PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > RSA, dział zabezpieczeń firmy EMC, odkrywa nową formę ataków gangu Rock Phish

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/rsa-dzial-zabezpieczen-firmy-emc-odkrywa-nowa-forme-atakow-gangu-rock-phish-4043.html
QR Code
RSA, dział zabezpieczeń firmy EMC, odkrywa nową formę ataków gangu Rock Phish

Michał Gruszka, 23 kwietnia 2008, 12:25
Tagi: bezpieczeństwo

RSA, dział zabezpieczeń firmy EMC, w Bedford, w stanie Massachusetts, wykrył nową technikę infekcji łączącą ataki typu phishing i konia trojańskiego o nazwie Zeus. Celem ataków jest kradzież danych osobowych i rozpowszechnianie szkodliwego oprogramowania służącego do kradzieży danych finansowych.

Centrum przeciwdziałania oszustwom internetowym działu RSASM (Anti-Fraud Command Center – AFCC) wykryło niedawno nową serię ataków gangu Rock Phish, których celem było zainfekowanie sprzętu niczego niepodejrzewających użytkowników szkodliwym oprogramowaniem wyłudzającym dane finansowe.

Rock Phish to działająca prawdopodobnie z Europy grupa przestępców, którzy od 2004 r. atakują instytucje finansowe na całym świecie.

Szacuje się, że gang Rock Phish stoi za ponad połową ataków typu phishing na całym świecie i jest odpowiedzialny za kradzież dziesiątków milionów dolarów z kont użytkowników usług bankowości internetowej. Aż do dziś jednak grupa nie wykorzystywała szkodliwego oprogramowania do wyłudzania danych finansowych.
Nowe ataki Rock Phish łączą metody typu phishing z zastosowaniem szkodliwego oprogramowania. Ich ofiary dotyka więc nie tylko kradzież danych osobowych – komputery zostają również zainfekowane koniem trojańskim o nazwie Zeus. Po infekcji program ten jest w stanie wykradać dodatkowe informacje, np. dane osobowe przesyłane podawane na innych stronach internetowych.

Minimalizacja zagrożenia
Ataki wykryło czynne przez całą dobę centrum przeciwdziałania oszustwom internetowym działu RSA (Anti-Fraud Command Center — AFCC) przy wsparciu analityków ds. zabezpieczeń, którzy pracują w zespole RSA ds. zwalczania koni trojańskich (FraudAction Anti-Trojan Service). Ten doświadczony zespół analityków zajmuje się wyszukiwaniem i analizowaniem witryn wyłudzających informacje. Po znalezieniu takiej witryny zespół odcina ją, podejmuje odpowiednie środki zaradcze i przeprowadza szeroko zakrojone ekspertyzy, aby schwytać oszustów i zapobiec atakom w przyszłości.
Doświadczenie zespołu w zwalczaniu ataków typu phishing umożliwiło centrum AFCC śledzenie zasobów dokonujących infekcji. Analitycy zespołu RSA ds. zwalczania koni trojańskich dobrze znają trojana o nazwie Zeus, dokładnie przyglądają się więc jego rozpowszechnianiu i często są w stanie rozpoznać propagację jego wariantów, zanim jeszcze zostaną one wykryte przez większość aplikacji antywirusowych.
Zespół RSA ds. zwalczania koni trojańskich niweluje zagrożenia, blokując kanały komunikacyjne trojana – w tym źródło infekcji, punkty docelowe dla skradzionych danych oraz punkty „dowodzenia i sterowania” – natomiast centrum AFCC pracuje nad zablokowaniem serwerów, na które trojan przesyła skradzione dane. W ten sposób, nawet jeśli komputer użytkownika został już zainfekowany wrogim oprogramowaniem, nie będzie ono w stanie komunikować się z serwerem docelowym, dzięki czemu atak będzie znacznie mniej skuteczny.
Oprócz tego AFCC namierza i odcina źródło infekcji koniem trojańskim Zeus, dzięki czemu nie zostanie ono wykorzystane do ataków typu phishing w przyszłości.
Jak dotąd zespół RSA ds. zwalczania koni trojańskich wykrył ponad 150 wariantów trojana Zeus, który infekował komputery klientów instytucji finansowych i innych organizacji na całym świecie.

Doświadczenie RSA
Analitycy RSA odkryli, przebadali i przeanalizowali niedawne ataki w ramach bieżących działań mających na celu analizę i monitoring oszustw. RSA nieustannie współpracuje z organami ścigania i swoimi klientami z sektora finansowego, aby zmniejszyć liczbę oszustw i zagrożeń internetowych.
Zespół RSA ds. zwalczania koni trojańskich zapewnia działania prewencyjne i kompleksowe wsparcie przedsiębiorstw i instytucji w walce z atakami z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania i koni trojańskich, niwelując je u źródła. Dzięki działającemu całą dobę centrum AFCC i rozległej światowej sieci partnerów dział RSA oferuje warstwowe podejście do takich działań, jak: identyfikacja, analiza, blokowanie i eliminowanie źródła ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 4 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości