PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Sun łata luki znalezione przez Polaka

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/sun-lata-luki-znalezione-przez-polaka-4848.html
QR Code
Sun łata luki znalezione przez Polaka

Hubert Musiał, 19 sierpnia 2008, 08:25
Tagi: bezpieczeństwo, ciekawostka, Java, telefon komórkowy

Sun wyda poprawki dla Java 2 Platform Micro Edition (J2ME) usuwające dziury wykryte przez Adama Gowdiaka.

Nie tak dawno informowliśmy iż Gowdiak, były pracownik Suna a obecnie szef Security Explorations ogłosił, że znalazł dziury w Javie, które umożliwiają zdalne nawiązywanie połączeń telefonicznych, nagrywanie audio i wideo, odczytywanie książki adresowej, wysyłanie SMSów oraz dostęp do danych na karcie SIM. Do wykonania tych czynności miał atakującemu wystarczyć numer telefonu ofiary. Dla udokumentowania podatności Gowdiak stworzył dwa kody źródłowe typu Proof of Concept liczące 14 000 linii. Napisał także 178-stronicowy raport ale publikował tylko pierwszych kilka stron. Reszta miała trafić do Suna lub Nokii o ile firmy te zapłacą 20 000 euro.

Choć Gowdiak pisał, że problem dotyczy implementacji Javy w najnowszej wersji Java Wireless Toolkit, Sun potwierdził, że dziury istnieją ale dotyczą wersji Java 2 Platform Micro Edition (J2ME) używanej w okolicach roku 2004, wykorzystywanej w telefonach Nokia Series 40. Według Suna dziura wystepuje nie w samej Javie ale w jej implementacji opracowanej dla telefonów Nokii. Fińska firma poinformowała, że jest w trakcie testów odkrytych podatności. Sun dodał też, że wykorzystanie dziur nie jest tak proste jak wynikałoby to z informacji Gowdiaka ponieważ potrzebne są informacje dotyczące konkretnego telefonu, które nie są łatwo dostępne. Jak podaje Sun, obecnia wersja J2ME, CLDC-HI, nie jest podatna. Firmy, które miały licencję na wersję podatną zostały poinformowane i otrzymają poprawkę w ciągu miesiąca lub dwóch. Nie wiadomo czy Sun lub Nokia zapłaciły Gowdiakowi.

Wielu użytkowników komputerów dba o aktualizację oprogramowania a tych, którzy tego nie robią wyręczają w dużym stopniu mechanizmy automatycznej aktualizacji wbudowane w aplikacje i systemy operacyjne. W przypadku urządzeń przenośnych, w tym telefonów komórkowych, aktualizacja jest jednak wykonywana bardzo rzadko. W miarę jak urządzenia mobilne gonią możliwościami komputery osobiste, pojawia się coraz więcej miejsc podatnych na dziury. Oprócz Javy może to być np. stos Bluetooth czy sterownik WiFi. Warto więc zwrócić uwagę także na bezpieczeństwo tych urządzeń.

Źródło: dobreprogramy.pl

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 4 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości