PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Poważny problem z wiadomościami SMS w Erze

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/powazny-problem-z-wiadomosciami-sms-w-erze-2951.html
QR Code
Poważny problem z wiadomościami SMS w Erze

Michał Gruszka, 1 stycznia 2008, 22:04 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 3 stycznia 2008 o 00:34)
Tagi: ciekawostka, Era, roaming, SMS

Wyobraźcie sobie sytuację, w której piszecie świąteczne życzenia do dziewczyny, babci czy dziadka, wpisujecie w telefon ich prawidłowy polski numer komórki, a SMS zamiast dotrzeć do nich, dociera do jakichś abonentów operatora z Malezji, Peru, Haiti, Tajlandii czy Panamy. Taki problem ma jeden z naszych Czytelników, a obsługa PTC Era odsyła go z kwitkiem.

Ostatnia aktualizacja 3 stycznia 2007, 00:33

Jeden z użytkowników naszego forum napisał bardzo interesujący temat w którym to żali się na sieć telefonii komórkowej PTC Era. SMSy, które nasz czytelnik wysyła do swoich znajomych nie dość, że nie dochodzą to, co gorsza przesyłane są do zagranicznych operatorów z bardzo egzotycznych krajów. Prócz tych wymienionych we wstępie, pojawia się także Honduras, Gwantemala, Bangladesz, Belize, Falklandy, Nikaragua czy Salwador.

Czytelnik zadzwonił do biura obsługi klienta, w którym to pani zwróciła uwagę na to, że wszystkie wiadomości SMS, które zostały wysłane do zagranicznych operatorów nie posiadają w numerze prefixu polski, czyli +48. Co więcej, podobno w regulaminie PTC jest zapis, który mówi o tym, że każda wiadomość SMS wysyłana z sieci Era, musi być wysyłana pod numer poprzedzony właśnie tym prefixem.

Pracowniczka BOA, szukała w regulaminie tego zapisu, jednak nie była w stanie podać, który dokładnie punkt o tym mówi.

Pan Marcin abonentem Ery jest od 4 lat, i wcześniej nigdy nie miał takich problemów. Zawsze pisał wiadomości wpisując jedynie 9 cyfrowy numer telefonu odbiorcy.

Z ciekawości zadzwonił także do biura obsługi klienta sieci Orange, aby dowiedzieć się czy w każdej sieć jest tak jak powiedziała pracowniczka BOA Ery. Od konsultanta usłyszał, że nigdy nie było potrzeby podawania prefixu Polski, chcąc wysłać wiadomość do innego abonenta krajowego operatora. Podanie prefixu wymagane jest jedynie w przypadku połączeń zagranicznych oraz roamingu.

Postanowiliśmy zapytać rzecznika PTC Era, o głos w tej sprawie. Na odpowiedź czekamy z niecierpliwością.

Wyciąg rozmów, w którym widać gdzie przesyłane były widomości dostępny jest poniżej

W Regulaminie PTC Era nie znaleźliśmy żadnej wzmianki, która mówiłaby o powinności wpisywania polskiego numeru prefix poprzedzającego numer abonenta z tego samego kraju.

Aktualizacja 2 stycznia 2007, 10:58
W odpowiedzi na nasze zapytanie Biuro Prasowe sieci Era poprosiło nas o przesłanie danych abonenta, którego dotyczy problem. Sprawa ma zostać wyjaśniona przez dział techniczny.

Aktualizacja 3 stycznia 2007, 00:33
Otrzymaliśmy odpowiedź od Biura Prasowego sieci Era:

SMS-y wysłane z podanego numeru telefonu zostały zarejestrowane przez nasz system prawidłowo, jako wiadomości wysłane na numery w zagranicznych sieciach. Stało się tak dlatego, że dziewięciocyfrowe numery adresatów zostały poprzedzone znakiem "+", a więc przesłane przez Klientkę w formacie międzynarodowym (pierwsze cyfry numeru potraktowano jako prefix odpowiednio np. Peru,Gwatemali, itp.). Biorąc pod uwagę powyższe należy zauwazyć, iż przyczyna zaistniałej sytuacji leżała po stronie Użytkownika (nadawcy SMS-a), a nie naszej sieci.
SMS-y w ruchu krajowym mogą być wysyłane w formacie dziewięciocyfrowym lub dziewięciocyfrowym poprzedzonym prefixem +48.

Według Ery smsy zostały wysłane ze znakiem + przed numerem, według naszego czytelnika taka sytuacja nie miała miejsca. Na dowód tego przekazał nam wyciąg ze swoich billingów za cały miesiąc rozliczeniowy. Opisywana sytuacja miała miejsce jednego dni. W dniu dzisiejszym po wysłaniu wiadomości w analogiczny sposób system bilingowy pokazuje, że wszystko jest w porządku.

Poniższy screen prezentuje wyciąg z billingu na którym widać wynik wysłania smsów w dniu dzisiejszym.

reklama

Ostatnie opinie internautów

ziom 9.02.2008 @ 13:25
Jak jest za krótki to wtedy się chyba automatycznie zera na końcu dodają, ale nie jestem pewny co do tego.
Dorotix 23.07.2008 @ 21:45
Na mój gust to Era ma racje bo albo się pisze 9 cyfrowy numer albo przed 9 cyfrowym numerem daje się +48 a powyżej wyraźnie widać że tam plusa nie ma mimo że jest 48 wpisane
luki 2.10.2010 @ 10:46
Takie rzeczy tylko w erze. era - możesz więcej, ale płacić !!

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 1 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości