PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Plus wspólnie z TOPR uruchomił System Informacji Wizualnej dla Turystów

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/plus-wspolnie-z-topr-uruchomil-system-informacji-wizualnej-dla-turystow-6773.html
QR Code
Plus wspólnie z TOPR uruchomił System Informacji Wizualnej dla Turystów

Mariusz Burski, 7 grudnia 2009, 19:43
Tagi: Plus, Polkomtel, TOPR

Aktualne warunki turystyczne oraz zagrożenia atmosferyczne i komunikaty ratowników górskich można już odczytać z monitorów nowoczesnego Systemu Informacji Wizualnej dla Turystów opracowanego dla TOPR przez sieć Plus.

System wykorzystuje 42-calowe monitory zainstalowane we wszystkich tatrzańskich schroniskach, dolnej i górnej stacji kolejki na Kasprowy, witrynach dwóch sklepów sportowych przy Krupówkach oraz dyżurce TOPR w Kuźnicach i Centrali TOPR w Zakopanem (ogółem 14 lokalizacji). Informacje dostarczane są poprzez nowoczesny system zdalnego zarządzania treścią z wykorzystaniem usługi iPlus – bezprzewodowego dostępu do internetu. Redaktorem serwisu jest ratownik dyżurny TOPR. Informacje podawane na monitorach aktualizowane są co 10 minut.

Może z nich korzystać za darmo każdy turysta. Na monitorach wyświetlana jest aktualna informacja o temperaturze, ciśnieniu, zachmurzeniu, opadach i sile wiatru. Dodatkowo pojawiają się na nich informacje, jak udzielić pomocy ofiarom lawin, jakie są stopnie zagrożenia lawinowego, a także o warunkach pogodowych w poszczególnych schroniskach oraz aktualności.

"Takich informacji brakowało w schroniskach" – powiedział Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR. "Turyści na podstawie informacji odczytanych z monitora będą mogli zaplanować wycieczkę oraz uniknąć załamania pogody. Do tej pory informacje o warunkach turystycznych i zagrożeniach były pisane odręcznie na tablicach zawieszonych w schroniskach górskich. Upowszechnianie informacji w taki sposób trwało o wiele dłużej".

System może być poszerzany o kolejne monitory, które w kolejnej fazie będą mogły być instalowane np. w hotelach czy pensjonatach. Niebawem możliwe będzie także podłączenie kamer przekazujących obraz z poszczególnych lokalizacji w Tatrach. Operator sieci Plus zapewni także zasięg swojej sieci we wszystkich tatrzańskich schroniskach.

"System Informacji Wizualnej dla turystów to kolejny element współpracy sieci Plus z ratownikami TOPR" – powiedział Dariusz Matuszak, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A. "Podobnie jak w przypadku Zintegrowanego Systemu Ratownictwa z numerem ratunkowym 601 100 300, głównym celem nowego rozwiązania jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w górach".

Źródło: PlusBlog.pl, Plus

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 14 i 8 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości