PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Play i Plus chcą w hurcie mieć wszystko za darmo

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/play-i-plus-chca-w-hurcie-miec-wszystko-za-darmo-6109.html
QR Code
Play i Plus chcą w hurcie mieć wszystko za darmo

Łukasz Roguski, 24 czerwca 2009, 14:00 (ostatnio zmodyfikowano w środa, 24 czerwca 2009 o 13:57)
Tagi: Cyfrowy Polsat, Era, MTR - Mobile Termination Rates, MVNO (Mobile Virtual Network Operator), Orange, Play, Plus, prawo, Prawo Telekomunikacyjne, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Polkomtel i P4 chcieliby aby wszyscy operatorzy komórkowi wprowadzili w rozliczeniach między sobą tzw. zerową stawkę MTR (za zakończenie połączeń). Oznacza to, że między sobą operatorzy, niezależnie od generowanego ruchu, nie rozliczaliby się za połączenia. Play proponował już wielokrotnie aby wprowadzić takie rozwiązanie. Dla klientów operatorów komórkowych wcale nie musi oznaczać to podwyżek

Niektórzy specjaliści wskazują, że operatorzy pozbawieni przychodów z połączeń przychodzących mogą np. wprowadzić opłaty za połączenia przychodzące, co miałoby zrekompensować "straty". Problem w tym, że już teraz z tzw. interconnectu (rozliczeń międzyoperatorskich) operatorzy nawzajem są praktycznie "na zero". Oznacza to, że każdy z nich miesięcznie mniej więcej tyle odbiera połączeń ile musi zapłacić pozostałym operatorom (między Erą, Plusem i Orange).

Sieci Play i Cyfrowemu Polsatowi Wielka Trójka płaci więcej, co bardzo im się nie podoba. Dodatkowo operatorzy zostali zmuszeni do obniżek stawek MTR między sobą, co spowodowało mniejsze koszty interconnectu oraz, co za tym idzie, również mniejsze przychody z połączeń przychodzących - w tym także od operatorów zagranicznych.

Zniknięcie opłat w hurcie nie musi negatywnie odbić się na klientach końcowych - abonentach. Operatorzy nadal przecież będą mogli pobierać opłat od użytkowników, za SMS oraz inne usługi. Spodziewać się za to można droższych pakietów z dużą liczbą minut (np. kilka tysięcy) oraz SMS.

Dyskusja w tej sprawie trwa - na razie z Wielkiej Trójki tylko Plus mówi, że jest to rozwiązanie (MTR ze stawką "0"), które warto rozważyć. Przekonuje do tego UKE oraz nie protestuje Play.

Informacja prasowa Polkomtela z 24 czerwca br.:
W trakcie debaty zorganizowanej 23 czerwca br. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej Polkomtel S.A. zaproponował rozważenie wprowadzenia zerowej stawki za zakańczanie połączeń (MTR) w ramach rozliczeń międzyoperatorskich. Operator sieci Plus popiera każdą inicjatywę obniżania stawek MTR pod warunkiem, że dla wszystkich operatorów komórkowych stawki będą jednakowe. Wyeliminuje to szkodliwą dla ok. 95% klientów tzw. asymetrię. Asymetria stawek MTR sprawia, że klienci sieci Plus, Era, Orange czy MVNO płacą za połączenia do operatorów uprzywilejowanych, tj. Play i Polsat Cyfrowy, do blisko 3 razy więcej niż klienci sieci Play i Polsat Cyfrowy do Plusa, Orange czy Ery. Ponadto za sprawą usługi przenoszenia numerów dochodzi do sytuacji, w której klient nie wie, ile de facto zapłaci za minutę połączenia, ponieważ wybierany numer telefonu może działać w innej sieci, niż wskazywałby na to prefiks. Tak wysoka asymetria jest niespotykana w Europie, a w niektórych krajach Starego Kontynentu asymetria nie występuje w ogóle. Wprowadzenie jednakowej dla wszystkich operatorów, zerowej stawki MTR będzie korzystniejsze dla klientów. W ocenie operatora rozwiązanie to wesprze również wzrost konkurencji na polskim rynku, umożliwiając rozwój obecnie dyskryminowanych operatorów MVNO.

Wprowadzenie „zerowej” stawki MTR musi być jednak poprzedzone dogłębną analizą pod kątem pełnej zgodności tego rozwiązania z zaleceniami Komisji Europejskiej z 7 maja 2009 r., prawem krajowym (w tym podatkowym) oraz musi uwzględniać kwestie bilansu wymiany ruchu z zagranicą. Warunkiem niezbędnym do wprowadzenia "zerowej" stawki MTR jest również to, by obowiązywała wszystkich operatorów komórkowych (MNO i MVNO). Wprowadzenie takich samych zasad dla wszystkich operatorów jest niezbędne, aby nie dochodziło do nadużyć.

W trosce o rozwój rynku i zwiększanie jego konkurencyjności Polkomtel S.A. apeluje do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rozpoczęcie rzeczowej analizy możliwości wprowadzenia "zerowej" stawki MTR. Dalsze utrzymywanie asymetrii hamuje rozwój rynku, dlatego niezbędne jest podjęcie jak najszybszych działań

Źródło: wł, Plus, UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

Bob 24.06.2009 @ 16:32
Skończy się koniecznośc posiadania 2-3 kart. Wszystko załatwi nam ten op, którego wybierzemy. Dla mnie wporzo. Abonament i gadanie bez limitów. Mówisz i masz. Tylko to przepoczwarzenie Plusa jest zastanawiające. Tak chce ugryźć Play. A co pozostali na to. To tylkom pół roku do 2010.
proti 24.06.2009 @ 18:44
??? jak to bez limitow ? prawdopodobnie bedziemy placic tak jak w Ameryce nie dosc ze my (dzwoniacy) stawke okreslona to jeszcze osoba (odbierajaca) rowniez placila i w zasadzie moze wyjsc nawet wiecej, to takie dobre nie jest.
Snipper 24.06.2009 @ 18:58
Narazie to tylko pomysł jaki chcieliby wprowadzić operatorzy Play oraz Plus. Puki co nie ma się co martwić ani zastanawiać czy się opłaca czy nie :)
mnc 24.06.2009 @ 20:02
dopiero co plus byl jednym z pierwszych protestujacych przeciwko obnizaniu mtr.
nagle zmienili zdanie, bo na dzisiaj to i tak jest nierealne, a teoretycznie ma sprawiac dobre wrazenie (bo tego domaga sie play, ktory robi klientom dobrze), i jest "przeciw wielkim monopolistom". gdyby zerowy mtr byl w tej chwili realny, plus bylby wielkim przeciwnikiem, po zaraz za play jest najwiekszym jego beneficjentem, plus z w3 na interconnekcie zarabia najwiecej. era i orange trabia ze znikna gigantyczne przychody z interconnectu, ale dziwnym trafem milcza na temat tego, ile rozchodu unikna na nieplaceniu stawek innym opom. dziwne...

Tomasz 24.06.2009 @ 22:46
Może wreszcie zaczną promować transmisję danych a plus mnie pozytywnie zaskoczył ta nagłą zmiana decyzji dopiero chciał podwyżki do bodaj 40gr
mariusz9a 25.06.2009 @ 15:16
Bo Wy nic nie rozumiecie. Na MTRach operator faktycznie wychodzi na 0 bo mniej więcej tyle samo jest połączeń wychodzących do innych sieci co przychodzących z innych sieci. I to jest akurat fakt. Więc tak prawdę mówiąc co za różnica czy MTR będzie wynosił 50gr czy 0 gr skoro bilans z MTR i tak wychodzi na zero? Operatorzy jedynie czego się boją to zmniejszenia cen, powiększenia ruchu w sieci i zapchania sieci z tego powodu. 0 zł ok, ale dla wszystkich operatorów. Bo każdy może krzyczeć że jest za MTR 0zł jak będzie dostawał i tak załóżmy 40gr/min (chodzi tu o Play). Każdy jest byłby wtedy kozak. Więc dajcie już spokój z tymi argumentami jaki to Play jest kochany :-0
Snipper 27.06.2009 @ 14:26
Nie ma nic za darmo ! Pamiętajmy, że zawsze jest jakiś ''haczyk'' .

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 15 i 14 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości