PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Stanowisko PTC w sprawie asymetrii stawek MTR

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/stanowisko-ptc-w-sprawie-asymetrii-stawek-mtr-6562.html
QR Code
Stanowisko PTC w sprawie asymetrii stawek MTR

Mariusz Burski, 19 października 2009, 18:41 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 19 października 2009 o 18:43)
Tagi: Era, Era mix, Heyah, Komisja Europejska (KE), Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), Tak Tak, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)

PTC przedstawiła swoje stanowisko w publicznych konsultacjach dotyczących wydania decyzji Prezesa UKE ustalających niespotykaną na skalę europejską, 141 procentową asymetrię stawek MTR z operatorem P4.

PTC oświadcza:

  Zagadnienie wysokości stawki MTR wiąże się w sposób bezpośredni z zagadnieniem asymetrii stawek MTR w Polsce, ponieważ wpływa na stan konkurencji na rynku usług sieci ruchomej.

  Prezes UKE we wrześniu i październiku 2008 w stosunku do trzech operatorów sieci ruchomych (Polkomtel, PTK Centertel, PTC) przeprowadził obniżkę stawek MTR do wysokości 16,77gr/min.

  W tym samym czasie Regulator utrzymał stawki MTR dla nowych operatorów komórkowych na znacznie wyższym poziomie, co spowodowało wystąpienie asymetrii na niespotykanym na skalę europejską poziomie. Od 1 lipca br. wysokość stawki MTR P4 sp. z o.o. ("P4") wynosi 241% stawki MTR PTC (a zatem stawka P4 jest około 2,4 razy wyższa od stawki PTC!) i jest to niewielka zmiana do 257%, jaka występowała przed tą datą.

  Poniższy wykres przedstawia poziom asymetrii stawek MTR, która została przeprowadzona w wyniku działań Prezesa UKE:

  Z kolei średnia asymetria stawek MTR w Europie wynosi 29,95%, a zatem 4,5 razy mniej niż ma to miejsce w Polsce.

  Ostatecznie Prezes UKE w dniu 26 czerwca 2009r. ustalił poziom asymetrii stawek MTR do 2014 roku, którą przedstawia poniższy wykres:

  Bezpośrednim skutkiem opisanej powyżej sytuacji jest transfer zasobów finansowych od operatorów infrastrukturalnych, operatorów stacjonarnych oraz ich abonentów (wysokie stawki MTR mają odzwierciedlenie w wyższych stawkach detalicznych do tych sieci do operatorów nowo-wschodzących).

  W zasadzie jedyny beneficjent asymetrii stawek MTR jest operator P4, który w ten sposób uzyska dodatkowe 1,3-1,6 mld złotych (do końca 2013 roku).

  Od momentu wydania decyzji Prezesa UKE z dnia 18 grudnia 2008 roku nakładającej na P4 obowiązek regulacyjny polegający ba zakazie stosowania zawyżonych stawek, przetransferowano od wszystkich operatorów telekomunikacyjnych do P4 już ok 224 mln PLN.

  Irracjonalny poziom asymetrii stawek MTR wdrożony w Polsce, powoduje również zachwianie stanu konkurencji na detalicznym rynku usług świadczonych w sieciach ruchomych. Operatorzy nowo-wchodzący, którzy pozbawieni są jakiejkolwiek kontroli, na co jest wykorzystywana nadwyżka przychodów z tytułu wyższej stawki MTR, mogą subsydiować ceny usług detalicznych do poziomu znacznie poniżej optymalnego wynikającego z funkcjonowania zdrowej konkurencji, któremu muszą potem dorównać pozostali operatorzy sieci ruchomej.

  Należy również zwrócić uwagę na inne negatywne skutki rynkowe asymetrii stawek MTR:
  1. konieczność wydzielenia w ofertach detalicznych połączeń do operatora o wyższej stawce MTR powoduje skomplikowanie cenników, a w związku z usługą przenoszalności numerów klienci nie mają szansy zawsze przewidzieć kosztów połączenia przed jego wykonaniem;
  2. tworzenie negatywnych warunków rynkowych obniżających opłacalność inwestycji przeprowadzonych rzez operatorów sieci ruchomej posiadających niską stawkę MTR jak również dostawców usług (tzw. MVNO) działających na ich infrastrukturze. Z aktywnej działalności wycofało się już kilku MVNO, przez co rynek ten po początkowym etapie dynamicznego wzrostu zaczął się kurczyć;
  3.stymulowanie nierównowagi w przepływie ruchu telekomunikacyjnego pomiędzy sieciami operatorów o niskiej i wysokiej stawce MTR (z uwagi na elastyczność popytu spowodowana poprzez różnicę stawek);
  4. nieuzasadnione zwiększanie stopy zwrotu z inwestycji prowadzonych przez operatora o wysokiej stawce MTR kosztem pozostałych operatorów;
  5. brak zachęty do inwestycji i innowacji dla podmiotów nowo-wchodzących, które osiągają dodatkowy przychód bez konieczność konkurowania efektywnością;
  6. powstaniu sytuacji preferencji niektórych podmiotów, która jest niezgodna ze stanowiskiem Komisji Europejskiej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawianymi w trakcie procesu regulacyjnego.

  podsumowując, PTC wielokrotnie wnioskowała o zdecydowane zmniejszenie nieuzasadnionej asymetrii stawek MTR, która negatywnie wpływa na całość rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Źródło: PTC, UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

dawiduuu 19.10.2009 @ 22:59
I co z tego, że MTR jest 241% wyższy skoro od 1 lipca stawka za połączenia do P4 powinna wynosic około 49gr brutto a i tak żaden operator z W3 nie stosuje tego poziomu tylko 75-79gr/minutę
Olo 20.10.2009 @ 04:23
Aż tak źle w Erze? A najśmieszniejsze jet to, że klenci dzięki tej róznicy mają taniej. Era się musi lepiej starać o klientów. Możę napiszą ile na FTRach zarabiają? O tym do UKE nie napisali?
icek 20.10.2009 @ 09:47
nie ma się co im dziwić. nigdzie w europie nie ma tak dużej asymetrii. nie wiem, czemu akurat UKE się upiera aby faworyzować Playa
bati 20.10.2009 @ 17:51
Era i tak ma bardzo dobra pozycje. Plus ma ciągłe przechery itd, Orange pozostał trochę w tyle. Era ma bardzo dobrą ofertę urodzinową gdzie jest wsio 2x a zobaczcie tą ofertę w Plusie... Tak czy siak faktycznie MTR dla Play jest stanowczo przy duży. Jeżeli już mają mieć tą swoją stawkę MTR to niech mają ale nie aż tak wyśrubowaną.
zorro 27.10.2009 @ 15:26
Do tej pory UKE wyraźnie faworyzował P4-Play, twardo argumentując preferencyjną dla tego operatora wysokość stawek mtr koniecznością pozyskania środków na inwestycje i rozbudowę sieci własnej itd
Aż tu nagle w projekcie decyzji z września 2009 zauważa że w przypadku pozostawienia tych stawek bez zmian może zachodzić zagrożenie konkurencyjności przez nadmierne uprzywilejowanie p4 oraz, że istnieje obawa iż Play zacznie subsydiować ofertę detaliczną zyskami z zakańczania połączeń we własnej sieci.

Skąd ta nagła zmiana w stosunku do Playa?

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 6 i 13 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości