PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Statystyczny Polak według UKE

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/statystyczny-polak-wedlug-uke-194.html
QR Code
Statystyczny Polak według UKE

Piotr Baranowski, 26 stycznia 2007, 01:18 (ostatnio zmodyfikowano w piątek, 26 stycznia 2007 o 01:18)
Tagi: Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), statystyki

Prawie połowa z nas wysyła MMS-y. Za telefon stacjonarny płacimy średnio ponad 100 zł, znacznie więcej niż za komórkę czy Internet. To obraz statystycznego Polaka, który wynika z badań UKE.

Firma CBM Indicator na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej zbadała w grudniu rynek telekomunikacji. Z raportu, do którego dotarła "Gazeta", wynika, że telefon stacjonarny lub komórkowy ma już 90 proc. Polaków. Wyłącznie komórkę ma co czwarty badany. Podobnie w co czwartym domu działa tylko linia stacjonarna.

Na rynku telefonii stacjonarnej dominuje Telekomunikacja Polska z 90% udziałem. Jest to także najlepiej rozpoznawana marka - spontanicznie wymienia ją prawie każdy (97 proc.). Pod tym względem kolejne pozycje zajmują Tele2, Netia i Dialog.

Średnio Polacy płacą rachunek za telefon stacjonarny w wysokości 100 zł miesięcznie, o blisko 10 zł więcej niż przed rokiem. Prawie 80 proc. Polaków wybiera najtańsze abonamenty - do 50 zł miesięcznie.

Badania UKE przyniosły zaskakujący obraz telefonii komórkowej - tylko 64 proc. Polaków ma przenośny aparat. Tymczasem z niedawno opublikowanych badań GUS wynika, że liczba użytkowników telefonii komórkowej sięgnęła 100 proc. Skąd ta różnica? Otóż wiele osób korzysta z kilku sieci (i przy okazji zawyża wskaźniki). Ponadto operatorzy mają liczne "martwe dusze". Co ciekawe, wśród osób, które nie mają telefonu komórkowego, aż trzykrotnie (do 20 proc.) wzrosła liczba tych, które tłumaczą to następująco: "nie lubię go".

Z raportu UKE wynika, że w ciągu ostatniego roku na pierwsze miejsce wśród operatorów komórek wysforował się Orange, wyprzedzając Erę (ta wciąż uważa się za lidera).

Czym się kierujemy, wybierając operatora komórkowego? Jego renomą? Nic bardziej błędnego. Liczą się głównie promocje z aparatem za złotówkę w roli głównej.

Ponad 90 proc. właścicieli komórek wysyła SMS-y. Prawdziwą niespodzianką jest jednak wysoki odsetek osób korzystających z najnowszych form komunikacji, jak np. MMS-y. Te multimedialne wiadomości zawierające zdjęcia, filmy czy muzykę wysyła już 43 proc. Polaków.

Z raportu UKE wynika, że średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest znacznie wyższa w przypadku osób płacących abonament (91 zł) niż w przypadku użytkowników telefonów na kartę (49 zł) czy mix (54 zł). Ci ostatni mogą lepiej kontrolować swe wydatki i zwykle są mniej zamożni. Dlatego mniej płacą.

Skąd jednak wyższe rachunki w cieszącej się coraz mniejszym powodzeniem telefonii stacjonarnej? Odpowiedź jest prosta. Korzysta z nich zwykle cała rodzina, a z komórki pojedyncze osoby.

Źródło: Gazeta wyborcza

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 11 i 11 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości