PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Spotkanie Grupy Technicznej 7.02.2008

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/spotkanie-grupy-technicznej-7-02-2008-3374.html
QR Code
Spotkanie Grupy Technicznej 7.02.2008

Michał Gruszka, 13 lutego 2008, 15:06
Tagi: 112, Telekomunikacja Polska (TP SA), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Spotkanie z ramienia Urzędu Komunikacji Elektronicznej otworzył Pan Marian Podniesiński z Departamentu Techniki, który na wstępie omówił przewidywaną tematykę do dyskusji oraz przedstawił informację o piśmie Telekomunikacji Polskiej S.A. do UKE w sprawie harmonogramu dostosowania się spółki do procesów NP w sieciach PSTN w ramach PLI-CBD. TP przewiduje, że proces dostosowawczy może potrwać około roku.

Kolejnym tematem dyskusji był dokument dotyczący wymiany komunikatów w procesie NP przekazany przez TP. Zgodzono się, że propozycja TP jest zbliżona do wcześniejszej propozycji PTC i bez zbędnych trudności można wypracować jeden wspólny dokument.

Następnie zajęto się problemem interfejsów do komunikacji na linii operatorzy – system. W przypadku danych lokalizacyjnych na potrzeby „112” już wcześniej wstępnie przyjęto standard ETSI TS 102 164, natomiast na potrzeby obsługi przenośności numerów taki interfejs nie został określony. W trakcie dyskusji pojawiły się kwestie liczby interfejsów, bezpieczeństwa i stopnia niezawodności łącza oraz jego utrzymania. Dla dużych operatorów proponuje się podłączenie za pomocą łączy dedykowanych, natomiast mniejsi operatorzy wykluczyli taką opcję na rzecz zestawienia bezpiecznego kanału VPN. Ostatecznie wszyscy członkowie Grupy zgodzili się, że VPN jest rozwiązaniem przez nich preferowanym. Zaznaczono także, że w przepisach powinny być określone wymagania co do niezawodności i prędkości łącza, co pozwoli operatorom łatwiej ustalić odpowiedni rodzaj dojścia do PLI-CBD. Ponadto zdaniem członków Grupy zasady udostępniania oraz ceny łączy, zwłaszcza wobec małych operatorów, powinny być przedmiotem regulacji Prezesa UKE.

W dalszej części spotkania powrócono do dyskusji na temat procesów NP, a zwłaszcza kwestii rozwiązania umowy z Dawcą oraz wyglądu formularzy w procesie.

Pod koniec obrad przedstawiciel TP zwrócił uwagę na kwestię udziału w procesie NP operatora/operatorów świadczących usługę WLR oraz kwestię przebiegu procesu NP w ramach LLU. Obie te kwestie zostały wzięte pod uwagę w opracowywanym przez Grupę dokumencie dotyczącym przebiegu procesów NP.

Ustalenia końcowe:
operatorzy, najpóźniej w terminie do następnego spotkania Grupy, przedstawią projekty formularzy związanych z rozwiązaniem umowy z Dawcą w procesie NP, a także propozycje w zakresie interfejsów na potrzeby komunikacji z PLI-CBD w zakresie danych lokalizacyjnych oraz na potrzeby obsługi NP.
na następnym spotkaniu Grupy zostanie zatwierdzona ostateczna wersja dokumentu opisującego procesy NP, w tym część dotycząca wymiany komunikatów. Ponadto zostaną rozstrzygnięte kwestie procesowe tego wymagające zawarte w punkcie 3.4. Koncepcji wdrożenia NP z udziałem CBD.

O terminie kolejnego spotkania członkowie Grupy zostaną powiadomieni drogą mailową.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 14 i 9 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości