PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Tele2 liczy na duże wpływy z abonamentu na rok

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/tele2-liczy-na-duze-wplywy-z-abonamentu-na-rok-150.html
QR Code
Tele2 liczy na duże wpływy z abonamentu na rok

Piotr Baranowski, 18 stycznia 2007, 13:01 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 18 stycznia 2007 o 12:37)
Tagi: Tele2, Telekomunikacja Polska (TP SA), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Po dwóch tygodniach alternatywny operator świadczy usługi abonamentowe dla 70 tysięcy osób. Kolejnych kilka firm chce kupować abonament TP i odsprzedawać go swoim klientom.

Szwedzki operator telekomunikacyjny Tele2 ma już 70 tys. klientów korzystających z abonamentu w tej firmie (tzw. WLR). Od początku stycznia zebrał 130 tys. zamówień na tę usługę. Do końca miesiąca ma z niej korzystać ok. 100 tys. abonentów.

Znaczące wpływy dopiero w przyszłym roku

Tele2 może sprzedawać abonament osobom, które podłączone są do sieci Telekomunikacji Polskiej. Jest to możliwe dzięki decyzji UKE, który "zmusił" największego polskiego operatora do udostępniania swojej sieci innym firmom. Polega to na kupowaniu hurtowo (po obniżonej cenie) dostępu do sieci TP i oferowaniu go swoim klientom.
Przedstawiciele Tele2 przewidują, że za dwa lata abonament w Tele2 ma opłacać 80 proc. osób, które korzystają w tej firmie z rozmów telefonicznych. Obecnie bazę klientów operatora stanowi ok. 1 mln osób. - Mamy nadzieję, że nowe usługi przyciągną kolejnych chętnych - mówi Piotr Nesterowicz, dyrektor generalny Tele2. Dodał, że dużego wpływu z nowych usług na przychody firmy oczekuje dopiero w przyszłym roku.

Kolej na Internet

Następnym krokiem Tele2 ma być wprowadzenie do oferty szerokopasmowego dostępu do internetu, także realizowanego na bazie sieci TP.
- Na początku stycznia podpisaliśmy umowę o wykorzystanie sieci TP przy oferowaniu szerokopasmowego internetu tzw. bitstream access. Usługę zaczniemy świadczyć mniej więcej w połowie roku - zapowiada rzecznik Tele2 Karol Wieczorek.
Podobne plany ogłaszał niedawno m.in. Exatel - operator należący do PSE (choć ten zamierza świadczyć szerokopasmowy dostęp do sieci jeszcze w I kwartale). Podobne umowy zawarły z Telekomunikacją m.in. GTS Energis i Netia

Dyrektor Tele2 nie wie jeszcze, czy klienci jego spółki będą ograniczani limitami transferu danych, narzucanymi przez TP. - Na razie negocjujemy. Zbyt wcześnie jest jeszcze, by o tym mówić - twierdzi Piotr Nesterowicz. Jak informował niedawno "Parkiet", operatorzy skarżą się nie tylko na limitowanie transferów danych dla ichklien-tów, lecz także na opóźnienie przez TP rozpoczęcia świadczenia przez nich usług szerokopasmowych.

Telekomunikacja niechętnie użycza sieci

UKE wydał już decyzje dotyczące realizowania usług WLR dla trzech operatorów. Oprócz Tele2 są to Dialog i Energis. O wnioski Urzędu starają się obecnie Polkomtel, Premium Internet, PTC, e-Tel, MediaTel, MNI, eTelko i Exatel.
Telekomunikacja twierdzi jednak, że ze względów technicznych nie może udostępnić swojej sieci wielu operatorom. Na razie jest to możliwe tylko w przypadku Tele2. Do końca marca być może uda jej się dostosować swoje centrale, tak by kolejne dwie firmy mogły sprzedawać swój abonament. Jednak przedstawiciele TP ostrzegli UKE, że kolejne decyzje regulatora, pozwalające operatorom na hurtowy zakup abonamentu, spowodują, że spółka nie będzie w stanie ich realizować.

Telekomunikacja twierdzi, że rozbudowa central umożliwiająca świadczenie WLR będzie kosztowała od kilkuset tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Operatorzy alternatywni nie dokładają się do modernizacji, dlatego spółka uważa, że wprowadzanie WLR wymuszające na TP rozbudowę central na swój koszt jest sprzeczne z prawem.

Źródło: Parkiet

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 3 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości