PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Orange będzie inwestować w sieć dla mobilnego internetu

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/orange-bedzie-inwestowac-w-siec-dla-mobilnego-internetu-6553.html
QR Code
Orange będzie inwestować w sieć dla mobilnego internetu

Polacy coraz chętniej decydują się na korzystanie z mobilnego Internetu. Dla operatorów z jednej strony oznacza to coraz większe przychody z tego tytułu, ale także odpowiedzialność - większa liczba użytkowników wymaga od operatora zwiększanie pojemności sieci.

Podczas czwartkowej konferencji z cyklu "Rewolucja w komunikacji" przedstawiciele PTK Centertel, operatora komórkowej sieci Orange, zaprezentowali rozwój i perspektywy Internetu mobilnego. Okazuje się, że coraz chętniej korzystamy z mobilnego Internetu - zanotowano dwukrotny wzrost transmisji w ciągu jednego roku.

Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy sieci Orange powiedział:

To pokazuje, jak ważne i niestety kosztowne są inwestycje, aby obsłużyć rosnący ruch. Ponadto zaprezentowane zostały badania, które potwierdziły, że Internet stał się towarem pierwszej potrzeby i ludzie szybciej ograniczą wydatki na naprawę samochodu, ubezpieczenie, czy nawet zdrowie, niż na dostęp do sieci. Z kosztami surfowania wygrało jedynie utrzymanie domu i edukacja

Popularność mobilnego Internetu niesie ze sobą także ryzyko. Orange w swojej prezentacji przypomina, że pojemność pasma radiowego jest ograniczona. Im rosnący ruch w sieci generowany przez użytkowników może wywoływać takie problemy jak: zmniejszenie prędkości transmisji, problemy z zalogowaniem sieci do sieci czy opóźnienia w prezentacji stron www. Rozwiązaniem jest inwestycja w nowe technologie, takie jak HSPA+ czy LTE. W ciągu najbliższych lat operatorzy muszą postawić na poprawę jakości transmisji, czyli zwiększenie pojemności sieci.

Liczba modemów dla usługi mobilnego dostępu do Internetu przekracza w Polsce milion. Coraz chętniej sięgamy także po nowoczesne telefony, które stymulują korzystanie z Internetu (jak np. iPhone). Coraz powszechniejsze będą także aplikacje SIP - VOIP, które pozwolą na rozmowy internetowe przez komórki. To, jak zaznacza Orange, niesie dla operator ryzyko utraty przychodów z głosu, dlatego stosują oni blokadę połączeń VoIP. Coraz popularniejszy będzie także mobilny (kwalifikowany) podpis elektroniczny oraz korzystanie z wielu usług w telefonie komórkowym
(m.in. usługi bankowe czy aukcje internetowe).

Orange przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech lat możemy spodziewać się: zwiększenie penetracji mobilnego dostępu do Internetu wśród użytkowników laptopów (do 30-35 proc.), wzrost transmisji danych kosztem jakości, wzrost penetracji urządzeń typu smartphone (do 20 proc.), zwiększenie użytkowania Internetu „z komórki” oraz stałe zwiększanie udziału pakietów z ryczałtem na dostęp do Internetu i dostępem do usług typu poczta e-mail czy nawigacja.

Źródło: orange

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 3 i 7 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości