PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Panda: Barack Obama przynętą dla cyberprzestępców

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/panda-barack-obama-przyneta-dla-cyberprzestepcow-5095.html
QR Code
Panda: Barack Obama przynętą dla cyberprzestępców

Piotr Baranowski, 21 listopada 2008, 10:57 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 20 listopada 2008 o 16:58)
Tagi: bezpieczeństwo, Internet, Panda Security, PandaLabs

Wybór nowego prezydenta USA stał się okazją do nowych cyberataków. Zainteresowanych sprawą historycznych wyborów kierowano np. na strony z rzekomymi materiałami wideo, które w rzeczywistości okazywały się plikami infekującymi komputer.

Po opublikowaniu wyników wyborów prezydenckich w USA cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać ten temat do dystrybucji złośliwego oprogramowania w wiadomościach spamowych.

Latynoskie wideo

Jedna z takich wiadomości została wysłana rzekomo przez gazetę internetową wydawaną w Peru. Wiadomość, napisana w języku hiszpańskim, dotyczy wyników wyborów w USA. Użytkownik jest zachęcany do obejrzenia materiału wideo kierowanego do społeczności latynoskiej. Fałszywy plik multimedialny o nazwie BarackObama.exe zawiera w rzeczywistości trojana o nazwie Banker.LLN. Ten złośliwy kod modyfikuje plik HOSTS na zainfekowanym komputerze, przekierowując połączenia witryn należących do jednego z największych banków w Peru na lokalny adres IP 127.0.0.1. Oszukany użytkownik otwiera w rzeczywistości fałszywą stronę banku, która umożliwia przestępcom przechwycenie danych dostępowych.

Fałszywa aktualizacja

Innym przykładem tego typu spamu jest krążąca wiadomość z informacją, że Barack Obama został 44 prezydentem USA, a zarazem pierwszym Afroamerykaninem mającym piastować to stanowisko. Wiadomość zawiera odsyłacz do fałszywej witryny www, która tylko z pozoru znajduje się w domenie America.gov. Oprócz wspomnianych informacji strona zawiera materiał wideo, do obejrzenia którego konieczna jest aktualizacja odtwarzacza flash (adobe_flash9.exe). Jednak plik, do którego prowadzi odsyłacz, nie zawiera aktualizacji, lecz złośliwe kody. To trojan Spyforms.BQ oraz rootkit Rootkit/Spyforms.BR, którego zadaniem jest ukrywanie złośliwego komponentu. Trojan przechwytuje ruch sieciowy i Innym przykładem tego typu spamu jest krążąca wiadomość z informacją, że Barack Obama został 44 prezydentem USA, a zarazem pierwszym Afroamerykaninem mającym piastować to stanowisko. Wiadomość zawiera odsyłacz do fałszywej witryny www, która tylko z pozoru znajduje się w domenie America.gov. Oprócz wspomnianych informacji strona zawiera materiał wideo, do obejrzenia którego konieczna jest aktualizacja odtwarzacza flash (adobe_flash9.exe). Jednak plik, do którego prowadzi odsyłacz, nie zawiera aktualizacji, lecz złośliwe kody. To trojan Spyforms.BQ oraz rootkit Rootkit/Spyforms.BR, którego zadaniem jest ukrywanie złośliwego komponentu. Trojan przechwytuje ruch sieciowy i gromadzi informacje związane z połączeniami FTP, ICQ, POP3, IMAP itp.

Biorąc pod uwagę powyższe zdarzenia Panda Security zaleca zachowanie ostrożności podczas odwiedzania witryn do których prowadzą odsyłacze znajdujące się w tego rodzaju wiadomościach, ponieważ mogą one naruszać prywatność użytkowników.

Aby sprawdzić, czy komputer nie został zainfekowany, można skorzystać z bezpłatnych skanerów online, np. Panda ActiveScan 2.0, który dostępny jest na stronie: http://www.activescan.com

reklama

Ostatnie opinie internautów

Bonzaj 22.11.2008 @ 16:34
Obama... można by roztrząsać, ale nie o tym.
Hakerzy, a raczej pseudo hakerzy, którzy kierują się chęcią zysku i zniszczenia zawsze polują na głodnych informacji cyber użytkowników. Nie ważne, czy to wybory, głód, katastrofa, oni widzą pieniądze. Tak naprawdę niema pełnej możliwości zabezpieczenia się przed oszustwami z ich strony, ale warto poszerzać wiedzę komputerową, aby zmniejszyć ryzyko oszustwa do minimum. Dobry antywirus i firewall to nie wszystko.

Tekst dubluje się, proszę edytować.
_Brutus 22.11.2008 @ 17:33
Prawda jest taka, że większość użytkowników internetu to takie "dzieci neo" nawet mimo swojego wieku... Nie potrafią nawet trochę zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwami w sieci. Narzekają na antywirusy i firewall'e a tak naprawdę, to prawie wszystkiemu są sami winni. Program nic nie pomoże, jeśli użytkownik bezmyślnie klika wszystkie linki jakie ma w zasięgu kursora :/

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 15 i 12 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości