PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Stawki w rozliczeniach między operatorami

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/stawki-w-rozliczeniach-miedzy-operatorami-652.html
QR Code
Stawki w rozliczeniach między operatorami

Propozycje operatorów dotyczące wprowadzenia płaskiej stawki za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych.

Dnia 14 marca 2007 r. w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska telekomunikacyjnego w sprawie wprowadzenia płaskiej stawki (niezależnej od okresu taryfikacyjnego) w rozliczeniach międzyoperatorskich z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznych ruchomych sieciach telekomunikacyjnych.

W wyniku spotkania uzgodniono następujące stanowiska:

  • Operatorzy infrastrukturalni (Polkomtel S.A., Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. i Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o.) wyrazili gotowość do wprowadzenia płaskiej stawki MTR na poziomie 0,40 zł/min od kwietnia lub maja 2007 r. Dodatkowo, w/w operatorzy przedstawili stanowisko, iż Prezes UKE powinien ustalić trzyletni harmonogram dojścia stawki MTR do poziomu wynikającego z analizy porównawczej (benchmarków) z krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
  • Przedstawiciele izb gospodarczych oraz operatorów sieci stacjonarnych zgodzili się na wprowadzenie płaskiej stawki MTR przy założeniu jednoczesnego przywrócenia właściwych relacji pomiędzy stawkami hurtowymi i detalicznymi (postulat zgłoszony przez Multimedia Polska S.A. oraz Mediatel S.A.). Ponadto stwierdzono, iż odpowiednim podejściem do regulacji stawek MTR jest ustalenie ich poziomu na podstawie modeli kosztowych operatorów infrastrukturalnych.

Ponadto poruszone zostały następujące kwestie:

  • P4 Sp. z o.o. stwierdziła, iż powinna zostać zachowana asymetria w stawce MTR dla P4 ze względu na niedawne wejście tego operatora na rynek i niezbędność poniesienia inwestycji na rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej UMTS.
  • Telekomunikacja Polska S.A. przedstawiła stanowisko, wskazujące na potrzebę ustalenia przewidywalnej ścieżki dojścia stawek MTR do odpowiedniego poziomu, ze względu na konieczność planowania biznesu.
  • Sferia S.A. wskazała możliwość stworzenia giełdy ruchu telekomunikacyjnego, na której operatorzy oferowaliby możliwości terminacji ruchu w ich sieciach.
  • Długie Rozmowy S.A. wskazała na możliwość zastosowania rozwiązania bazującego na tzw. modelu belgijskim (obecnie toczy się w tej sprawie postępowanie przez Europejskim Trybunałem Sprawidliwości w przedmiocie bram GSM /FCT).
reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 1 i 0 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości