PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Podsumowanie konsultacji częstotliwości dla telewizji mobilnej

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/podsumowanie-konsultacji-czestotliwosci-dla-telewizji-mobilnej-3846.html
QR Code
Podsumowanie konsultacji częstotliwości dla telewizji mobilnej

Michał Gruszka, 3 kwietnia 2008, 11:12
Tagi: DVB-H, mobile tv (telewizja mobilna), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Przedmiot rezerwacji częstotliwości na potrzeby multimedialnych usług mobilnych, np. dla telewizji mobilnej DVB-H.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedstawia podsumowanie konsultacji w sprawie wykorzystania częstotliwości dla telewizji mobilnej (np. DVB-H):

1. Przedmiot rezerwacji

Duża liczba podmiotów biorących udział w konsultacjach opowiedziała się za zakwalifikowaniem usługi telewizji mobilnej do służby radiodyfuzyjnej z uwagi na fakt, że emisja w zalecanym w tym zakresie przez Komisję Europejską standardzie DVB-H ma charakter rozsiewaczy do powszechnego lub zbiorowego odbioru.

Prezes UKE zauważa jednak, że usługi o charakterze telewizyjnym, możliwe do odbierania w ruchu, (bez wskazywania konkretnego standardu) mogą być elementem telekomunikacyjnej usługi transmisji (jedno- lub dwukierunkowej), w szczególności transmisji treści multimedialnych, i jako takie mogą być świadczone w ramach służby telekomunikacyjnej ruchomej. Zgodnie z Krajową Tablicą Przeznaczeń Częstotliwości służba ruchoma w zakresie częstotliwości 470-790 MHz może działać, na zasadzie służby drugiej ważności.

Biorąc pod uwagę zasadę neutralności technologicznej, a równocześnie odpowiadając na zgłoszone przez podmioty działające na rynku zapotrzebowanie na umożliwienie szybkiego wdrożenia ruchomych usług transmisji multimedialnych, Prezes UKE postanowił o przeznaczeniu na ten cel do wykorzystania w służbie ruchomej 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz w 31 wskazanych poniżej obszarach gmin, do wykorzystania do świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieciach łączności jednokierunkowej o lokalnym obszarze działania, w szczególności transmisji multimedialnych. W przypadku największych miast, nie leżących blisko granic administracyjnych Polski, liczba gmin może ulec zwiększeniu w trakcie uzgodnień międzynarodowych, o gminy przylegające do dużych miast, należące do ich aglomeracji.

W celu zapewnienia kompatybilności z siecią stacji DVB-T i siecią stacji analogowych mobilna transmisja jedno- lub dwukierunkowa treści multimedialnych może odbywać się pod warunkiem zastosowania maski widmowej sygnału, która zawierać się będzie w masce widmowej sygnału DVB-T zgodnej z normą ETSI EN 300744 [7].

Rezerwacja częstotliwości na 31 wymienionych poniżej obszarach gmin zostanie wydana jednemu podmiotowi na okres do 17 czerwca 2015 r. z możliwością uzyskania rezerwacji częstotliwości na dalszy okres z zasobów jednego z multipleksów DVB-T w ramach zagospodarowania dywidendy cyfrowej.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 1 i 9 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości