PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Publiczna premiera Skarabeusza

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/publiczna-premiera-skarabeusza-5956.html
QR Code
Publiczna premiera Skarabeusza

Łukasz Roguski, 20 maja 2009, 16:12
Tagi: Konkurs, NASA, Politechnika Warszawska, Skarabeusz

W dniu 19 maja 2009 r., w siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, miała miejsce publiczna premiera robota marsjańskiego - Skarabeusz. To pierwszy taki projekt stworzony przez młodych konstruktorów ze Studenckiego Koła Astronautycznego i Stowarzyszenia Mars Society Polska.

Polski robot jako jedyny z Europy weźmie udział w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 2009 na pustyni w stanie Utah w USA. Pierwsze konkurencje rozpoczną się 28 maja na terenie symulowanej bazy marsjańskiej. Skarabeusz będzie musiał m.in. pomóc rannemu astronaucie, określić współrzędne znaczników, a także zbadać wskazane miejsca pod względem geologicznym i biologicznym. Przez trzy dni studenci uczelni technicznych będą walczyć o nagrody - znaczną gratyfikację finansową oraz zaproszenie na międzynarodową konferencję Mars Society, w Waszyngtonie.

Udział Skarabeusza w konkursie nie byłby możliwy gdyby nie pomoc ze strony PIAP oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

-Skarabeusz to robot wsparcia astronauty, więc zarazem jest to pierwszy krok na drodze do astronautyki załogowej - mówi Mateusz Józefowicz, prezes MSP.


Skarabeusz to zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę i chwytak zamontowany na długim ramieniu. Jego konstrukcja jest w pełni nowatorska i zaprojektowana z myślą o warunkach, jakim musi sprostać. Skarabeusz realizowany jest przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej wraz ze Stowarzyszeniem Mars Society Polska, przy współpracy z instytucjami i firmami takimi jak PIAP, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Transfer Multisort Elektronik oraz PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Więcej informacji na stronie: http://www.skarabeusz.edu.pl

Źródło: Skarabeusz.edu.pl

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 2 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości