PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Pierwszy efekt współpracy polskich operatorów komórkowych

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/pierwszy-efekt-wspolpracy-polskich-operatorow-komorkowych-3513.html
QR Code
Pierwszy efekt współpracy polskich operatorów komórkowych

Michał Gruszka, 26 lutego 2008, 13:12
Tagi: DVB-H, Era, mobile tv (telewizja mobilna), Orange, Play, Plus

Czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Polsce - Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel, Polkomtel i P4 - uruchomili testy Cyfrowej Telewizji Mobilnej w standardzie DVB-H. Jest to pierwszy efekt porozumienia o współpracy podpisanego przez operatorów dwa miesiące temu. Testowa emisja programów cyfrowych jest możliwa dzięki kooperacji z nadawcami telewizyjnymi oraz przy wsparciu UKE.

Emisja programów Mobilnej Telewizji Cyfrowej jest realizowana z nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W ramach testów nadawanych jest 12 programów telewizyjnych udostępnionych między innymi przez TVP, TVN i Polsat. Sygnał na zewnątrz budynków można odbierać w promieniu około 30 km od centrum, natomiast wewnątrz budynków jest to możliwe w promieniu ok. 10 km. Odbiór programów możliwy jest za pomocą telefonów komórkowych zdolnych do obsługi transmisji DVB-H. Emisja sygnału testowego prowadzona jest przez firmę TP Emitel, partnera technologicznego testów.

Trwające obecnie testy są wynikiem współpracy zapoczątkowanej w zeszłym roku pomiędzy czterema polskimi operatorami komórkowymi. Pozwala ona znacznie skrócić czas i zoptymalizować koszty wprowadzenia na polski rynek nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. Wspólne prace nad przygotowaniem do uruchomienia usług opartych o transmisję DVB-H oraz wsparcie ze strony nadawców i UKE pozwoliły na szybkie osiągnięcie gotowości do uruchomienia Mobilnej Telewizji Cyfrowej na zasadach komercyjnych.

Wprowadzenie technologii DVB-H jest zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, która rekomenduje ją jako europejski standard dla technologii video w urządzeniach przenośnych. Kluczową kwestią dla jej dalszego rozwoju w Polsce jest obecnie przydział częstotliwości, na których mogą być nadawane. Operatorzy liczą, że dzięki dalszym wspólnym działaniom oraz pozytywnemu nastawieniu Regulatora rynku możliwe będzie szybkie przyjęcie uregulowań pozwalających na ich sprawne wdrożenie i rozwój.

reklama

Ostatnie opinie internautów

paczek 26.02.2008 @ 13:48
A jakie telefony potrafią obsłużyć transmisję DVB-H ? może ktoś tutaj napisać ? Szkoda że uruchomiony został tylko jeden nadajnik i znowu mogą potestować wybrańcy - mam na myśli warszawiacy. No ale co tam, myślę że już niedługo każdy bedzie mógł oglądać mobilną telewizję - oczywiście mowa o większych miastach.
gacek 26.02.2008 @ 20:40
najwazniejsze ze sie jakos dogaduja bo wiadomo ze lepiej razem niz oddzielnie bo to sprzyja lepszemu rozwojowi
mobilny 27.02.2008 @ 16:48
no to tylko cieszyć się że coś się dzieje. Nie tylko w Szczecinie - tutaj od października ATV Szczecin realizuje transmisje ze spotkań sportowych do sieci oraz dla urządzeń mobilnych, można w zwykłej komórze oglądać.
JaDar 2.03.2008 @ 15:27
Pewnie raczej tylko w większych miastach, no ale trudno...Kilka osób w Wawie testuje- przynajmniej tak piszą na blogach na playmobile.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 8 i 7 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości