PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Partnerstwo Nokii z Microsoftem zaowocuje redukcją etatów u fińskiego producenta?

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/partnerstwo-nokii-z-microsoftem-zaowocuje-redukcja-etatow-u-finskiego-producenta-8854.html
QR Code
Partnerstwo Nokii z Microsoftem zaowocuje redukcją etatów u fińskiego producenta?

Maciej Celmer, 24 marca 2011, 11:08 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 24 marca 2011 o 11:17)
Tagi: Microsoft, Nokia, Windows Phone 7, zwolnienia

Nokia na początku zeszłego miesiąca ogłosiła partnerstwo z Microsoftem, które zaowocuje instalacją systemu Windows Phone na fińskich urządzeniach. Partnerstwo zawarte pomiędzy firmami może przynieść również inne skutki.

Ten rok okazał się przełomowy jeżeli chodzi o zmiany w Nokii. Dużo mówiło się o kryzysie, który wdarł się do firmy. Wewnątrz korporacji pojawił się również list rozesłany do pracowników, który porównał sytuację firmy do płonącej platformy wiertniczej. W prasie wrzało od spekulacji dotyczących dalszego losu największego producenta telefonów komórkowych.

Rozwiązaniem okazało się strategiczne partnerstwo z firmą Microsoft. Dzięki niemu, smartfony fińskiego producenta będą pracował pod kontrolą nowego systemu operacyjnego od Microsoftu, który już jest wykorzystywany przez urządzenia konkurencji. Windows Phone 7 to najmłodszy na rynku system kontrolujący inteligentne telefony. Jest on szansą na polepszenie jakości prezentowanych przez Nokię urządzeń ponieważ jest znacznie wydajniejszy od Symbiana.

Decyzja o współpracy obu firm była zaskoczeniem dla świata telekomunikacyjnego. Również inwestorzy nie byli zadowoleni z tej decyzji, ponieważ kurs akcji Nokii spadł o 30 procent. Oczekiwana jest również redukcja etatów, która w samej Finlandii może wynieść kilka tysięcy miejsc pracy, jak informują związki zawodowe. Rozmowy dotyczące zwolnień mają rozpocząć się pod koniec kwietnia.

Redukcja etatów jest spowodowana wspomnianym partnerstwem z firmą z Redmond. Dotychczasowe prace nad dynamicznym rozwojem systemów Symbian i MeeGo nie będą już miały priorytetowego statusu. Producent sprzętu w segmencie inteligentnych telefonów postawi na nowego dostawcę oprogramowania. Symbian będzie gościł na wybranych słuchawkach.

Pierwsze efekty współpracy Nokii z Microsoftem mają być widoczne na początku przyszłego roku. Obecnie, zgodnie z informacjami agencji Bloomberg, trwają pracę nad dostosowaniem urządzeń Nokii do potrzeb nowego systemu operacyjnego. Finowie dostali też pozwolenie na ingerencję w interfejs użytkownika nowego systemu.

Zdaniem agencji Reuters, późny termin rozpoczęcia zwolnień spowodowany jest faktem, że umowa pomiędzy firmami ma zostać dopiero podpisana oraz zbliżające się wybory parlamentarne w Finlandii. Istnieje bowiem obawa o umocnienie pozycji populistycznej partii Prawdziwi Finowie, która według sondaży jest drugą siłą polityczną i kierunek gospodarczy jaki Helsinki mogą prezentować na forum Unii Europejskiej.

Kierownictwo Nokii zapowiada, że redukcja etatów będzie miał wymiar międzynarodowy.

Pozostaje mieć nadzieję, że rewolucja Nokii przyniesie oczekiwane korzyści i zadowolenie klientów. Jak wiadomo, system Microsoftu jest daleki od ideału i nieco wadliwy. Co prawda, spowodowane jest to jego młodzieńczym wiekiem. Nie zmienia to faktu, że debiut WP na telefonach Nokii, która jest największą światową marką wśród producentów telefonów komórkowych, powinien obyć się od błędów aby przyniósł oczekiwane skutki.

Źródło: di.com.pl, Bloomberg, wł

reklama

Ostatnie opinie internautów

dawid9222 24.03.2011 @ 11:28
Hmm... jeśli tak potoczą się losy tej firmy, to naprawdę szkoda pracowników.
Wydawało mi się, że właśnie po tej współpracy, zwiększy się działalność, i dzięki temu, firma zatrudni więcej osób.
Jak widać myliłem się.
Ja trzymam kciuki, i wierzę, że redukcja etatów nie będzie bardzo dotkliwa, a zwolnieni pracownicy szybko znajdą nowe zatrudnienie ;)
frasier-mob 24.03.2011 @ 11:55
jezeli dzialy sie dubluja, trudno oczekiwac nowych etatow. Mam nadzieje, ze w partnerstiwe pozostanie sporo Nokii, bo ana swoim doswiadczeniem i realna ocena mozliwosci urzadzen studzilaby gorace glowy w ms.
Hajdek 24.03.2011 @ 16:47
Na pewno Nokia na tym nie straci. Mówiąc szczerze, umieszczanie przestarzałego Symbiana w coraz nowszych telefonach było śmieszne. Słysząc o nowej C6 ze starym systemem operacyjnym zastanawiałem się, kto operuje działem softu w Nokii i jak słabo ta osoba zna aktualną sytuację na rynku telefonów... Na szczęście w końcu Finowie przejrzeli na oczy i zrobili krok w stronę walki z konkurencją. Niestety sytuacja pozostanie niezmienna przez lata. Dopiero po upływie kilku zim będzie można zobaczyć efekty, ale mam szczerą nadzieję, że będą one dosyć duże. Może za kilka lat znów będzie można mówić o Nokii, jako o liderze - zarówno w sprawie jej telefonów pod względem hardware, jak i o jej własnym systemie...
dawid9222 24.03.2011 @ 18:32
Hajdek - Nokia zapewne na tym nie straci. Ale pracownicy Nokii już tak. Stracą pracę.
Ale czasem już tak bywa, że aby coś zyskać, trzeba zaryzykować i poświęcić jakąś sprawę dla dobra ogółu.
Taka decyzja napewno nie została podjęta pod wpływem chwili, ale musiała zostać dobrze przekalkulowana.
Co z tego wyjdzie? Zobaczymy.
Spodziewać się możemy napewno nowoczesnego systemu na tych urządzeniach (tylko jak się sprawdzi? ;-))
Ja jednak dopatruję się pozytywnych aspektów tej współpracy.
Być może to partnerstwo okaże się strzałem w dziesiątkę i przyniesie wiele korzyści?
Tymczasem mam nadzieję, że zwolnieni pracownicy szybko znajdą nowe zatrudnienie.
Hajdek 24.03.2011 @ 19:27
No tak, o pracownikach Nokii, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji nie pomyślałem... Ale jak powiedziałeś - czasami trzeba coś poświęcić dla dobra ogółu. Fiński koncern z pewnością się wybije dzięki partnerstwu z firmą Microsoft, ale nie jestem pewien co do tego, czy zapewni mu to pozycję lidera. A nawet jeśli, to (jak już powiedziałem) trzeba będzie czekać na to latami. Lecz istnieje naprawdę duże grono zwolenników fińskich telefonów, u których logo "Nokia" na obudowie telefonu budzi wiele pozytywnych emocji. Zatem producent "finek" ma z tego powodu przewagę - jeśli to dobrze wykorzysta, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż całkiem niedługo zasiądzie na fotelu lidera. Aczkolwiek, póki co nie możemy się spodziewać szybkich efektów.
Pozdrawiam, Hajdek
blizniaki06 25.03.2011 @ 01:50
Wielkie koncerny, rządy, interesy elit, media, rozgłos, niewyobrażalne sumy...
A gdzieś tam, pośród tego wszystkiego, ciche dramaty rodzin, bezrobocie. Razy tysiące. Razy miliony.
Ale... kogo to obchodzi?
Hajdek 27.03.2011 @ 09:17
@blizniaki06 - niestety, raczej nikogo. Kto martwi się problemem, który go nie dotyczy..? I nic nie można na to poradzić, bo co zwykły człowiek z tym zrobi? Trzeba się z tym pogodzić...
Pozdrawiam, Hajdek
blizniaki06 27.03.2011 @ 17:03
"Hajdek: (...) Kto martwi się problemem, który go nie dotyczy..? I nic nie można na to poradzić, bo co zwykły człowiek z tym zrobi? Trzeba się z tym pogodzić..."

Hmm, smutna prawda...
Hajdek 30.03.2011 @ 15:52
@blizniaki06 - niestety, w takiej sytuacji jesteśmy bezradni. Będąc nawet na wysokim szczeblu władzy, nic byśmy na to nie poradzili. Trzeba po prostu się z tym pogodzić, tak będzie najlepiej.
Pozdrawiam, Hajdek

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 7 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości