PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Polski wynalazek poprawi jakość życia niepełnosprawnych

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/polski-wynalazek-poprawi-jakosc-zycia-niepelnosprawnych-8879.html
QR Code
Polski wynalazek poprawi jakość życia niepełnosprawnych

Maciej Celmer, 28 marca 2011, 10:43
Tagi: Akademia Górniczo-Hutnicza, aplikacja, telefony

Uczeni z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali program na telefony komórkowe, dzięki któremu ma podnieść się jakość życia osób niepełnosprawnych. Po wgraniu do telefonu potrafi, w razie konieczności, sam wezwać pomoc.

Program jest tak skonstruowany, aby w razie zagrożenia włączyć w telefonie komórkowym lekarza bądź opiekuna alarm. Takie rozwiązanie może uratować życie osobom chorym i niepełnosprawnym. Jest to również duże udogodnienie dla osób mających w rodzinie osobę starszą, niepełnosprawną, chorą lub żyjącą samotnie.

Program został już sprawdzony w praktyce i działa. Naukowcy mają nadzieję, że projektem zainteresuje się służba zdrowia, jak i firmy prywatne, które mogłyby sprzedawać aplikację.

Przemysław Pleciak, student Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej AGH, który zaprojektował aplikację powiedział:

Wielu ludzi wymagających długotrwałego leczenia lub rekonwalescencji, zamiast leżeć w szpitalu, może spędzić ten czas w domu. Tacy pacjenci wymagają nieustannego nadzoru, gdyż nagły, niespodziewany atak choroby lub wypadek mógłby pogorszyć ich stan zdrowia lub zagrozić życiu. Niestety, nie zawsze jest możliwe, aby chory miał kogoś, kto może zapewnić mu stałą opiekę

Oprogramowanie do zdalnego nadzoru nad pacjentem jest częścią większego projektu, prowadzonego przez MSIB, który ma na celu polepszenie jakości życia pacjentów.

Źródło: Dziennik Polski

reklama

Ostatnie opinie internautów

Cami 28.03.2011 @ 11:40
Za mało szczegółów. W jakiś sposób mierzy puls? Ciśnienie? Wyczuwa upadek? Brak ruchu? Mam duży szacunek do AGH, ale oni mieli już trochę "projektów" rozwijanych latami, z których nikt nie wychodziło...
To musi być podłączone do jakiś zewnętrznych sensorów, ale takie rozwiązania nie są nowe... Przecież odlat są dostępne "heart monitory", które mierzą puls i jeżeli on zbytnio wzrasta zaczyna pikać (bo noszący się np. zdenerwował), a w razie komplikacji wysyłasyngał do szpitala... Nie wiem, czy oni nie chcą odkrywac czegoś na nowo.
Życzę powodzenia i mam nadzieję, że pomoże to część iosób funkcjonować w domu, ale funkcją tego programu (i przystawek) będzie raczej ciągły dozór osób po np. operacji serca, wylewie itd.
Dla osób starszych, bez jakiejś historii szpitalnej, lepszy będzie zwyczajny telefon z wielkim guzikiem SOS z tyłu.
dawid9222 28.03.2011 @ 12:07
Otóż to, brakuje najważniejszej informacji - na jakiej zasadzie działa ten program ;-)
Chyba, że jest to tajemnicą, do oficjalnego zaprezentowania sprzętu ;)
Tak czy inaczej, tworzenie programów/urządzeń dla osób niepełnosprawnych jest godne pochwały.
Zasługują przecież na swoje telefony, programy, urządzenia.
Ja także życzę pozytywnych efektów w pracy nad tym programem ;-)
Cami 28.03.2011 @ 18:49
@dawid9222 - telepatia :-). Zgaduję, że np. przykłądamy sobie jakąś opaskę na nadgarstek (lub gdzieś w okolice serca) i on łączy się stale przez Bluetooth (bo to w miarę uniwersalne) z naszym telefonem, a aplikacja monitorujaca pracuje w tle. Nagrywa naszą pracę serca, wysyła ją cyklicznie do lekarza, a jak dzieje się coś złego najpier "pika" w telefonie, a jak nie ma raakcji - zawiadamia pomoc (uniwersalna wiadomość, może dodatkowo jakiś automatyczny lektor do służb porządkowych itd.). To miałoby sens. Ciekawe, czy mądre głowy z AGH przewidziały, że czasem zapominamy naszych telefonów. Mamy podłączony czujnik, ale oddalamy się od telefonu. Płaska linia - zgon :-). To żart, może nie na miejscu, ale mam nadzieję, ze aplikacja będzie rozbudowana, że będzie np. przypominała o cyklicznych badaniach. Może po podaniu parametrów wiek/waga itd. cos zasugeruje itd.
blizniaki06 28.03.2011 @ 23:10
"dawid9222: Otóż to, brakuje najważniejszej informacji - na jakiej zasadzie działa ten program ;-) (...) Tak czy inaczej, tworzenie programów/urządzeń dla osób niepełnosprawnych jest godne pochwały." - zgadzam się, co do słowa ;)

"Cami: (...) Dla osób starszych, bez jakiejś historii szpitalnej, lepszy będzie zwyczajny telefon z wielkim guzikiem SOS z tyłu." Mi ta inicjatywa także podoba się, choć... starsze osoby, które ja mam przyjemność znać, nawet nie chcą słyszeć o telefonie komórkowy, gdyż dla nich to "zbyt skomplikowany wynalazek"...
Hajdek 29.03.2011 @ 18:31
Szkoda, że nic na ten temat nie wiadomo. Treść tego newsa można bez zarzutów porównać ze zdaniem "W pewnej firmie pojawiła się nowa oferta internetu". I to wszystko, żadnych konkretnych informacji. Tak samo jest w tym przypadku. Wnioskując po "ogromie" informacji zawartych w newsie, można dojść do konkluzji, świadczącej o małym postępie w pracach nad aplikacją. Chociaż może chcą zrobić element zaskoczenia... ^^ W każdym razie nie wiem co o tym sądzić. Ciekawe na jakiej zasadzie działa (ma działać) ten program. Przekazywanie danych przez Bluetooth (z np. ciśnieniomierza, itp.) jest możliwe w połączeniu z długą pracą baterii. Pojawiła się technologia pozwalająca na pracę z włączonym modułem BT, który nie pobiera prawie w ogóle energii (dla przykładu - może on działać na małej, okrągłej bateryjce od zegarka aż rok lub dwa!). Poczekamy, zobaczymy...
Pozdrawiam, Hajdek
Cami 3.04.2011 @ 11:29
Ale z tym Bluetooth to zły pomysł, bo zaraz znajdzie się jakaś nawiedzona osoba mówiąca o morderczym promieniowaniu :-).
Ta praca baterii.... W sumie nie wydaje mi się, żeby taki miernik był bardzo prądożerny, ale czy wytrzyma 24h? Moja słuchawki BT (fakt, stare) trzymaja raptem 3h. Nie mam jakoś przekonania, że urządzenie, które będzie niewielkich rozmiarów (chyba, że będzie duże) wytrzyma np. 60h. A to minimum, bo powinny być dwa takie urządzenia, każde wymieniane co 24, czy 12h (tak, żeby jedno było zawsze naładowane, a drugie się łądowało). Bez zapasu godzin może być kiepsko. Przecież produkt jest skierowany do osób, które mogą zapominać o wymianie, a z rozładowanym urządzeniam cały pomysł nie ma sensu.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 3 i 3 wynosi:




Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16