PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Ruszyły płatności zbliżeniowe NFC w Orange

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/ruszyly-platnosci-zblizeniowe-nfc-w-orange-8748.html
QR Code
Ruszyły płatności zbliżeniowe NFC w Orange

Maciej Celmer, 10 marca 2011, 15:20
Tagi: BZ WBK, Near Field Communication (NFC), NFC, Orange, PayPass

Dziś ruszyła pilotażowa usługa płatności zbliżeniowych NFC (Near Field Communication) w sieci Orange. Partnerami Orange w tym przedsięwzięciu są Bank Zachodni WBK i MasterCard.

W pierwszym, testowym etapie może wziąć udział ok. 2 tysięcy osób.

By zostać użytkownikiem/testerem trzeba mieć konto w BZ WBK, a podpisując z Orange nową umowę lub przedłużając dotychczasową, wybrać telefon Samsung Avila z funkcją NFC (konto można założyć też już po kupnie telefonu).

Płatności telefonem można dokonać we wszystkich punktach akceptujących płatności zbliżeniowe MasterCard PayPass i Maestro PayPass. Np. Empik, Smyk, coffeeheaven, Douglas, Żabka, McDonald's, Venezia, Kakadu, Shell, Sferis, a także w biletomatach na terenie Warszawy, czy na wybranych stadionach Ekstraklasy.

Podczas płacenia telefon będzie zachowywał się, jak wszystkie inne urządzenia z technologią MasterCard PayPass, pozwalając na transakcje z zastrzeżeniem, że przy zakupach o wartości powyżej 50 zł, konieczne będzie ich potwierdzenie numerem PIN.

Orange zastosowało rozwiązanie Trusted Service Manager, które umożliwia zdalne wgrywanie aplikacji płatniczej na kartę SIM NFC, dla dużej grupy klientów.

Pilotaż potrwa do końca sierpnia 2011 roku. Testowanie usługi jest bezpłatne. Szczegóły znajdują się na stronach Orange, BZ WBK i PayPass.

Źródło: Orange

reklama

Ostatnie opinie internautów

Frasier 10.03.2011 @ 15:26
Fajnie, że obędzie się bez naklejki, skoro ma już ten moduł wbudowany w telefon. Trudno mi się jednak przekonać do płątności zbliżeniowych, no i ten limit - 50 złto jednak sporo, zawsze sądziłem że zblizeniówki są przewidziane dla do kilkunastozłotowych płatności.
Chyba, ze można ten limit zmienić samodzielnie.
dawid9222 10.03.2011 @ 16:01
Ja także uważam jak Frasier - 50zł to dużo.
W przypadku nieautoryzowanego dostępu do naszego sprzętu - jest problem.
Co prawda, powyżej 50zł chroni nas pin, ale można przecież zrobić zakupy 20razy po 49zł.
Lecz jeśli komuś takie zakupy są na rękę, to dobre rozwiązanie.
Ale ja tam wolę nosić drobne w kieszeni ;-)
kamilxy 10.03.2011 @ 18:37
Wkrótce portfele zastąpi telefon:) dzięki transakcjom zbliżeniowym wyraźnie skraca się czas dokonywania płatności. Metoda szybsza niż płacenie gotówką, nie mówiąc już o karcie płatniczej. Pozostaje tylko problem bezpieczeństwa, bo gdy zginie nam karta płatnicza (nie daj Boże) zawsze możemy zadzwonić na infolinie i zablokować ją, natomiast gdy zginie nam telefon już nie ma z czego zadzwonić :) Popieram wprowadzanie tego typu technologi, ale pod warunkiem, że każdy będzie miał możliwość konfigurowania usługi wedle swoich preferencji.
pozdrawiam : )
Frasier 10.03.2011 @ 18:48
@kamilxy - zawsze można korzystać z karty zbliżeniowej, nawet nie wyciętej naklejki, ale jako pełnej karty. Trzymasz w portfelu i machasz nad tym czytnikiem. Tyle, że jak masz dużo "zakłóczaczy", to można się namachać :-). Zbliżeniówki są fajne, np. w komunikacji miejskiej już trudno byłoby się przestawić na coś innego niż machniecie przy kasowniku.
Wanda 10.03.2011 @ 19:25
Jestem staromodna :). Płacę gotówką lub zwyczajną kartą za większe zakupy. W sumie płatności gotówką sa korzystniejsze dla sprzedawców i jeżeli dla nas nie sprawia to różnicy, to powinniśmy tak płacić w sklepach, które lubimy. Co ciekawe, czasem można sie potargować przy większym zakupie. Jezeli powiemy sprzedawcy, że zapłacimy gotówką, zamiast kartą to jest szansa, że zgodzi się na mniejsza kwotę, bo nie będzie musiał płacić prowizji dla operatora terminala płatniczego. Nie zawsze to działa, ale czemu nie próbować :). Tylko trzeba się rozeznać w aktualnych prowizjach, ile to jest 1-3%? Cos w tych granicach.
Ideałem byłaby karta miejska z funkcją portmonetki dla niewielkich płatności (taka prepaid), biletu miesięcznego, do kina, teatru, wydarzenia sportowe itd. Takiej unifikacji może się doczekamy jak już nam zaczną wszczepiać te chipy :).
kamilxy 10.03.2011 @ 22:20
Fraiser tak, tak oczywiście:)) chyba właśnie dlatego lubimy te zbliżeniówki, że wystarczy machnąć i z głowy, żadnych poszukiwań, czy zmartwień, że Pani akurat nie ma drobnych:-)) Wando, ciekawy pomysł z targowaniem :) nigdy nie próbowałem bo raczej nigdy nie robię sporych zakupów ale to ma sens:-) prowizja np. dla Polcard jest ustalana z klientem ale tak jak mówisz nie przekracza 3%, Rea http://www.pay-card.pl/ można zerknąć:) a jeżeli chodzi o karty miejskie dla przykładu w Krakowie projekt całkiem dobrze się rozwija:) biletu autobusowego nie miałem w ręce od października :) planowo uwzględnia się też dostęp do kultury, także wszystko idzie w dobrym kierunku : ))
pozdrawiam
spiro 11.03.2011 @ 16:50
ciekawe czy na innych modelach z obsługą nfc testy będą działały? może ktoś sprawdzi?
M&M 13.03.2011 @ 13:22
@spiro - raczej nikt nie sprawdzi, bo to jeszcze nie komercyjne wprowadzenie tego wariantu usługi, a testy/ Testy przeprowadzane na jednym z najpopularniejszych telefonów. Nie znam się terminalach płatniczych, ale zauważyłem pewną regularność. Za granicą te transakcje są autoryzowane znacznie szybciej. Może to zalezy od sposobu połączenia terminala, zajętości sieci itd.? Nie wiem. Wiem tylko, że jest dłużej.
Limit 50 zł nie jest wcale taki duży, tylko ja zawęziłbym go. Nie jako maksymalny dla każdej operacji, ale jako maksymalny dzienny. Może to brutalne ograniczenie, ale czy naprawdę wydajemy dzienie więcej niż 50 zł na jakiś napój, małe jedzenie, gazetę? Byłoby to też dodatkowe zabezpiecznie w razie kradzieży.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 2 i 1 wynosi:




Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16