PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Rok 2009 rekordowy pod względem liczby złośliwych kodów: 25 milionów nowych odmian

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/rok-2009-rekordowy-pod-wzgledem-liczby-zlosliwych-kodow-25-milionow-nowych-odmian-6922.html
QR Code
Rok 2009 rekordowy pod względem liczby złośliwych kodów: 25 milionów nowych odmian

Mariusz Burski, 12 stycznia 2010, 16:08
Tagi: antywirus, Panda Security, PandaLabs, raport, Wirusy

PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających firmy Panda Security, lidera w dziedzinie zabezpieczeń działających w modelu Cloud Security, opublikowało raport roczny na temat złośliwego oprogramowania.

Raport przedstawia najważniejsze wydarzenia w zakresie bezpieczeństwa informatycznego w 2009 r. Najbardziej znaczącą tendencją w okresie ostatnich 12 miesięcy był wysyp nowych złośliwych kodów: w przeciągu jednego roku stworzono 25 milionów nowych odmian. Dla porównania w czasie pozostałych 20 lat istnienia firmy powstało ich w sumie 15 milionów.

Ten najnowszy wzrost aktywności obejmował niezliczone nowe przypadki trojanów bankowych (ok. 66 proc.) oraz ogromną ilość fałszywych programów antywirusowych (rogueware). Panda Security zwróciła również uwagę na powrót tradycyjnych wirusów, do niedawna bliskich wymarcia, takich jak Conficker, Sality czy wirusowy weteran Virutas.

Spam wciąż aktywny
W 2009 r. odnotowano także wysoką aktywność spamu: ok. 92 proc. wiadomości e-mail zostało sklasyfikowanych jako spam. Sztuczki stosowane do nakłonienia potencjalnych ofiar do otworzenia takich e-maili polegały głównie na wykorzystaniu aktualnych wydarzeń i sensacyjnych informacji – ta sama tendencja charakteryzowała ataki z pomocą pozycjonowania. Mieliśmy więc lawinę niechcianej poczty na temat skandali z udziałem gwiazd, prawdziwej lub fikcyjnej śmierci celebrytów, świńskiej grypy, nagrań kompromitujących polityków, itp. W zeszłym roku Laboratorium PandaLabs zbadało także wpływ spamu w poszczególnych sektorach gospodarki, ujawniając, że najsilniej dotknięte były przemysł motoryzacyjny, energetyczny i instytucje rządowe.

Jeśli chodzi o kanały rozpowszechniania wirusów, cyberprzestępcy, którzy konsolidowali nielegalne modele biznesowe w celu zwiększenia wpływów, preferowali serwisy społecznościowe (głównie Facebook, Twitter, YouTube i Digg) i ataki za pomocą pozycjonowania (polegające na przekierowaniu użytkowników na strony zawierające złośliwe oprogramowanie).

Polska zainfekowana
Bazując na danych pochodzących z komputerów skanowanych i oczyszczanych bezpłatnie za pomocą Panda ActiveScan (www.activescan.com), raport roczny PandaLabs pokazuje również, w jakim stopniu na przestrzeni roku poszczególne kraje i regiony zostały dotknięte działaniem złośliwego oprogramowania. Na szczycie rankingu znalazł się Tajwan, a kolejne miejsca zajęły Rosja, Polska, Turcja, Kolumbia, Argentyna i Hiszpania. Wśród krajów z najniższą liczbę infekcji znalazły się Portugalia i Szwecja.

W ubiegłym roku wzrosła także liczba doniesień o cyberatakach, których motywy i cele miały charakter polityczny, sugerując, że ataki tego typu nie są już domeną filmów science-fiction i twórców teorii konspiracyjnych, ale stają się rzeczywistością.

Wreszcie, jak informowaliśmy kilka dni temu, PandaLabs ogłosiło prognozę, według której w 2010 r. liczba złośliwych kodów w obiegu będzie wciąż rosła. Windows 7 z pewnością wzbudzi zainteresowanie hakerów tworzących nowe złośliwe oprogramowanie. Wzrośnie także liczba ataków na komputery Mac. Choć możemy spodziewać się częstszych ataków o charakterze politycznym, autorzy raportu zapewniają, że ten rok nie będzie należał do wirusów atakujących telefony komórkowe.


Źródło: PandaLabs

reklama

Ostatnie opinie internautów

briko 17.01.2010 @ 21:32
a my na 3 miejscu, szkoda że nie w tym konkursie co trzeba
Luphis 31.01.2010 @ 03:46
W sumie Polska jak zwykle...podobnie jest z ilością Spamu. Ale tak to jest, jak większość użytkowników nie wie co to antywirus, albo ma avasta

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 15 i 11 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości