PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Telewizja DVB-H w Polsce coraz bliżej

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/telewizja-dvb-h-w-polsce-coraz-blizej-2232.html
QR Code
Telewizja DVB-H w Polsce coraz bliżej

Michał Gruszka, 11 października 2007, 11:23 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 11 października 2007 o 11:40)
Tagi: DVB-H, mobile tv (telewizja mobilna), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Prezes UKE zaprasza do udziału w testach telewizji ruchomej (mobile TV) w standardzie DVB-H (Digital Video Broadcasting for Handhelds).

Urząd Komunikacji Elektronicznej obserwuje ożywione zainteresowanie problematyką wdrożenia w Polsce systemu telewizji mobilnej w standardzie DVB-H. Do chwili obecnej w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wydano 11 pozwoleń radiowych na eksperymentalne emisje tego typu.

18 lipca 2007 r. Komisja Europejska (KE) przyjęła strategię w zakresie upowszechnienia telewizji mobilnej we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej w jednolitym standardzie DVB-H. Komisja wezwała państwa członkowskie do przyspieszenia procesu wdrażania telewizji ruchomej. KE stwierdziła, że aby Europa była nadal konkurencyjna na rynku usług radiokomunikacji ruchomej (z punktu widzenia tworzenia nowych miejsc pracy i możliwości biznesowych dla operatorów świadczących usługi, producentów sprzętu oraz twórców treści, jak również dla powstania nowych rodzajów usług) konieczne jest wdrożenie telewizji mobilnej.

Obecnie z usług telewizji ruchomej korzysta około 3,5 mln Europejczyków. Według prognoz analityków, w 2011 roku, a więc tuż przed organizowanymi w Polsce i na Ukrainie mistrzostwami Europy w piłce nożnej (EURO 2012), będzie z nich korzystało około 500 mln ludzi na świecie. Z analiz przygotowanych dla KE wynika, że w 2009 roku światowy rynek telewizji mobilnej osiągnie wartość 11,4 mld euro, natomiast w 2015 roku nawet 20 mld euro.

Zdaniem specjalistów, rok 2008 może mieć istotne znaczenie dla rozwoju telewizji mobilnej w Unii Europejskiej ze względu na wielkie wydarzenia sportowe, takie jak mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz letnie igrzyska olimpijskie, które stanowić będą sprzyjającą okazję do uruchomienia i promocji usług oferowanych w tym systemie.

W związku z tym przedsiębiorstwa zrzeszone w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji wystąpiły z inicjatywą przeprowadzenia w 2008 r. zakrojonych na szeroką skalę emisji testowych w systemie DVB-H.

Mając powyższe na uwadze, aby zapewnić równoprawność uczestnictwa w testach, Prezes UKE zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie operatorów sieci transmisyjnych (telefonii komórkowej, radiodyfuzji, systemów dostępowych i innych), producentów sprzętu, twórców treści (w tym nadawców radiofonicznych i telewizyjnych) do udziału w ww. wspólnych testach telewizji ruchomej w standardzie DVB-H.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres Urzędu Komunikacji Elektronicznej w terminie do 30 października 2007 r. Po tym terminie Prezes UKE przy współpracy ze środowiskiem ustali zasady przeprowadzenia wspólnych testów oraz uczestnictwa w nich poszczególnych grup zainteresowanych podmiotów, zgodnie z ich kompetencjami.

Źródło: UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 7 i 6 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości