PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Stalking karany więzieniem

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/stalking-karany-wiezieniem-8661.html
QR Code
Stalking karany więzieniem

Maciej Celmer, 28 lutego 2011, 12:30
Tagi: Ministerstwo Sprawiedliwości, stalking

Nastąpiły istotne zmiany w kodeksie karnym. Dotyczą one zjawiska stalkingu, czyli nękania za pomocą narzędzi telekomunikacyjnych. Za nękanie za pośrednictwem wiadomości SMS i e-mail można trafić do więzienia na trzy lata, kara może wzrosnąć do 10 lat, jeżeli nękana osoba targnie się na swoje życie. Ochroną objęta będzie również tożsamość w Internecie.

Stalking w języku angielskim oznacza „podchody" lub "skradanie się". Pod koniec lat 80. XX wieku zyskał negatywny wydźwięk na skutek nowego zjawiska społecznego, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi Hollywood. Obecnie stalking jest definiowany jako "złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu". Przyjmuje formy śledzenia, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie.

Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozba­wienia wolności do 3 lat


- czytamy w art. 190a kodeksu karnego


Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości powiedział:
Przygotowanie odpowiednich przepisów w tym zakresie poprzedziliśmy dogłębnym badaniem i analizą, które na moje zlecenie przeprowadził Instytut Ekspertyz Sądowych. Wyniki badań zadziwiły nas wszystkich. Jak się bowiem okazuje skala zjawiska jakim jest stalking, czyli uporczywe nękanie jest w Polsce bardzo duża. Co dziesiąty badany wskazuje, że był jego ofiarą. Dlatego zdecydowaliśmy się na opracowanie przepisów, które okażą się skuteczną odpowiedzią na to, powiązane m.in. z rozwojem nowoczesnych technologii, zjawisko. Cieszę się, że nasza propozycja spotkała się z poparciem posłów

Przyjęty przez Sejm projekt zakłada ponadto, że karze do 3 lat pozbawienia wolności podlegać będą osoby, które wykorzystują wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Jeżeli nękana osoba, w następstwie tych czynów targnie się na swoje życie, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Źródło: MS

reklama

Ostatnie opinie internautów

dawid9222 28.02.2011 @ 12:39
I bardzo dobrze! Niedawno czytałem o pewnej kobiecie która padła ofiarą stalkingu. W ciągu kilku godzin otrzymywała kilkadziesiąt smsów, i dwa razy więcej nieodebranych połączeń. Dodatkowo właścicielka telefonu pracowała w zawodzie który wymagał udostępnienia numeru w internecie. Takie nękanie naprawdę może utrudnić życie.

Cieszy mnie także zwrócenie uwagi na wykorzystanie czyjegoś wizerunku w sieci. Podszywając się pod kogoś kto prowadzi np. dobrze prosperującą firmą, może zniszczyć mu karierę. I jak później wytłumaczyć że to był ktoś inny? A raz nadszarpany wizerunek ciężko później odbudować...
Jacek85 28.02.2011 @ 13:03
Zgadzam się z przedmówcą, że to dobry pomysł.
Nie widzę większej różnicy między tym gdy ktoś nęka nas w tradycyjny sposób, a przy użyciu narzędzi telekomunikacyjnych. Dlaczego by więc nie karać tych drugich?
Nie zdziwiłoby mnie to, gdyby okazało się, że większość osób prześladuje bądź naprzykrza się komuś przy użyciu właśnie technologii. W internecie wiele osób czuje się bezkarnie, być może widmo więzenia pohamuje tego typu zapędy choć u niektórych osób.
Wanda 28.02.2011 @ 13:18
To bardzo dobre rozwiązanie, ale jak można być nękanym poprzez e-mail? Znaczy sprawę należy zgłosić, ale jak ktoś nas spamuje, to wiadomości można oznaczyć jako Spam i już ich nie oglądać. Jak ktoś próbowałby korzystać z serwisów typu spambomb, to dostawcy poczty sami mają odpowiednio dobre filtry. Chyba, że mowa tutaj jest nie o spamie, w sensie wiele wiadomości od tej samej osoby, ale przesyłanie jakis obraźliwych treści w załącznikach...
Z tą bezkarnością w internecie o której pisał przedmówca to jest mit. Uregulowania prawne sa całkiem dobre, tyle, ze nie egzekwowane. Odpowiednie służby w każdej chwili mogą uzyskać nasze pełne dane od naszych ISP, ale jak zawsze - pracują w oparciu o zgłoszenia, chyba że mowa o czymś co sami ścigają z urzędu. Brakuje kilku pokazowych procesów o zniesławienie dla różnych troli internetowych. To może ostudziłoby niektórym gorące głowy.
dawid9222 28.02.2011 @ 13:30
Wanda, masz rację. Wiele 'cwaniaczków' uważa, że jeśli ma np. zmienne ip to nic mu nie mogą zrobić. I tu jest błędne myślenie, bo gdy policja wystąpi do dostawcy internetu o udostępnienie logów, to ustalenie sprawcy jest bardzo łatwe.

Dobry pomysł, z tymi pokazowymi procesami, może to by było przestrogą dla innych. Ale trzeba pamiętać, że nie można skazać wybranych dla pokazu, ale trzeba egzekwować to od wszystkich.
koksik1000 28.02.2011 @ 16:07
W końcu!!Bardzo się cieszę że posłowie zatwierdzili ten projekt, nareszcie nie będą bezkarni psychopaci którzy nękali ludzi. Może teraz zastanowi się jeden z drugim 30 razy zanim wyśle idiotycznego maila czy smsa. Ja się tylko pytam dlaczego tak późno czy nie można było tego zrobić kilka lat temu kiedy stalking zaczął się tak mocno rozprzestrzeniać, przeczytałem na innym serwisie że przeciwko było 2 posłów ja się pytam w jakim świecie oni żyją

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 5 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości