PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Operatorzy komórkowi przedstawiają nowe stawki za zakańczanie połączeń we własnych sieciach

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/operatorzy-komorkowi-przedstawiaja-nowe-stawki-za-zakanczanie-polaczen-we-wlasnych-sieciach-97.html
QR Code
Operatorzy komórkowi przedstawiają nowe stawki za zakańczanie połączeń we własnych sieciach

W dniu 25 września 2006 r. operatorzy komórkowi przedłożyli Prezesowi UKE dokumenty uzasadniające koszty ponoszone przez nich na realizację usługi zakończenia połączenia w sieciach komórkowych wymagane na podstawie decyzji ustalającej, że na rynku zakańczania połączeń w poszczególnych ruchomych sieciach telefonicznych nie występuje skuteczna konkurencja i wyznaczającej PTC Sp. z o.o., Polkomtel S.A. i PTK Centertel jako przedsiębiorców telekomunikacyjnych zajmujących znaczącą pozycję na tym rynku.Zgodnie z przedstawionymi dokumentami, średnie stawki w sieciach operatorów kształtują się na poziomie:
PTC około 42 gr,
Polkomtel około 42 gr,
PTK Centertel około 42 gr.
Powyższe stawki są przybliżoną średnią arytmetyczną dziennych stawek MTR.

W praktyce, wszyscy trzej operatorzy zaoferowali operatorom korzystającym z usługi zakończenia połączenia stawki:
T1: 44 gr,
T2: 44 gr,
T3: 40 gr.

Okresy taryfikacyjne:
a) w Dni Robocze:
T1 - w godzinach od 8:00 do 18:00,
T2 - w godzinach od 18:00 do 22:00,
T3 - w godzinach od 22:00 do 8:00,
b) w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy:
T2 - w godzinach od 8:00 do 22:00,
T3 - w godzinach od 22:00 do 8:00,

Ponadto operatorzy komórkowi przedłożyli swoje stanowiska prezentujące metodologie ustalania opłat na podstawie benchmarków dla potrzeb porównania poziomu powyższych stawek do obowiązujących na rynkach europejskich.

Operatorzy komórkowi przedstawili także, zgodnie z zobowiązaniami nałożonymi na nich wyżej wymienionymi decyzjami, warunki świadczenia usługi zakańczania połączeń w ich sieciach.

http://www.orange.pl/binaries/PL/Binary/1535/1572738.pdf
http://www.plusgsm.pl/kontakt/warunki_dostepu/informacja_dla_operatorow.pdf
http://www.era.pl/index.php?id=operat_opl§ion=korp

Będą one badane przez Prezesa UKE pod kątem prawidłowości wywiązania się z tego zobowiązania.

Tego samego dnia odbyło się spotkanie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z przedstawicielami operatorów komórkowych i TP SA. W trakcie spotkania, zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z decyzji nakładających na operatorów obowiązki na rynku zakańczania połączeń w sieciach komórkowych, operatorzy przedstawili uzasadnienie stawek za kończenie połączeń w swoich sieciach, które zamierzają wprowadzić. Zaproponowane opłaty są zdaniem operatorów na poziomie średniej europejskiej i są o ok. 25% niższe od dotychczasowych (w zależności od pory dnia wynoszą od 44 do 40 gr/min). W szczycie oznacza to obniżkę o 32%, czyli o 21 gr. Praktyczne wprowadzenie nowych stawek możliwe jest zdaniem operatorów od 15 października 2006 r. Przełożenie ich na ceny detaliczne byłoby możliwe od razu, jeśli chodzi o operatorów alternatywnych, a najpóźniej od listopada 2006, w przypadku TP, z uwagi na jej obowiązek przedkładania cenników do akceptacji Prezesa UKE.

Podczas spotkania Telekomunikacja Polska SA przekazała nieformalną informację, że z uwagi na problemy techniczne zamierza wprowadzić obniżkę cen detalicznych w terminie późniejszym niż listopadowy, nie wcześniej niż w grudniu, a być może nawet dopiero od lutego 2007 r.
W tej sytuacji operatorzy komórkowi poinformowali, że nowe stawki rozliczeń międzyoperatorskich będą wprowadzone w pierwszej kolejności do umów między niezależnymi operatorami stacjonarnymi, w tym operatorami NDS, a operatorami komórkowymi, co powinno okazać się korzystne dla ich klientów, w tym także klientów TP korzystających z operatorów NDS. Operatorzy komórkowi poinformowali również, że odpowiednie umowy z TP zostaną zawarte w terminie późniejszym, uwzględniającym wprowadzanie zmian w cenniku detalicznym TP w zakresie opłat za połączenia do sieci komórkowych.

Obniżka stawek w rozliczeniach międzyoperatorskich powinna przyczynić się do obniżki cen w sieciach komórkowych, ale przede wszystkim do obniżki cen za połączenia z sieci stacjonarnych do komórkowych.
Prezes UKE uważa także, że obniżce stawek za zakończenie połączeń w sieciach komórkowych powinna towarzyszyć obniżka marży w sieciach stacjonarnych (czyli części pozostającej po odjęciu od ceny detalicznej kosztu zakończenia w sieci komórkowej). Przykładowo, obecnie, przy cenach detalicznych sięgających 90 gr netto (w dni robocze w godzinach szczytu) w „Planie tp 60 minut za darmo” w „Planie tp darmowe weekendy”, „Planie tp darmowe wieczory i weekendy” i „Plan tp startowy” za minutę połączenia z sieci stacjonarnej do sieci komórkowej, oraz przy spadku stawki za zakończenie w sieci komórkowej do 44 gr, aż 46 groszy pozostaje w TP (z czego maksymalnie 3,6 gr stanowi koszt rozpoczęcia połączenia wg oferty ramowej TP z 2006 r. o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie połączenia sieci, do którego trzeba doliczyć także koszt obsługi detalicznej). Obniżka wynikająca z samego obniżenia stawki interkonektowej w szczycie wyniosłaby dla ceny detalicznej 21 groszy różnicy. Odpowiednia (oczekiwana co najmniej na poziomie takim samym jak obniżka stawki interkonektowej, czyli 32% w szczycie) obniżka marży TP przyniosłaby dalsze oszczędności dla klientów. Podobne oszczędności powstałyby w sieciach innych operatorów stacjonarnych.

Prezes UKE zgodnie z art. 40 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne będzie badał prawidłowość wysokości opłat stosowanych przez operatorów komórkowych.
Zgodnie z ustawą Prezes UKE może w celu dokonania tej oceny uwzględnić wysokość opłat stosowanych na porównywalnych rynkach konkurencyjnych. W przypadku, gdy ocena prawidłowości wysokości opłat wykaże rozbieżności w stosunku do opłat operatorów, Prezes UKE w drodze decyzji może nałożyć obowiązek odpowiedniego dostosowania tych opłat. W decyzji określa się wysokość opłat albo ich maksymalny lub minimalny poziom, biorąc pod uwagę koszty ponoszone przez operatora, promocję efektywności i zrównoważonej konkurencji, zapewnienie maksymalnej korzyści dla użytkowników końcowych, uwzględniając przy tym wysokość opłat stosowanych na porównywalnych rynkach konkurencyjnych.

Powyższe działania są praktyczną realizacją zadań postawionych przed regulatorem w Strategii Regulacyjnej 2006 – 2007 „Jak przyspieszyć rozwój polskiego rynku telekomunikacyjnego, obniżyć koszty usług dla Polaków i zwiększyć dostępność nowoczesnych rozwiązań” przyjętej przez Rząd 4 lipca 2006 r. http://www.uke.gov.pl/_gAllery/34/12/3412.pdf

Źródło: UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

misiek 10.10.2006 @ 22:27
Czy te stawki niskie za połaczenia w sieciach beda dostepne dla osob , ktore płaca co miesiac abonament? czy dla wszystkich właczajac pre paid i MIX jak , ktos zna odpowiedz to prosze o napisanie na forum. Jestem ciekawy czy to wejdzie w zycie 15 pazdziernika!! pozdrawiam i prosze o odpowiedz na forum tu na pasjagsm .

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 8 i 12 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości