PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Pogadamy za darmo przez komórke

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/pogadamy-za-darmo-przez-komorke-1917.html
QR Code
Pogadamy za darmo przez komórke

Michał Gruszka, 13 września 2007, 10:19
Tagi: TerraNet

Jak informuje BBC, szwedzka firma TerraNet testuje technologię darmowych połączeń przez telefony komórkowe przy użyciu rozwiązania, które przypomina te z komputerowych sieci P2P (peer-to-peer). Opracowana przez TerraNet technologia pozwala na rozmowę bez pośrednictwa stacji bazowej.

Nowa technologia została opracowana, by znaleźć zastosowanie na obszarach słabo zaludnionych, gdzie budowa stacji telefonii komórkowej jest niemożliwa lub nieopłacalna. Pierwsze zastosowanie systemu sprawdza się w Ekwadorze i Tanzanii, czytamy w serwisie BBC.

W systemie TerraNet rolę stacji bazowych przejmują same telefony komórkowe. Urządzenie w takiej sieci, automatycznie po włączeniu zaczyna wyszukiwać inne aparaty w zasięgu. Każda komórka pełni rolę odbiornika-nadajnika o zasięgu około jednego kilometra i może pośredniczyć w rozmowie między użytkownikami sieci.

Z sieci TerraNet można chwilowo skorzystać tylko za pomocą specjalnego telefonu, jednak Anders Carl, prezes TerraNet i pomysłodawca projektu ma nadzieję, że technologia ta spopularyzuje się na tyle, iż obsługa sieci stanie się taką samą funkcjonalnością telefonów komórkowych, jak np. Bluetooth.

Jak można domyslać się zainteresowanie projektem ze strony operatorów komórkowych jest jest na razie nikłe - zarzucają mu wykorzystywanie techniki P2P oraz brak modelu biznesowego. Jedynie Sony Ericsson zdecydował się przekazać na badania 3 miliony dolarów, powiedział prezes TerraNet.

Źródło: telix

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 5 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości