PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Talibowie boją się komórek

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/talibowie-boja-sie-komorek-3549.html
QR Code
Talibowie boją się komórek

Michał Gruszka, 28 lutego 2008, 11:57
Tagi: bezpieczeństwo, ciekawostka, GSM

Talibowie w Afganistanie najwyraźniej bardzo się obawiają, że telefony komórkowe będą zdradzać miejsca ich pobytu - pisze w środę Reuters.

Agencja informuje o ogłoszonym na początku tygodnia ultimatum talibów, którzy domagają się od operatorów telefonii komórkowej w Afganistanie wyłączania usług w godzinach nocnych. W razie odmowy talibowie grożą zamachami na maszty telefonii komórkowej i biura operatorów.

Rzecznik Talibanu powiedział Reuterowi, że ultimatum postawiono, "ponieważ siły okupacyjne stacjonujące w Afganistanie zwykle wykorzystują w nocy telefonię komórkową do namierzania mudżahedinów".

Kilka miesięcy temu w Internecie pojawiła się przeznaczona dla wojujących islamistów "encyklopedia bezpieczeństwa", wzywająca do szczególnej ostrożności w korzystaniu z telefonów komórkowych. "Encyklopedia" podaje przykłady namierzenia mudżahedinów, rekomenduje konkretny model telefonu, w którym "wrogowi" trudno byłoby podobno zainstalować podsłuch, itp.

Reuter wskazuje, powołując się na opinie specjalistów z dziedziny komunikacji, że obawy talibów świadczą o niezrozumieniu telefonii komórkowej. "Zdrowy rozsądek podpowiada, że wystarczy wyłączyć komórkę i wszystko będzie w porządku" - mówi jeden z takich specjalistów.

Tymczasem twórcy wspomnianej "encyklopedii bezpieczeństwa" przyznają, że nie wiedzą, czy wystarczy komórkę wyłączyć, czy też należy z niej również wyjąć akumulator i kartę SIM. Proszą też o informacje w tej sprawie, zwracając się do "każdego, kto ma wiedzę".

Telefon komórkowy stał się bardzo ważnym narzędziem dla radykalnych ugrupowań; służy zarówno do porozumiewania się, jak i do zdalnego detonowania bomb.

Źródło: Puls Biznesu, Reuters

reklama

Ostatnie opinie internautów

wezywiusz 28.02.2008 @ 15:59
Nie to że jestem po stronie talibów ;) ale nie dziwię się. W tych czasach wszystko jest możliwe, więc mają podstawy do obaw. Jednak zamachy na maszty operatorów wydają się śmieszne, a co najgorsze operatorzy prawdopodobnie przystaną na zadaniach talibów. W końcu postawienie jendio masztu to nie taka tania sprawa.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 12 i 12 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości