PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Skype przestaje pobierać dane z BIOSu

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/skype-przestaje-pobierac-dane-z-biosu-302.html
QR Code
Skype przestaje pobierać dane z BIOSu

Piotr Baranowski, 10 lutego 2007, 23:39
Tagi: bezpieczeństwo, Skype

Kilka dni temu wszyscy zadawaliśmy sobie pytanie: dlaczego Skype odczytuje numer płyty głównej oraz pobiera dane z BIOSu i przesyła je na nieznany serwer? Wczoraj przedstawiciele Skype udzielili odpowiedzi na powyższe pytanie oraz wydali wersję komunikatora, już bez wspomnianego "błędu".

Jak informowaliśmy w Po co Skype pobiera dane z BIOSu? aplikacja przeznaczona do wykonywania połączeń VoIP przesyłała na nieznany serwer informacje o konfiguracji BIOSu.

Przedstawiciele producenta przez dwa dni zwlekali z odpowiedzią na pytanie dlaczego dane wszystkich użytkowników są pobierane na zewnętrzne serwery. Dzisiaj wyjaśniono, że złośliwy kod to dzieło EasyBits Software i odpowiada za zarządzanie galerii dodatków (niektóre z nich są płatne) w Skype. Aplikacja tej firmy - EasyBits framework posiada mechanizm informujący o niezgodnym z prawem wykorzystaniu oprogramowania Skype. Dane BIOSu, jak numer seryjny płyty głównej, wykorzystywane były właśnie do identyfikacji danego komputera - poinformowali przedstawiciele Skype.

Pytaniem nadal pozostaje kwestia dlaczego ten proces był ukryty i dlaczego użytkownicy nie zostali poinformowani o zbieraniu tego typu danych przez Skype. Sposób w jaki działa aplikacja EasyBits DRM i brak informacji o jej działaniu może przypominać system działania oprogramowania szpiegowskiego.

Co ciekawe, wczoraj Skype opublikował nową wersję swojego komunikatora dla Windows (3.0.0.216), która nie zawiera już wersji EasyBits DRM wyciągającej dane z BIOS, gdyż - jak pisze Skype - nie działa on poprawnie na nowszych platformach

Źródło: DI

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 6 i 14 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości