PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Otrzymujesz niechciane SMS - operator może być ukarany!

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/otrzymujesz-niechciane-sms-operator-moze-byc-ukarany-5777.html
QR Code
Otrzymujesz niechciane SMS - operator może być ukarany!

Łukasz Roguski, 6 kwietnia 2009, 11:19 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 6 kwietnia 2009 o 11:20)
Tagi: Era, Orange, Pasja24, Pasja24.pl, PasjaGSM, Play, Play Fresh, Play Karta, Play na kartę Fresh, Plus, prawo, Prawo Telekomunikacyjne, Simplus, SMS, SMS Premium, telekomunikacja, UOKiK, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Otrzymujesz niechciane SMS z propozycją wzięcia udziału w konkursach lub aktywacji super-promocji? Jeśli nie wyraziłeś na to zgody możesz otrzymać odszkodowanie, a np. operator grzywnę. Obecne przepisy interpretują każdą niechcianą wiadomość (także w postaci SMS) jako spam. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją prawa telekomunikacyjnego, w którym za wysyłanie niezamówionych do abonentów wiadomości SMS ich nadawca mógłby otrzymać nawet 100 tys. złotych kary.

Warto zwrócić uwagę, że obecne regulacje przewidują, że operatorzy oraz inne firmy zawsze muszą uzyskać zgodę na otrzymanie przez nas wiadomości SMS np. zawierających informację o promocjach, czy konkursach. Jeśli takiej zgody nie wyraziliśmy takie wiadomości należy uznać jako spam, czyli przesyłkę niezamawianą (niechcianą).

- Niechciane SMS-y zakwalifikować można jako spam, gdy treść i kontekst informacji jest niezależny od tożsamości adresata, a z okoliczności można wnioskować, że wysyłający odniesie większe korzyści z faktu wysłania informacji niż odbiorca z faktu jej odebrania - wyjaśnia na łamach Gazety Prawnej radca prawny Agnieszka Rabenda-Ozimek.


Starszakiem na przedsiębiorców ma być przygotowana nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, która przewiduje w projekcie Ministerstwa Infrastruktury kary nawet po 100 tys. złotych.

SMS tylko zamówiony
- Nie wysyłamy wiadomości do tych, którzy zastrzegli, że sobie tego nie życzą - broni na łamach Gazety Prawnej operatorów Marcin Gruszka, rzecznik Play.

Problem w tym, że z tej samej logiki korzystają pozostali operatorzy. Wystarczy, że abonent ma aktywną kartę SIM, a jest więcej niż pewne iż otrzyma wiadomość SMS zachęcającą do korzystania z promocji, nowych usług lub przedłużenia umowy. Problem w tym, że ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną wskazuje jednoznacznie – zgoda nie może być domniemana, a każdy abonent może wyraźnie zamówić serwis informacyjny – np. z promocjami.

Inną formą "nękania" abonentów telekomów są telefony od działów zajmujących się przedłużaniem umów abonamentowych. Okazuje się, że na takie telefony również należy wyrazić zgodę, ponieważ jest to przetwarzanie danych w celach marketingowych (podpisanie kolejnej umowy na czas określony - przedstawienie oferty przez konsultanta).

Zdaniem rzecznika prasowego generalnego inspektora ochrony danych osobowych wysyłanie spamu SMS – także od operatorów - jest czynem nieuczciwej konkurencji.[/b] Praktyką operatorów jest wysłanie wiadomości SMS pod niezarejestrowane numery na kartę. Co również stanowi nadużycie. Warto reklamować tego typu działania. Jednak swoich praw można dochodzić tylko wtedy, gdy numer telefonu (pre-paid) jest zarejestrowany. Warunkiem rozpatrzenia reklamacji jest możliwość dostarczenia nam przez operatora odpowiedzi na nasz adres korespondencyjny – co często jest formalnym powodem nie rozpatrywania reklamacji złożonych u operatorów w usługach pre-paid.

Jeśli reklamacja nie odniesie skutku można złożyć skargę do rzecznika praw konsumentów w swoim miejscu zamieszkania (każdy powiat ma takiego). Przeprosiny, zaniechanie takiej praktyki oraz coraz częściej także np. doładowanie konta. Operator może także zostać ukarany karą grzywny – ale należy pamiętać, że musielibyśmy złożyć wniosek o ściganie z urzędu takiego wykroczenia. W złożeniu odpowiedniego wniosku pomogą powiatowi rzecznicy praw konsumentów.

Czekamy na Wasze opinie oraz przypadki do Waszej dyspozycji jest adres e-mail: redakcja@pasjagsm.pl oraz numer telefonu: 0 22 489 42 42 (czynny całą dobę)

Źródło: Gazeta Prawna, własne

reklama

Ostatnie opinie internautów

ala 6.04.2009 @ 14:58
przez wasze działania ruch w Orange spadnie o 99%.... bo u nich non stop... przetestowane na 3 kartach na kartę )
michael 6.04.2009 @ 18:19
Orange to najdroższa sieć, a do tego nękają niechcianymi wiadomościami. Umiem liczyć i przeszedłem z numerem do PLAY.
korpi 6.04.2009 @ 20:43
Ja mam Plusa i sporadycznie dostaje info z sieci. Żadnego spamu. Do chwili obecnej bo od jakiegoś czasu dostaje tego sporo. Dziś 3 wiadomości. Wkurza mnie to!
@Paweł Wasik 6.04.2009 @ 21:36
mam Playa, numer zarejestrowany i nie wyraziłem zgody na nic, na otrzymywanie wiadomości etc a regularnie dostaję takie wiadomości...
stricte 7.04.2009 @ 11:09
@Paweł Wasik udaj się do salonu PLAY i złóż oświadczenie o otrzymywaniu wiadomości marketingowych i po kłopocie...
Ucho igielne 7.04.2009 @ 12:15
spam jest w każdej sieci. Nie tylko jak piszecie w Orange - ja np nie dostaję w ogóle spamu od sieci, a telefon mam juz od 4 lat. Dostaję tylko info z clubu nokia ale to sobie sam zamówiłem. Spam jest jak się ściąga tapetki, dzwoneczi i inne szity :)
tiki taki 12.05.2010 @ 18:33
Och... Ucho igielne... Dziękuję :* teraz już wszystko jasne

he, he, he... gratuluję... a wiesz czego ?

Ciao

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 10 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości