PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Przeniesienie w jeden dzień fikcją przez ponad pół roku

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/przeniesienie-w-jeden-dzien-fikcja-przez-ponad-pol-roku-6101.html
QR Code
Przeniesienie w jeden dzień fikcją przez ponad pół roku

Operatorzy komórkowi w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że potrzebują kilku miesięcy na pełne dostosowanie się do nowych regulacji wchodzących w życie 6 lipca. Nie pomoże straszak w postaci ew. kar nakładanych przez UKE. Operatorzy z Wielkiej Trójki (Orange, Era, Plus) zgodnie przyznają, że przenoszenie numeru w jeden dzień od 6 lipca jest niewykonalne. Inaczej mówi Play.

Według nieoficjalnych wypowiedzi przenoszenie w jeden dzień to fikcja, ponieważ "nie da się wypracować procedur i przetestować wszystkich systemów w dwa tygodnie". Wydaje się to nawet racjonalne, bo żaden z nich nie podpisał jeszcze między sobą umów o współpracy przy procesowaniu wniosków MNP (przenoszenia numerów) zgodnie z nowymi regulacjami. Może się więc zdarzyć, że mimo iż jeden z nich będzie gotowy "przyjąć" numer w ciągu 24 godzin od chwili złożenia wniosku przez klienta i tak nie będzie on zrealizowany, ponieważ "stary" operator nie zdąży dokonać odpowiednich zmian w swoim systemie.

Dziś najszybciej swoje numery mogą przenieść użytkownicy ofert bez abonamentu (pre-paid) - trwa to 7 dni. Najprawdopodobniej przez ponad pół roku tak pozostanie. Powód? Brak umów i wypracowanych procedur.

Szczegółowe zasady przenoszenia numerów między sieciami określa odpowiednie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Argumentem ze strony dotychczasowych operatorów jest fakt, że Minister podpisał je w obecnym kształcie na kilkanaście dni przed wejściem w życie nowych przepisów.

Chyba przez zupełny przypadek zapominają również, że projekt Rozporządzenia był dostępny od kilku miesięcy na stronach internetowych Ministerstwa i wszyscy gracze rynkowi wiedzieli w jakim kształcie zostanie ono podpisane. Było sporo czasu na ustalenie zasad współpracy.

Tego faktu, jak na razie, żaden z operatorów komentować oficjalnie nie chce. Twierdzą jednomyślnie, że "zrobione zostanie wszystko, co jest możliwe aby MNP w jeden dzień było dostępne możliwie jak najszybciej" .

Jedynie Play oficjalnie przyznaje, że jest gotowy. Jest jednak małoprawdopodne, że przełoży się to faktyczne możliwości techniczne do zrealizowania wniosków abonentów z innych sieci.

Wielka Trójka, słusznie zresztą, wskazuje, że dużo ważniejsze dla klientów jest iż klienci za przeniesienie numeru między sieciami nie zapłacą "odchodnego".

Sprawę w TVN CNBC Biznes skomentowała Anna Streżyńska - prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - zapowiedziała, że operatorzy, którzy nie będą przenosić numerów na czas (w ciągu jednego dnia) mogą zostać ukarani karami do 3 proc. przychodu. Czy będzie to skuteczny straszak dla niesfornej Wielkiej Trójki - okaże się. Na razie trwają przygotowania u nich do odparcia medialnej ofensywy, której celem będzie pokazanie, że przenoszenie numerów między sieciami to "marginalne zjawisko", i niepotrzebna nikomu "ciekawostka techniczna". A może po prostu Polacy nie mają wiedzy i nie umieją korzystać ze swoich uprawnień.

Źródło: własne, PasjaGSM.pl

reklama

Ostatnie opinie internautów

Olo 22.06.2009 @ 15:17
I słusznie - karać jak się nie wywiążą. Freszcie niech się zaczną liczyć z klientami. Wszyscy! Prosta sprawa - niech UKE rozstrzyga kto się ociąga - czy oddający numer czy przyjmujący. A my tylko będziemy pisać do UKE.
miki 22.06.2009 @ 15:35
Taaaaaa, play jest tak gotowy tylko nie radzi sobie obecnie z przenisieniami numerów z innych sieci do siebie, co mozna przeczytac na roznych foach
mnc 22.06.2009 @ 18:13
plus pare dni temu deklarowal, ze jest gotowy. era twierdzi, ze technicznie jest przygotowana, tylko brak procedur.
tylko orange marudzil ze sie nie da.

jak dostana maksymalne kary, to od razu sie znajda i procedury i mozliwosci :D

a play jak sobie nie radzi? ze wysyla smsa zeby odebrac juz gotowa karte po kilka razy, nawet jak sie ja odebralo? technicznie nie maja zadnych problemow z przeniesieniem. sam przenosilem 2 numery, kilkanascie osob mi znanych rowniez. nikt nie mial zadnego problemu z terminowoscia.
ulysek 22.06.2009 @ 19:18
No chyba na odwrot to Plus zaznaczyl ze nie jest w stanie dotrzymac terminu a Era zaznaczyla ze jest juz gotowa i ma zaplecze zeby wszystko szlo jak po masle. Ale co jeden operator zrobi jak reszta spi.
wiklef 22.06.2009 @ 19:21
ja juz jestem w trakcie przenosin do Play i jak na razie żadnych problemów. Wszystko pięknie. Umowa podpisana, terminy w porządku :)
Oby tak dalej :)
fix 23.06.2009 @ 11:38
Nie wiem czy dzieci pamietaja ale temat przenoszenia numerow jest wałkowany od 2 lat. Teraz zmniejszony został jedynie termin do 24 godzin ! Brak umów i mozliwosci technicznych to zwykła sciema pazernej W3 !
jenek 23.06.2009 @ 20:20
Era przecież oświadczyła że ma zaplecze i jest gotowa by klienci mogli przenosić numery w ciągu 24h. Tylko inni zwlekają tzn Plus nie tak dawno oświadczył że nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom. Jak będzie zobaczymy.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 7 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości