PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Panda Security: Ponad 91% emaili wysłanych do firm stanowił spam

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/panda-security-ponad-91-emaili-wyslanych-do-firm-stanowil-spam-5049.html
QR Code
Panda Security: Ponad 91% emaili wysłanych do firm stanowił spam

Piotr Baranowski, 4 listopada 2008, 12:06
Tagi: badania, bezpieczeństwo, Panda Security, PandaLabs, Spam

Według badań Panda Security każdego dnia 330 tys. komputerów na całym świecie jest infekowanych i wykorzystywanych głównie do rozprowadzania spamu. Prawie 2% wiadomości email otrzymanych przez firmy w trzecim kwartale 2008 roku było zainfekowanych złośliwym kodem, zaś ponad 91% stanowiło spam.

Ponad 91% wiadomości wysłanych do firm w trzecim kwartale 2008 roku można zaliczyć do spamu, z czego 1,43% zawierały złośliwe kody. Najczęściej wykrywane zagrożenia w tym kwartale to Netsky.P oraz trojany: SpamtaLoad.DO i SpamtaLoadCZ.

Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska powiedział:

Ilość zainfekowanych wiadomości, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, uległa podwojeniu. Może to mieć związek z kryzysem finansowym, ponieważ przestępcy internetowi atakują coraz częściej z nadzieją zwiększenia swoich dochodów i uniknięcia skutków recesji ekonomicznej.


Pozostałe odebrane wiadomości w firmach stanowił spam - prawie 91%. Ilość niechcianej poczty w obiegu sięgnęła szczytu w sierpniu, kiedy ponad 93% emaili analizowanych przez Panda Security zostało uznanych za spam. Powyższe dane zgromadzono na podstawie ponad 124 milionów wiadomości email, które zostały przeanalizowane przez TrustLayer Mail (http://www.pandasecurity.com/enterprise/solutions/trustlayer/), program do walki ze spamem opracowany przez Panda Security.

Zombie rozsyła spamOgromna ilość spamu została wysłana z komputerów zainfekowanych przez boty, czyli rodzaj złośliwego kodu, który pozwala przestępcom internetowym przejąć zdalną kontrolę nad zaatakowanym systemem. Zainfekowane komputery są zwykle kontrolowane za pomocą sieci "botnet" i wykorzystywane do szkodliwych celów, m.in. rozprowadzania spamu. Komputery takie określa się mianem "zombie". Każdego dnia w okresie lipiec-wrzesień uaktywniono 330 000 takich nowych komputerów..

Najpopularniejsze tematy niechcianych wiadomości w okresie lipiec-wrzesień dotyczyły produktów poprawiających sprawność seksualną (23%), leków (23%) oraz pożyczek (12%).
Spam kosztuje firmyMaciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska powiedział:
Spam to nie tylko drobna uciążliwość dla firm. Wpływa on również na wydajność pracowników, którzy spędzają czas na usuwaniu niechcianych wiadomości. Zapychają się też systemy, co powoduje spadek przepustowości łączy.

Niezależna firma konsultingowa Nucleus Research oszacowała koszt otrzymywania i usuwania spamu (nawet bez otwierania wiadomości) na 874 dolarów na każdego pracownika.

Nowe tendencje rozwojowe spamu

W trzecim kwartale 2008 roku najbardziej rozwinęła się technika omijania filtrów antyspamowych poprzez wykorzystywanie plików z rozszerzeniem .swf (Flash). Strategia ta polega na umieszczaniu odnośnika do pliku .swf w temacie niechcianej wiadomości. Same pliki, zwykle umieszczone na „normalnej” stronie, przekierowują użytkownika na witrynę, którą przestępcy internetowi chcą zareklamować. Najczęściej są to fałszywe strony internetowych firm farmaceutycznych. Linki w listach elektronicznych zwykle opisywane są jako sensacyjne wiadomości, fotografie o treści erotycznej, itp.

W ostatnim kwartale bieżącego roku popularne stało się też wykorzystywanie pionowego ułożenia tekstu oraz ukrytych znaków. Technika ta polega na pisaniu wiadomości pionowo a nie poziomo, w celu uniknięcia wykrycia wiadomości przez silniki antyspamowe analizujące jej treść. Co ciekawe, wiadomości te zawierają również ukryty tekst napisany białą czcionką, jest on więc widoczny tylko wtedy, kiedy użytkownik zaznaczy treść wiadomości.

Spamerzy, w celu ominięcia filtrów posługują się też kodem ASCII. Zestawiają oni ze sobą przypadkowe znaki w celu skomponowania wiadomości sporych rozmiarów:

reklama

Ostatnie opinie internautów

Lukasz 5.11.2008 @ 09:39
To sobie zainstalujcie antywirusa pandy i nie będzie żadnego badziewia. Wersja 2009 ma wbudowanego firewall'a więc nic więcej nie trzeba do bezpiecznego surfowania po necie. No może dobra kawka :)
olo 5.11.2008 @ 09:50
wersje 2009 są the best! Panda jeszcze nigdy nie była taka szybka i odchudzona. Anoreksja w modzie nie tylko u gwiazd :) Ale pandzie to wyszło na dobre,hehe
loQu 5.11.2008 @ 11:10
Panda szybka? Ludzie dajce spokój.... Panda potrafi zeżreć 500mb ramu i jeszcze jej mało :/
gekon 8.11.2008 @ 01:37
Człowieku, kiedy ostatni raz widziałeś Pandę na oczy? Nie czaruj tutaj...Panda jest teraz the best!
wirek 8.11.2008 @ 01:56
Jasne że nie widział pewnie w ogóle :) Stać go tylko na darmowego avasta i mu żal coś ściska bo pewnie system musi przeinstalowywać raz w miesiącu.
user 8.11.2008 @ 01:57
To po komentarzu widać, że koleś ściemnia nie mając pojęcia o czym pisze. Nowe wersje 2009 Pandy mają nowe mechanizmy działania i przez to stały się szybsze, lżejsze i jeszcze bardziej skuteczne. Internet Security 2009 to chyba teraz najlepszy pakiet na rynku... Zresztą antywirus Pro też jest super bo jak już tu ktoś napisał ma wbudowanego firewalla, więc jeśli to komuś wystarczy to nie musi przepłacać za kombajn. Zresztą nie ja tak tylko sądzę bo po wydanych wersjach 2009 notowania Pandy drastycznie wzrosły, zobaczie sobie na różne testy i ankiety np. http://www.idg.pl/sonda/1665.html - ulubieńcy dzieci neostrady (Avast i Nod) zostały daleko w tyle!
kowal 8.11.2008 @ 10:21
To nie prawda z tym obciążeniem. Kupiłem niedawno antywirusa pro 2009 i jestem b.zadowolony. Bardzo szybko skanuje i dużo mi na początku wynalazł (po darmowym poprzedniku) i bez problemu wyleczył. Teraz mam czyściutko i komputer w końcu nabrał poweru. Nawet kilka dni temu Panda mi zgłosiła lukę w Windowsie i podała konkretny KB... do ściągnięcia ze strony microsoftu. Naprawdę fajny antywirus i do tego ma od razu zaporę, więc zrezygnowałem z windowsowej.
Polecam, opłaca się.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 13 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości