PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Pierwsza specyfikacja mobilnego Linuxa

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/pierwsza-specyfikacja-mobilnego-linuxa-1251.html
QR Code
Pierwsza specyfikacja mobilnego Linuxa

Piotr Baranowski, 13 czerwca 2007, 00:45
Tagi: Linux, Linux Phone Standards (LiPS)

Linux Phone Standards (LiPS) Forum opublikowało pierwszą w historii specyfikację Linuksa dla urządzeń przenośnych. Członkowie organizacji mają nadzieję, że zachęci to programistów do tworzenia większej liczby linuksowych aplikacji dla telefonów komórkowych - pisze kopalniawiedzy.

Obecnie główną przeszkodą w rozwoju rynku tego typu aplikacji jest właśnie brak jednego standardu, przez co programów napisanych dla jednej linuksowej platformy nie można używać na innej. Specyfikacja zawiera m.in. opis książki adresowej, wybierania głosowego, metod wprowadzania tekstu czy interfejsu użytkownika. Narzędziami do tworzenia interfejsu użytkownika został wybrany zestaw GKT z Gnome’a. Tym samym nie zdecydowano się na wybranie oferty Trolltecha, który już od pewnego czasu tworzy linuksową platformę i interfejs użytkownika dla linuksowych telefonów - pisze kopalniawiedzy.

Bill Weinberg, dyrektor LiPS ds. biznesowych, stwierdził: Trolltech dobrze sobie radzi na rynku mobilnych aplikacji linuksowych, jednak zauważamy coraz większe zainteresowanie Gnome’m. Na wybór przez LiPS Gnome’a mógł wpłynąć fakt, że powiązane z Forum firmy - Purple Labs, Access i Open-Plug - wykorzystują właśnie tę aplikację. Największymi rynkami dla linuksowej telefonii są Chiny i Japonia.

Źródło: kopalniawiedzy

reklama

Ostatnie opinie internautów

naresh 13.06.2007 @ 13:03
Niech tylko europejscy producenci pojda w strone linuxa i bedzie swietnie. Szkoda tylko ze wybrali do interfejsow GTK, a nie Qtopie, gdyz Qtopia "atakuje" kolejna platforme - Windows Mobile, co pozwoliloby napisac jedna aplikacje dla mobilnego linuxa, i przekompilowac ja dla mobilnego windowsa...

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 7 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości