PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > PIIT o ulepszeniu Prawa Telekomunikacyjnego

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/piit-o-ulepszeniu-prawa-telekomunikacyjnego-1158.html
QR Code
PIIT o ulepszeniu Prawa Telekomunikacyjnego

Piotr Baranowski, 28 maja 2007, 12:37
Tagi: Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), prawo

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji wystąpiła z apelem o stworzenie warunków do rzeczowej dyskusji nad najważniejszymi fragmentami proponowanej nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego.

PIIT wyraża poważne zaniepokojenie dotychczasowym trybem prac nad nowelizacją ustawy Prawo Telekomunikacyjne, który praktycznie eliminuje publiczną debatę i praktycznie nie uwzględnia opinii środowiska teleinformatycznego. Zwraca też uwagę m.in. na to, że mimo deklarowanego prokonsumeckiego kierunku proponowanych zmian szereg szczegółowych zapisów w istocie prowadzić będzie do biurokratyzacji i spowolnienia procesów obsługi klienta.

Przykładowo zwiększenie liczby sytuacji, w których wymagany jest ręczny podpis abonenta (m.in. obowiązek dokonywania zmian umowy wyłącznie w formie pisemnej) czy ograniczenie możliwości odzyskania przez dostawców usług przyznanej abonentowi ulgi w przypadku rozwiązania przez niego umowy zmniejszy gotowość do dotowania terminali i doprowadzić może do wzrostu ich cen; podobnie jest z ograniczeniem możliwości windykacji należności.

Jak zauważa PIIT, projekt zawiera wiele niezwykle szczegółowych nakazów lub ograniczeń, mało przydatnych dla klientów, a uciążliwych i kosztownych dla operatorów, niektóre zapisy są nierealizowalne technicznie (np. lokalizacja w czasie rzeczywistym abonenta wysyłającego SMS na numer alarmowy 112), ogólnikowość i brak precyzji szeregu sformułowań grozi zalewem reklamacji od klientów oraz przewlekłymi sporami interpretacyjnymi (np. nieuwzględnienie sytuacji, gdy nie można poinformować abonenta bo np. ma pełną skrzynkę na SMS-y lub gdy odsłuchuje poczty głosowej).

Nadmiar szczegółowych restrykcyjnych regulacji może okazać się czynnikiem hamującym rozwój całej branży, a szczególnie niebezpieczny jest dla nowych operatorów, wkraczających dopiero na rynek. Techniczna niewykonalność szeregu zapisów ustawy prowadzić może do obniżenia rangi ustawy i autorytetu ustawodawcy.

Zdaniem PIIT ustawodawca zdaje się nie przyjmować do wiadomości faktu, że doświadczaną przez wszystkich operatorów codziennością naszego rynku jest duża liczba oszustw i wyłudzeń. Tymczasem ok. 5 proc. użytkowników usług komórkowych zawiera umowy w złej wierze, tzn. od początku zamierza wyłudzić nienależne im usługi lub nie zapłacić za usługi wykonane.

Brak zapisów służących eliminowaniu nadużyć takich jak np.: nieuprawnione przekierowywanie ruchu telekomunikacyjnego, generowanie sztucznego ruchu telekomunikacyjnego, ingerowanie w dane transmisyjne. Dodatkowo Niektóre zapisy projektu są sprzeczne z dyrektywami Unii Europejskiej.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 7 i 12 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości