PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Start testów LTE w Cyfrowym Polsacie

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/start-testow-lte-w-cyfrowym-polsacie-8790.html
QR Code
Start testów LTE w Cyfrowym Polsacie

Maciej Celmer, 16 marca 2011, 15:30
Tagi: Cyfrowy Polsat, Internet, LTE (Long Term Evolution), Testy

Zgodnie z zapowiedziami, Cyfrowy Polsat startuje z testami konsumenckimi Internetu LTE. W pierwszym etapie testów, który został zaplanowany do 30 czerwca 2011 roku weźmie udział 2 tysiące osób. Co miesiąc otrzymają oni do wykorzystania bezpłatny pakiet danych o wielkości 100 GB.

Przez ponad trzy miesiące Cyfrowy Polsat będzie aktywnie wsłuchiwał się w komentarze i opinie na temat szerokopasmowego dostępu do Internetu mobilnego w technologii LTE – wydawane przez użytkowników. Z myślą o nich uruchomiono testy konsumenckie, które mają na celu zebranie informacji zwrotnych o usłudze i sprzęcie, tak aby w przyszłości zaprojektować usługi jak najlepiej odpowiadające na oczekiwania klientów.

Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. powiedział:

Bardzo wierzę, że bezprzewodowe technologie dostępu do Internetu, w szczególności LTE, która ze względu na swoje parametry i oferowane prędkości ma niezwykle duży potencjał wzrostu, w dłuższej perspektywie zrewolucjonizują rynek i nawiążą równorzędną walkę z Internetem kablowym, posiadając jednocześnie przewagę mobilności. Dla nas, jako firmy mediowej jest to szczególnie ważne w obliczu zmieniającej się konsumpcji mediów i rozwoju rynku urządzeń mobilnych

Spośród kilkudziesięciu tysięcy osób biorących udział w akcji „Zapisz się na Internet LTE” została wyłoniona grupa półtora tysiąca użytkowników znajdujących się w zasięgu sieci LTE. Każdy z nich otrzyma co miesiąc do wykorzystania bezpłatny pakiet danych o wielkości 100 GB, z czego 50 GB w godzinach 8.00 - 24.00 i kolejne 50 GB przez pozostałą część doby.

Po zakończeniu testów osoby zadowolone z Internetu LTE będą mogły nadal korzystać z usług na warunkach określonych w umowie, otrzymując bezpłatny pakiet 100 GB danych na kolejne trzy miesiące. Umowę można też rozwiązać bez żadnych kosztów do dnia wskazanego w dokumencie, a jedynym warunkiem jest zwrot nieuszkodzonego modemu. Wszyscy testerzy zostaną poproszeni o wyrażanie opinii na temat jakości działania usługi, co pozwoli Cyfrowemu Polsatowi na bieżąco rozwiązywać ewentualne nieprawidłowości techniczne w działaniu usługi i modemu.

Modem Speed 1000

Do testów Cyfrowy Polsat zaoferował prototypowy modem USB firmy IPWireless - Speed 1000, który został wyprodukowany specjalnie dla Cyfrowego Polsatu i jest pierwszym na świecie komercyjnym modemem obsługującym częstotliwość 1800 MHz. Podczas testów konsumenckich usługi będą świadczone w kanale 10 MHz, co pozwoli modemowi na pracę z prędkością do 73 Mb/s przy pobieraniu danych i do 25 Mb/s – przy wysyłaniu. Jednocześnie

Spółka cały czas intensywnie pracuje nad rozwojem technologii, by w przyszłości móc osiągnąć jeszcze wyższe parametry szybkości transferu danych w kanale 20 MHz - odpowiednio do 100 i do 50 Mb/s.

Modem Speed 1000 dostarczany jest do klientów w zestawie z anteną zewnętrzną magnetyczną (parapetową) lub „kominową” – wydawaną na życzenie. Zastosowanie anteny pozwala na poprawę jakości odbieranego sygnału oraz zasięgu, co przekłada się na wzrost szybkości transmisji danych.

Karty SIM Internet LTE/HSPA+ dla Cyfrowego Polsatu opracowała i wyprodukowała firma Oberthur Technologies, jeden z największych światowych dostawców tego rodzaju rozwiązań. Oberthur Technologies jest także producentem kart SIM operatora do telefonii komórkowej i dotychczas oferowanego Internetu.

Przyszłość LTE w Cyfrowym Polsacie

Obok modemu Speed 1000, CP we współpracy z firmą HUAWEI rozwija modem trzyzakresowy E398, który pracuje w kanale 20 MHz i obsługuje częstotliwości 1800 MHz dla technologii LTE oraz 900 i 2100 MHz dla technologii HSPA+. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci Cyfrowego Polsatu używając jednego modemu, będą mogli docelowo korzystać z obydwu usług dostępu do Internetu operatora, świadczonych w technologiach HSPA+ i LTE. Maksymalna prędkość pobierania danych dla modemu Huawei wynosi 100 Mb/s, a ich wysyłania 50 Mb/s.

Zasięg usług LTE

Cyfrowy Polsat usługi będzie świadczył w sieci LTE 1800 MHz, która we wrześniu br. została uruchomiona przez Mobyland Sp. z o.o. we współpracy z CenterNet SA. Sieć LTE jest znacząco szybsza od pozostałych sieci działających w Polsce – pozwala na pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s, a docelowo do 326 Mb/s oraz wysyłanie danych z prędkością do 50 Mb/s, a docelowo do 86 Mb/s. W porównaniu do technologii HSPA+ czy UMTS charakteryzuje się dużo mniejszymi opóźnieniami i pozwala na obsługę znacząco większej liczby użytkowników.

Usługi LTE są obecnie dostępne na większości spośród blisko 500 stacji bazowych, na których świadczone są usługi HSPA+. W kolejnych etapach sieć będzie sukcesywnie rozbudowywana.

Specyfikacje techniczne sprzętu

Specyfikacja modemu Speed 1000 IPWireless:

 • technologia: LTE
 • częstotliwość: 1800 MHz
 • max. prędkość pobierania danych:
 • dla kanału 10 MHz: 73 Mb/s
 • dla kanału 20 MHz: 100 Mb/s (po zmianie oprogramowania)
 • max. prędkość wysyłania danych:
 • dla kanału 10 MHz: 25 Mb/s
 • dla kanału 20 MHz: 50 Mb/s (po zmianie oprogramowania)
 • pobór mocy: max. 2,5 W
 • intuicyjna instalacja: plug & play
 • możliwość podłączenia anteny zewnętrznej (gniazdo antenowe)
 • wymagania systemowe - system operacyjny: Win XP z minimum SP2, Win Vista, Win 7; port USB 2.0

Specyfikacja modemu E398 HUAWEI:

 • technologia: LTE i HSPA+
 • częstotliwość: 1800 MHz LTE oraz 900 i 2100 MHz HSPA+
 • kanał: 20 MHz
 • max. prędkość pobierania danych: 100 Mb/s
 • max. prędkość wysyłania danych: 50 Mb/s
 • zapisywanie informacji na karcie MicroSD
 • możliwość podłączenia anteny zewnętrznej (2 gniazda antenowe)

Specyfikacja anteny magnetycznej:

 • obsługiwane częstotliwości: 790-960 MHz, 1710-1880 MHz, 2500-2700 MHz
 • zysk energetyczny: max. 2 dBl
 • długość kabla: 3 m
 • kompatybilność: modem Speed 1000
 • możliwość ustawienia w pozycji pionowej lub poziomej
 • zintegrowany magnes

Specyfikacja anteny kominowej:

 • obsługiwane częstotliwości: 790-960 MHz, 1710-1880 MHz, 2570-2620 MHz
 • zysk energetyczny: 2-3 dBi
 • długość kabla: 2 x 10m
 • kompatybilność – modem Speed 1000
 • polaryzacja pionowa

Źródło: Cyfrowy Polsat

reklama

Ostatnie opinie internautów

dawid9222 16.03.2011 @ 15:40
Tacy testerzy to mają fajnie ;)
100GB na miesiąc za free ;)
Nawiązując do poprzedniego newsa ( http://pasjagsm.pl/news/ruszaja-testy-lte-cyfrowego-polsatu-8770.html ), wcale się nie dziwię, że kilka minut po północy od uruchomienia zapisów limit zgłoszeń został przekroczony ;)
Kto pierwszy ten lepszy ;D
@Frasier 16.03.2011 @ 18:59
Tylko dlaczego ograniczono liczbę testerów? Miało być 10 tysięcy miejsc. Według mnie, możliwe są dwa powody:
- nie ma potrzeby większej ilości testerów
- większe testy zwiększyły by koszta i liczbę potrzebnych ludzi - przecież konsultant, który nas odwiedzi i pomoże podłączyć nie będzie z łapanki z call center, ale będzie fachowcem
Pierwsze informacje o testach jak na razie nie porywają. Prędkości są duże, wysyłanie porządne i ping niski, ale bardzo słaby zasięg, biorąc pod uwagę odległść od nadajnika. Po to są jednak testy, żeby wyłapać problemy i je poprawić. W pełni ocenić usługę będzie można po jej komercyjnym starcie, choć i też nie od razu. Dopiero po "zagęszczeniu" liczby klientów zobaczymy prawdziwy obraz poskiego LTE.
kamilxy 16.03.2011 @ 23:29
W sposobie organizacji tego testu razi chyba tylko to, że testerów jest (w cudzysłowie) jedynie 2 tysiące, co nijak odnosi się do rzeczywistości, gdzie użytkowinków może być więcej, a przez to przepustowość sieci niższa. Z punktu widzenia technologicznego i teoretycznego prędkości jakie osiąga Polsatowe LTE, są genialne i zdecydowanie zapokoją potrzeby konsumentów, szczególnie, że technologia ma przed sobą szerokie możliwości rozwoju. Zobaczymy co pokaże praktyka. Jak narazie jest to tylko test i jego wyniki niekoniecznie muszą być miarodajne, ale przynajmniej uzyskamy punkt odniesienia. Życze Polsatowi sukcesu, a testerom dobrej zabawy darmowym Internetem:-)
pozdrawiam
M&M 17.03.2011 @ 11:42
@kamilxy - nie wiemy jak te testy są zorganizowane. Zgadzam się, że jedynie dwa tysiące testerów rozsianych po całym kraju to głupota, bo poza zasięgiem w danym punkcie nic tutaj nie przetestujemy. Te testy mają sens, jeżeli na określonym obszarze odtworzą sytuacje po rozpoczęciu sprzedaży usługi, czyli jeżeli w np. danym byłoby kilkuset testerów naraz... Tak, żeby nadajnik był obciążony, jak liczba użytkowników wpływa na zmniejszenie zasięgu u innych, jak w rzeczywistości na jego pogroszenie wpływają przeszkody terenowe itd.
Właśnie, czy w LTE jest zjawisko Cell Breathing? Bo szczerze mówiąc nie jestem pewien.
Na pewno tu i ówdzie pojawią się doniesienia o testach, ale nie można z nich wyciągać pochopnych wniosków. Sam Polsat przyznaje, ze użytkowników LTE czeka jeszcze aktualizacja oprogramowania, która zwiększy prędkość. Obawiam się tylko, żeby usługa na wczesnym etapie nie zyskała złej prasy, a wraz z nią cała technologia LTE.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 15 i 12 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości