PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Przewodnik w zakresie usług dostępu do Internetu

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/przewodnik-w-zakresie-uslug-dostepu-do-internetu-2727.html
QR Code
Przewodnik w zakresie usług dostępu do Internetu

Michał Gruszka, 5 grudnia 2007, 12:24
Tagi: Internet, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Przewodnik jest przeznaczony dla osób i organizacji będących nabywcami usługi dostępu do Internetu oraz planujących zakup tej usługi lub zmianę dotychczasowych warunków jej świadczenia.

Geneza przewodnika

Internet otwiera przed użytkownikami znacznie szersze niż dotychczas możliwości dostępu do usług, rozrywki czy informacji stając się również obok telefonii i usług pocztowych kolejnym powszechnym środkiem komunikacji. Na przestrzeni ostatnich lat obserwowany jest w Polsce dynamiczny wzrost liczby użytkowników, związany z rosnącą świadomością społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z posiadania dostępu do sieci internetowej.

Rosnąca w szybkim tempie liczba użytkowników usług szerokopasmowego dostępu do internetu skutkuje zwiększeniem konkurencji wśród podmiotów oferujących tą usługę. Dostawcy ogólnokrajowi i lokalni prześcigają się w propozycjach oferując przepływności, które mają szansę zaspokoić oczekiwania coraz bardziej wymagających użytkowników indywidualnych oraz klientów biznesowych.

Do zaostrzenia się walki konkurencyjnej przyczyniła się również decyzja Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wprowadzająca ofertę ramową BSA (ang. Bitstream Access), która umożliwia świadczenie usługi dostępu do internetu operatorom alternatywnym za pośrednictwem infrastruktury kablowej należącej do Telekomunikacji Polskiej, w wyniku czego, na początku 2007 roku możliwości w zakresie nabywania dostępu do internetu znacznie się zwiększyły. Dotychczasowy model dostępu użytkownika, polegający na świadczeniu przez operatora tej usługi za pośrednictwem jedynie własnej sieci dostępowej przestał obowiązywać.

Potencjalny nabywca usługi dostępu do internetu staje przed wyborem dostawcy usługi oraz konkretnego produktu z jego oferty. W praktyce często okazuje się, że nie ma on wiedzy wystarczającej na świadome podjęcie decyzji. Do świadomego podjęcia decyzji powinien on posiadać informacje o ograniczeniach technologii, w jakiej realizowany jest dostęp do internetu oraz wymagań aplikacji na parametry jakościowe transmisji danych.

W obliczu tych zmian na rynku usług dostępu do internetu, Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnia zainteresowanym przewodnik opracowany przez zespół autorów z Instytutu Łączności, który przybliży użytkownikowi zagadnienia związane z dostępem do internetu i usługami świadczonymi w internecie.

Przeznaczenie przewodnika

Przewodnik przeznaczony jest dla osób i organizacji będących nabywcami usługi dostępu do internetu oraz planujących zakup tej usługi lub zmianę dotychczasowych warunków jej świadczenia.

Celem przewodnika jest:
wyjaśnienie terminologii stosowanej do opisu usług i technologii związanych z internetem.
omówienie typowych parametrów usługi dostępu do internetu, które są deklarowane przez dostawców,
omówienie możliwości i ograniczeń związanych z różnymi typami technologii dostępowych do internetu,
omówienie usług oferowanych wraz z usługą dostępu do internetu z uwzględnieniem konsekwencji wynikających z zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej w oferowanych usługach,
określenie wymagań typowych aplikacji użytkownika, które wykorzystują sieć internet (np. porty, adresacja NAT, inne).

Internet

Internet oznacza ogólnoświatową sieć wykorzystującą do wymiany danych pomiędzy użytkownikami sieci wielu przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Oprócz sieci telekomunikacyjnych, internet tworzą również urządzenia dołączone do tych sieci i wykorzystywane do świadczenia określonych usług za pośrednictwem internetu, jak np. serwery WWW czy serwery poczty elektronicznej. Dane wysyłane i odbierane przez użytkownika mogą być przesyłane nie tylko w sieci dostawcy internetowego, lecz również poprzez sieci innych operatorów zarówno w kraju jak i za granicą. Sieci eksploatowane przez operatorów i służące do wymiany ruchu internetowego są ze sobą połączone bezpośrednio lub pośrednio (poprzez sieci innych operatorów telekomunikacyjnych). W ten sposób powstaje globalna sieć złożona z fragmentów sieci poszczególnych operatorów wraz z dołączonymi do nich użytkownikami oraz usługodawcami, dla których internet stanowi środek wykorzystywany do świadczenia swoich usług klientom.

Usługa dostępu do internetu

Usługa dostępu do internetu polega na zapewnieniu użytkownikowi końcowemu dostępu do usług świadczonych w sieci internet za pomocą infrastruktury telekomunikacyjnej niezbędnej do jej świadczenia. Usługa ta charakteryzowana jest przepływnością dla transmisji danych w kierunku od i do abonenta. Wymagane jest wskazanie urządzenia w sieci przedsiębiorcy telekomunikacyjnego obsługującego ruch użytkownika, do którego transmisja danych z wykorzystaniem protokołu IP ma miejsce z deklarowaną przez dostawcę przepływnością. Ponadto, usługa ta jest charakteryzowana również parametrami zależnymi od technologii dostępu tzn. rodzajem interfejsu na styku użytkownik - sieć i wynikającymi stąd konsekwencjami (np. w odniesieniu do trybu transmisji).

Świadczenie tej usługi wiąże się również z koniecznością zapewnienia:
uwierzytelnienia i autoryzacji użytkownika,
adresu IP (czasowego lub na stałe),
usług serwera DNS.

Dostawca usługi dostępu do internetu to przedsiębiorca telekomunikacyjny uprawniony do świadczenia usług telekomunikacyjnych i świadczący usługi dostępu do internetu.

Użytkownik internetu

Użytkownik nabywając usługę dostępu do internetu, uzyskuje możliwość korzystania z usług świadczonych w sieci internet przez wszystkich dostawców nie związanych z aktualnym dostawcą. W tym celu użytkownik powinien dysponować zestawem odpowiednich aplikacji, dzięki którym może korzystać ze wspomnianych usług (np. przeglądarka internetowa, komunikator, itd.).

Najpopularniejszymi usługami świadczonymi za pośrednictwem internetu są m.in.:
dostęp do stron WWW i innych usług świadczonych za pośrednictwem protokołu HTTP i HTTPS (w tym handlu elektronicznego i bankowości internetowej),
poczta elektroniczna,
wymiana plików (pomiędzy użytkownikami lub pobieranie plików z dedykowanych serwerów FTP),
gry sieciowe (on-line),
Instant Messaging,
telefonia internetowa (wraz z telefonią video),
usługi strumieniowe (np. radio lub telewizja internetowa).

Należy podkreślić, że każdy użytkownik internetu może być również dostawcą usługi w sieci internet (np. publikując treści na stronie WWW lub udostępniając pliki), jeśli tylko dysponuje odpowiednimi środkami sprzętowymi, oprogramowaniem oraz wiedzą.

W ten właśnie sposób realizowana jest idea globalnej i powszechnej sieci internet.

Pełny tekst Przewodnika jest dostępny w załączonym pliku.

Źródło: uke

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 6 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości