PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Superszybki internet niebawem w polskich sieciach kablowych

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/superszybki-internet-niebawem-w-polskich-sieciach-kablowych-5846.html
QR Code
Superszybki internet niebawem w polskich sieciach kablowych

Łukasz Roguski, 20 kwietnia 2009, 23:16 (ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 21 kwietnia 2009 o 09:31)
Tagi: Internet, Multimedia Polska, sieci kablowe, UPC, Vectra

Być może niebawem największe sieci kablowe będą oferować internet nawet z przepustowościami powyżej 100 Mbit/s. Wszystko za sprawą standardu transmisji danych DOCSIS 3.0 - który właśnie jest testowany także w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu roku do oferty sieci kablowych zostaną wprowadzone superszybkie łącza internetowe - wynika z ustaleń PasjiGSM.pl

DOCSIS 3.0 jest testowane w największych polskich sieciach kablowych - UPC, Multimedia, Vectra oraz wielu innych.

Vectra uważnie obserwuje postęp, jaki dokonuje się w możliwościach technologicznych oferowanych operatorom kablowym, także tych związanych ze standardem DOCSIS 3.0 Obecnie z powodzeniem wdrożyliśmy system testowy. Wyniki testu pozwalają nam potwierdzić, że jesteśmy gotowi do komercyjnego świadczenia usług w oparciu o DOCSIS 3.0. Oczywiście pełne wdrożenie standardu nie jest jeszcze zaplanowane - wymusi je sytuacja rynkowa w reakcji na zapotrzebowanie klientów na wysokie przepływności. Jednak technicznie jesteśmy gotowi na wprowadzenie tego standardu we wszystkich większych miejscowościach, w których VECTRA posiada swoje sieci kablowe. Nasi inżynierowie przeprowadzający testy bardzo pozytywnie wypowiadają się o możliwościach DOSCIS 3.0. - mówi PasjiGSM.pl Bartłomiej Irzyński, dyrektor departamentu techniki Grupy Vectra.
 • Co to jest DOCSIS 3.0? - tłumaczy czytelnikom PasjiGSM.pl Marcin Ułasik z fimy Vector.

  Czym jest standard DOCSIS 3.0? Jest kolejną wersją funkcjonującego w sieciach kablowych standardu systemów szybkiej transmisji danych (Data Over Cable System Interface Specification). W porównaniu do poprzednich wersji standard DOCSIS 3.0 umożliwia:
  - elastyczną konfigurację systemu uwzględniającą zmiany w ruchu sieciowym i zapotrzebowanie abonentów
  - skorzystanie z najnowszych technologii układów scalonych dostępnych na rynku w celu obniżenia kosztów systemu
  - znaczące zwiększenie maksymalnej przepływności możliwej do zaoferowania abonentowi

  Generalna idea standardu to "więcej za mniej" czyli możliwość oferowania większego pasma abonentom niższym kosztem. Moment na wdrożenie jest idealny - rosnące zapotrzebowanie na pasmo, coraz więcej treści video dostępnej w internecie, coraz większe rozdzielczości współdzielonych plików.

 • Sam standard jest jeszcze niedopracowywany - dostawcy zapowiadają, że w przyszłym roku pojawią się odpowiednie technologie, które umożliwią transmisję danych z prędkościami do 160 Mbit/s ściągania danych oraz do 120 Mbit/s wysyłania. W praktyce prędkość do klienta końcowego może jeszcze być większa, a dostawcy modemów kablowych już zapowiadają możliwość softwarowego przystosowania obecnie sprzedawanych operatorom urządzeń do nowego standardu.

  Źródło: PasjaGSM.pl

  reklama

  Ostatnie opinie internautów

  biotyt 22.04.2009 @ 14:20
  Fajnie by było. Vectra ostatnio w swoich komunikatach dla mojego miasta podaje ciągle kolejne terminy modernizacji swojej sieci. W ciągu miesiąca były chyba ze trzy modernizacje, jedna trwająca blisko tydzień! Może szykuje się przyśpieszenie :)

  Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

  Nick
  Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
  Opinia
  pozostało znaków   1000
  Suma liczb 5 i 9 wynosi:
  Ostatnie tematy z forum

  Tani internet... 3.09.2018, 15:16

  Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

  Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

  adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

  New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

  Archiwum wiadomości