PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > PTC i PTK Centertel będą dzielić sieć

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/ptc-i-ptk-centertel-beda-dzielic-siec-9426.html
QR Code
PTC i PTK Centertel będą dzielić sieć

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile oraz PTK Centertel, operator sieci Orange podpisały umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Umowa określa zasady zarządzania, planowania, obsługi, rozwoju i utrzymania tychże sieci. Zadania te będzie realizować utworzona wcześniej spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów.

Miroslav Rakowski Prezes Zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej powiedział:

Podpisana dzisiaj umowa i powstanie spółki NetWorkS! to znaczący krok w dalszym rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Wspólne zarządzanie i rozbudowa infrastruktury sieciowej obu operatorów w krótkim czasie przyniosą klientom wymierne korzyści: polepszenie zasięgu i jakości sieci oraz dostęp do najnowszych technologii. Dzięki tej współpracy każdy z operatorów będzie mógł bardziej efektywnie inwestować środki i szybciej rozbudowywać infrastrukturę sieciową. Istotnym jest też fakt, że dwie czołowe na polskim rynku firmy telekomunikacyjne - na co dzień ostro ze sobą konkurujące i to się w żaden sposób nie zmieni - są w stanie połączyć siły z pożytkiem dla dobra rynku i klientów. Razem będziemy zarządzać najlepszą i największą w Polsce infrastrukturą telefonii mobilnej


Maciej Witucki, prezes Grupy TP powiedział:
Naszym nadrzędnym celem zawsze jest dbanie o satysfakcję klientów. Dzięki tej umowie nasi użytkownicy będą korzystać z sieci o lepszym zasięgu, co da im znacznie wyższy komfort korzystania z telefonów, laptopów i tabletów. To jeden z niezwykle ważnych kroków w naszej strategii. W praktyce zapewnimy klientom dostęp do dobrych jakościowo usług na terenie całego kraju. To da nam przewagę konkurencyjną na coraz bardziej wymagającym i konsolidującym się rynku.

Jednym z głównych celów współpracy jest stworzenie najwyższej klasy sieci komórkowych w Polsce, a w konsekwencji widoczną poprawę jakości świadczonych usług i zwiększenie ich zasięgu. Pozwoli to obu operatorom na:

  • Wzrost zasięgu sieci, zarówno geograficznego, jak i w odniesieniu do zasięgu wewnątrz budynków, co wspierać będzie dostarczanie nowych usług - w tym szerokopasmowego dostępu do mobilnego Internetu - dla coraz większej liczby klientów,
  • Zapewnienie wysokich parametrów jakości sieci w oparciu o odpowiednie umowy gwarantujące jakość obsługi oraz poprzez kontrolę operatorów nad nową spółką,
  • Redukcję kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych.

Największe korzyści związane są z przyspieszeniem modernizacji radiowych sieci dostępowych (RAN) oraz dostosowaniem ich do standardów wspierających najnowocześniejsze technologie. Inwestycje w pierwszych trzech latach pozwolą długoterminowo zaoszczędzić do 29% całkowitych kosztów sieci radiowych, m.in., w związku z redukcją liczby stacji bazowych.

Dzięki współpracy operatorzy będą mogli wyeliminować duplikujące się stacje bazowe w zbliżonych lokalizacjach i współkorzystać z pozostałych stacji na terenie całego kraju. Współpraca będzie realizowana w oparciu o podobną liczbę stacji bazowych każdego operatora. Pomimo ogólnej redukcji liczby stacji bazowych każdy z nich będzie obsługiwał swoich klientów za pomocą około 10000 stacji – znaczący wzrost w stosunku do aktualnej sytuacji, gdzie PTC dysponuje około 7 000 stacji, a PTK około 6 400. Redukcja całkowitej liczby stacji w Polsce dodatkowo umożliwi optymalizację kosztów utrzymania sieci oraz pozwoli operatorom na inwestowanie w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z korzyścią dla klientów i środowiska.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia, wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 r., natomiast pierwsze pozytywne efekty pojawią się już w pierwszej połowie 2012 r. w wybranych rejonach kraju. Przez najbliższe miesiące toczyć się będą intensywne prace nad przygotowaniem planu dostosowania sieci operatorów oraz związane z przetargiem na nowy sprzęt. Realizacją całego przedsięwzięcia będzie zajmować się spółka NetWorkS!, do której operatorzy przeniosą swoich pracowników odpowiedzialnych za planowanie, budowę i utrzymanie sieci radiowych.

Umowa została zawarta na okres 15 lat, z możliwością przedłużenia. Współpraca PTC z PTK Centertel będzie ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostanie właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. Operatorzy nadal będą konkurować na rynkach hurtowych i detalicznych usług telekomunikacyjnych pod dotychczasowymi markami.

Źródło: T-Mobile

reklama

Ostatnie opinie internautów

tomikozak 22.07.2011 @ 13:44
no i to mi się podoba :)
King 25.07.2011 @ 08:41
Póki co będą mieć największy zasięg, ale nie najnowszą technologię. W tej kategorii zdecydowanie wygrywa CP ze swoim LTE. A co do jego zasięgu to po przejęciu Plusa znacznie się poszerzył,a wciąż przecież CP zwiększa swoje zasięgi i dąży do objęcia większości kraju. Poza tym CP ma jeszcze tv, więc jego oferta jest bez porównania z Orange czy T-mobile. Pakiety usług na 1 rachunku dobrze się sprzedają zwłaszcza jeśli są najlepszej jakości i oferują, to czego chcą klienci.
darek 25.07.2011 @ 12:16
King, zapomniales dodac, ze w takim orange w nocy nie ma limitow. zasieg nie jest ograniczony do centrum miast (bo maja cdma), a i predkosci mniejszych nie maja, bo maja hsdpa dc+.
Jorgiel 25.07.2011 @ 13:02
King i nie zapominaj, że obaj operatorzy są zobowiązani do dużych inwestycji na infrastrukturę (w zamian, za lepsze stawki MTR) także o jakość sieci bym się tutaj nie martwił, tym bardziej, że w przypadku wprowadzania nowego standardu koszty rozkładają się już na dwa podmioty.
antonioni 25.07.2011 @ 15:33
Cyfrowy Polsat dzięki inwestycjom ostatnich kilku miesięcy wyrasta na lidera w temacie mobilnego internetu. Zakup Polkomtela na pewno przyczyni się do tego znacząco, choć samo HSPA robiło wrażenie.
Jorgiel 26.07.2011 @ 13:43
Antoniony - zobaczymy jak sprawy dalej się potoczą, potencjał takiego mariażu jak wspomniałem wcześniej jest olbrzymi, zarówno koszty wprowadzenia jak i utrzymania są dzielone w tym momencie na pół czyli inaczej mówiąc, można zrobić dwa razy więcej w tym samym czasie.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 12 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości