraz organizacje z sektora mediów i rozrywki.

Viviane Reding, unijna komisarz ds. telekomunikacji powiedziała:

Gratuluję branży telefonii komórkowej tak szybkiej reakcji. Popierając europejski system powiadamiania o wypadkach montowany w samochodach branża ta wykazała się odpowiedzialnością społeczną i otwartością na innowacyjne zastosowania technologii komunikacyjnych w życiu codziennym. Wdrożenie systemu "eCall" na skalę całej Europy wymaga jednak współpracy wszystkich stron.

Tymczasem 6 państw członkowskich – Dania, Francja, Irlandia, Łotwa, Malta i Wielka Brytania - nadal nie podpisało protokołu ustaleń w sprawie systemu "eCall".

15 państw UE (Austria, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Włochy, Litwa, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Holandia i Szwecja), jak również 3 państwa EOG (Islandia, Norwegia i Szwajcaria) uzgodniły wspólne ustalenia dotyczące wdrożenia systemu. Kolejnych 6 państw (Belgia, Bułgaria, Luksemburg, Polska, Rumunia i Węgry) popiera inicjatywę i zamierza podpisać porozumienie wkrótce.

Źródło: efi24.com

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 10 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości