PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Opinie o funkcjonalnej separacji

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/opinie-o-funkcjonalnej-separacji-2975.html
QR Code
Opinie o funkcjonalnej separacji

Michał Gruszka, 3 stycznia 2008, 23:57
Tagi: Tele2, Telekomunikacja Polska (TP SA), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

W wyniku konsultacji informacji Prezesa UKE na temat możliwości wdrożenia funkcjonalnej separacji wpłynęły do urzędu 4 stanowiska.

Stanowiska przedstawione zostały przez następujące podmioty:
Telekomunikację Polską S.A.
Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o.
Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji
Tele2 Sp. z o.o.

W przedstawionym stanowisku Telekomunikacja Polska S.A. kwestionuje możliwość wdrożenia funkcjonalnej separacji na podstawie obecnie obowiązujących przepisów Prawa telekomunikacyjnego, w tym wskazanego jako podstawa nałożenia tego obowiązku art. 44 Pt. W ocenie TP. S.A. nie jest możliwe nałożenie obowiązku funkcjonalnej, bądź strukturalnej separacji na podstawie obecnego pakietu dyrektyw. TP S.A. podkreśliła również, iż z uwagi na planowane zmiany w dyrektywach i wprowadzenie takiego obowiązku wprost do ram prawa unijnego ewentualne nałożenie ww. obowiązków byłoby możliwe dopiero po wejściu w życie zmienionych przepisów dyrektyw oraz ich implementacji do prawa polskiego. TP S.A. zwróciła również uwagę, iż informacja Prezesa UKE ogranicza się do aspektów prawnych, pomijając aspekt ekonomiczny wdrożenia funkcjonalnej, bądź strukturalnej separacji.

Kolejnym podmiotem, który przedstawił swoje stanowisko była Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. W ocenie spółki ewentualne wdrożenie funkcjonalnej separacji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i może być niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia.

Opinię wyraziła również Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszająca m.in. przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zdaniem KIGEiT nałożenie obowiązku funkcjonalnej separacji na gruncie Prawa telekomunikacyjnego jest obecnie możliwe, ponadto może rozwiązać szereg występujących problemów i przyczynić się do rozwoju konkurencji. Izba przedstawiła też szereg dokumentów dotyczących funkcjonalnej separacji.

Stanowisko w sprawie funkcjonalnej separacji przedstawiło także Tele2 Sp. z o.o. Spółka pozytywnie ocenia możliwość i zasadność wdrożenia tego środka w Polsce. Przy czym zdaniem Tele2 korzystniejszym dla rynku rozwiązaniem byłoby wdrożenie strukturalnej, a nie funkcjonalnej separacji.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 10 i 7 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości