PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Rzeczywistość rozszerzona dla urządzeń mobilnych

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/rzeczywistosc-rozszerzona-dla-urzadzen-mobilnych-7146.html
QR Code
Rzeczywistość rozszerzona dla urządzeń mobilnych

Mariusz Burski, 19 lutego 2010, 14:38
Tagi: Polidea, Rzeczywistość rozszerzona, telefon komórkowy

Warszawska firma Polidea, jako pierwsza w Polsce, rozpoczęła prace nad autorską aplikacją wykorzystującą technologię rzeczywistości rozszerzonej dla urządzeń mobilnych.

Aplikacja będzie miała swoją premierę w połowie 2010 r. Projekt jest współfinansowany w ramach działania 8.1 POIG – wspieranie działalności gospodarczej w zakresie gospodarki elektronicznej.

Rzeczywistość rozszerzona (z ang. Augmented Reality) to przełomowy system stanowiący połączenie rzeczywistego obrazu, rejestrowanego przez nasz wzrok, z wirtualnymi elementami generowanymi przez komputer. Obecnie jego rolę z powodzeniem przejmują telefony komórkowe, na których instaluje się aplikacje mające bardzo szerokie zastosowanie: od kampanii marketingowych, specjalistycznych szkoleń, do poznawania historii architektury. Dzięki odpowiedniej aplikacji można na przykład kierując kamerę telefonu komórkowego na tzw. strefę "ground zero" w Nowym Jorku na wyświetlaczu zobaczyć trójwymiarowe budynki WTC.

"Świat rzeczywisty i wirtualny przenikają się. Rzeczywistość rozszerzona daje możliwość dostępu do zasobów świata elektronicznego w naszym naturalnym otoczeniu. Informacje dostosowane są do naszego położenia, czasu, kontekstu. To co dziś wydaje się być science-fiction już jutro będzie częścią naszego życia, a pojutrze nie będziemy mogli się bez tego obejść. Polidea dąży do zajęcia wiodącej pozycji na rynku technologii rzeczywistości rozszerzonej" – powiedział Jakub Lipiński.

Prace nad projektem AR to kolejny krok firmy na rynku aplikacji mobilnych, który rozwija się obecnie szybciej niż rynek internetowy. Jego wartość w 2013 roku szacowana jest przez Yankee Group na 4,2 miliarda dolarów, co z pewnością jest dobrą prognozą rozwoju dla firmy na kolejne lata.

Polidea, mimo, że działa dopiero od maja 2009 roku, świadczy pełen zakres usług związanych z aplikacjami mobilnymi dla największych światowych potentatów rynku. Opracowuje autorskie rozwiązania technologiczne, od analizy wymagań, poprzez projektowanie aplikacji i serwisów IT na analizie użyteczności kończąc.

Obecnie wykorzystuje się kilka platform mobilnych (m.in. Symbian, Android, iPhone OS, Blackberry, Windows Mobile, J2ME), dlatego umiejętność projektowania rozwiązań dla wszystkich systemów oraz przewidywania trendów w tym zakresie jest unikatową cechą wyróżniająca Polideę na rynku. Właśnie dzięki tym cechom udało się pozyskać do współpracy Aniołów Biznesu zrzeszonych w Lewiatan Business Angels, co pozwoliło firmie zdobyć odpowiednie środki na start oraz kontakty i wsparcie merytoryczne.

Polidea jako jedna z nielicznych polskich firm właśnie otwiera biuro w Dolinie Krzemowej, posiada własne laboratorium badawcze i stara się pozyskiwać do współpracy najbardziej utalentowanych inżynierów, którzy wkrótce będą współtworzyć rewolucję mobilną wraz z grupą 30 doświadczonych specjalistów projektujących dla nas nową, oby lepszą, rzeczywistość.


Źródło: Polidea

reklama

Ostatnie opinie internautów

boczi 23.02.2010 @ 12:38
Jest zagraniczny odpowiednik - Layar...

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 7 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości