PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Rzecznik Grupy TP o HSPA+ DC w Orange

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/rzecznik-grupy-tp-o-hspa-dc-w-orange-8652.html
QR Code
Rzecznik Grupy TP o HSPA+ DC w Orange

Maciej Celmer, 25 lutego 2011, 12:59 (ostatnio zmodyfikowano w piątek, 25 lutego 2011 o 15:11)
Tagi: Grupa TP, HSPA+ DC, Orange, Orange Free, Orange Free na kartę, Wojciech Jabczyński, wywiad

Poprosiliśmy rzecznika Grupy TP, aby opowiedział o usłudze zaoferowanej przez sieć Orange. Jak będzie wyglądała kampania, czym właściwie jest sieć HSPA+ DC i jakie niesie korzyści dla klienta? Opowiada Wojciech Jabczyński.


Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP w wypowiedzi dla PasjaGSM.pl powiedział:

Każdy w tej chwili chce korzystać z mobilnego internetu, czy to w komputerze, czy w telefonie w ten sposób, aby ściągać filmy, obrazki, wideo i żeby bez problemu móc korzystać z portali społecznościowych. Wszystko to jest bardzo fajne i potrzebne klientom ale ma dopiero wtedy sens, kiedy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią prędkość. W tej chwili maksymalna prędkość wynosi 42 Mb/s i zdecydowanie wystarcza, aby większość pragnień klienckich spełnić. To co jest najistotniejsze to zasięg, który w tej chwili obejmuje 11 procent populacji, a do końca roku zasięg będzie dostępny dla 60 procent. Będą to przede wszystkim największe miasta, więc tam, gdzie tych osób aktywnie korzystających z mobilnego dostępu do Internetu jest relatywnie więcej.


Jabczyński o marketingu związanym z HSPA+ DC powiedział:
Idąc kreatywnym marketingiem Play`a powinniśmy reklamować naszą usługę jako 5G bo jest dwa razy szybsza niż 4G w Play. Robić tego oczywiście nie będziemy. Myślę, że klienci przede wszystkim będą widzieć różnicę między tymi usługami, które są oferowane i nie jest do tego dokładana łatka 4G, a w rzeczywistości tego 4G nie ma. Sytuacja, w której klient oczekuje nie wiadomo jakiej prędkości a jej nie otrzymuje, myślę, że jest gorsza od sytuacji, w której klient sądzi, że to nie jest 4G ale dostaje bardzo przyzwoitą usługę. Możemy przykleić do wszystkiego pewną terminologie, stosować komunikację marketingową, ale na koniec dnia zostaje to, jaką rzeczywistą usługę świadczy się klientowi.

Informacje, wraz z zrzutem ekranu podczas testu HSPA+DC zamieściłem w wiadomości "HSPA+ DC 42 Mb/s w Orange - test działania". A w wiadomości "Nowe oferty Orange Free HSPA+ DC" dostępne są cenniki usług działających w oparciu o HSPA+DC w Orange.

Źródło: wł

reklama

Ostatnie opinie internautów

Wanda 26.02.2011 @ 08:11
Trudno się nie zgodzić. 42 megabity to naprawdę dużo i nie ma znaczenia fakt, że tyle może się osiągnie w warunkach laboratoryjnych. Jest to i tak prawdziwy skok względem tego co było, a taki internet z powodzeniem może konkurować ze stacjonarnym. Oczywiście nie w każdym zastosowaniu, bp np. ping będzie wysoki.
Ja też podzielam opinie o 4G Play. Play wykorzystało cały ten szum informacyjny towarzyszący LTE Cyfrowego Polsatu, gdzie komunikowana była (znów teoretyczna :)) prędkość 100 megabitów. Ponoć nawet to LTE to nie jest pełne 4G, tylko 3,9, ale ja prędzej uwierzyłabym, że jest, niż to co Play oferuje.
Bo co Play zaoferował w tym swoim 4G? Na razie nic (choć ostro go promuje, ale to nie nowość w tej sieci - przecież promują też telefony, których nie ma w salonach...), nie jest to skok porównywalny pomiędzy 2G i 3G. To zwykłe 3G, które weszło na nową częstotliwość, przez co zwiększył się zasięg.
O przycinaniu prędkości nie ma nawet co pisać.
@Frasier 26.02.2011 @ 10:18
@Wanda - też jestem przeciwnikiem wprowadzania klientów w błąd, ale jestem ciekaw, czy centrala Orange nie ulegnie i sama nie zacznie nazywać swoich rozwiązań 4G. Głupi trend, który przypłynął do nas zza oceanu, ale cóż - może się udać. Byłoby mi wtedy autentycznie szkoda Rzecznika Orange (który moim zdaniem kreuje komunikację w najlepszy sposób z 4 operatorów), bo musiałby cofać te swoje ostre stanowisko.
Przy okazji, czy nie będzie tak, że to 4G Playa na wyświetlaczach klientów będzie się ukazywać jako 3G? Sądzicie, że wprowadzą jakieś modyfikacje do firmware telefonów sprzedawanych u siebie? Mogą w to ingerować? Pozostanie przecież reszta telefonów kupiona na wolnym rynku, a tam jak nic będzie 3G :-). Choć to zależy od moddelu. W każdym razie, nie sądzę, żeby wyświetliło się 4G. Ciekawe ilu klientów będzie uderzać do BOK z pytaniem - panie, a gdzie to moje 4G :-)?
dreamgirl 26.02.2011 @ 15:27
no a jak ? telefon, komputer, internet:)
nikki 26.02.2011 @ 16:31
Tak duża prędkość jest jest jedynie w teorii. Srednia szybkosc dobije z trudem do 2,5 Mb/s. Oczywiscie towarzyszyc temu beda duze pingi i zawieszajace sie połączenia.
Co innego gdyby byla alternatywa dla kabla - ADSL lub kablówka.
Zamiast zwiekszania szybkosci internetu Orange moglby popracowac nad poprawa dostepnosci.Jak uda się złapać polaczenie to szybkosc niższa niż GPRS.Najgorszą jakość nie wliczajac korzystania z roamingu.
Na razie HSPA bedzie mozliwe tylko w najwiekszych miastach.
42 Mb/s moze i jest dla wszystkich ale czasowo w ramach testów. Później takie szybkosci beda dotepne jedynie dla osob płacących najwyższy abonament za internet.
Internet mobilny nadajacy sie tylko do sporadycznego korzystania.
Wanda 27.02.2011 @ 15:03
nikki - oczywiście, życie pokaże jak to będzie się sprawować, ale te 2,5 to chyba zbyt pesymistyczne założenie (chyba, że to B miało być duże :)). Niedawno była tutaj informacja z testów - http://pasjagsm.pl/news/hspa-dc-42-mb-s-w-orange-test-dzialania-8637.html. Wyszło sporo więcej niż 2,5, ale jak już więcej klientów zacznie z tego korzystać, to spowolnienie jest nieuniknione
Też jestem zdania, że internet po kablu zawsze będzie wypadał korzystniej. To właśnie sieci kablowe w miastach będą zawsze oferować najciekawsze rozwiązania. Po prostu opłaca się podciągnąc światłowód do jakiegoś bloku niż ciągnąć go przez pola do jakiejś osady :).
"Później takie szybkosci beda dotepne jedynie dla osob płacących najwyższy abonament za internet." - możliwe, ale jak na razie Orange tego nie rozgranicza, tutaj o tym wspominano: http://pasjagsm.pl/news/nowe-oferty-orange-free-hspa-dc-8638.html. Podoba mi się taka praktyka, nie to co w Play, gdzie jak sugerują przecieki, progi prędkości będą różne.
nikki 27.02.2011 @ 18:51
Z tym 2.5 to taki zart byl ;P Nie jestem az tak negatywnego zdania. Poprostu jak zbyt duzo uzytkownikow zacznie korzystac z tej samej stacji bazowej to ma ona prawo sie "zawiesic".
Internet po kablu jest korzystny ale tez zalezy jaki. Na wsi człowiek ma GPRS, w wielkim mieście HSPA+DC, a szybkosc jest czesto zalezna od samego operatora no i przede wszystkim jakosc.
Najszybsze nie znaczy najlepsze. Wole jednak malo awaryjne sieci z niskim pingiem.
W TP bywalo niestety bywalo odwrotnie.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 12 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości